Satrancın Kadın Yıldızları Mardin’de Buluşuyor

Satrancın Kadın Yıldızları Mardin’de Buluşuyor
07 Ekim 2011 Cuma Saat 17:47 0

Dünyanın en iyi satranç oyuncuları Mardin’de buluşuyor. 2011 Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası tarihi kent Mardin’de yapılacak. Turnuvaya; ünlü kadın şampiyonlar Antoaneta Stefanova, Maia Chiburdanidze ve Zhu Chen gibi isimler de katılacak

Şampiyona hakkında bilgi veren Gençlik ve Spor Şube Müdürü Necmettin Nas, 18-28 Aralık 2011 tarihleri arasında 30 ülkeden Mardin’de düzenlenecek şampiyonaya 120 sporcunun katılacağını söyledi.

ŞAMPİYONA MARDİN’E DEĞER KATACAK
Nas, satrancın günlük yaşamın gerçeklerinden ortaya çıkan bir zihin sporu olduğunu ifade ederek, "Bireyleri hayata hazırlamada ve onların hayata sıkı bağ kurmalarına yardımcı olan bir strateji geliştirme sporu olarak tanımlanmaktadır. Satranç sporunda kişiler beyinlerini kullanırlar, sistematik düşünce geliştirirler, sorunları çözerek anında uygulamaya koyarlar.`` ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:
``Hızlı ve doğru düşünebilmeye yardımcı olan satranç, kişiliği olumlu yönde etkiler ve kendine güven duygusunu geliştirir. Böylesine özellikli sporun Dünya Kadınlar Şampiyonasının tarihi ilimizde yapılmasının teşkilat olarak bizleri çok sevindirdi. Bu sporun Mardin’de yapılıyor olması ilimize değere katacak. Bu turnuvanın ilimizde düzenlenmesinde emeği geçen sayın valimize ayrıca teşekkür ediyorum."
Nas, turnuvaya kariyerlerinde Dünya Kadınlar Şampiyonluğu unvanına ulaşmış olan Antoaneta Stefanova, Maia Chiburdanidze ve Zhu Chen de katılacağını belirterek, “Geçen yıl ilk kez düzenlenen turnuvanın birincisi, Dünya Kadınlar Şampiyonası`nda Alexandra Kosteniuk`a karşı final oynayan ve daha 14 yaşında ``Büyükusta`` unvanına ulaşan Hou Yifan da yine Mardin’de rakipleriyle karşılaşacak.” bilgisini verdi.

MARDİN’İN TANITIMI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Fahri Ar ise şampiyonanın Mardin’de düzenleniyor olmasının Mardin’in tanıtımı adına çok büyük bir başarı olduğunu belirterek, Mardin olarak Türkiye de ilk kez böylesine önemli bir şampiyonayı şehrimizde gerçekleştirmenin mutluluğunu ve kıvancını yaşadıklarını söyledi.
Ar, dünyanın 30 ülkesinden Mardin’e gelecek gelen tüm sporcuları en güzel şekilde ağırlayacaklarını dikkat çekerek, turnuvanın, ``döner turnuva`` adı verilen, her oyuncunun birbiriyle karşılaştığı lig usulünde ve zaman kurallarına uygun olarak gerçekleştirileceğini anlattı.
Ar, turnuva sonunda başarılı olan sporculara para ödülü, kupa, madalya ve plaket verileceğini sözlerine ekledi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SPOR HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN