Satrançta Küçük Baver’in Büyük Başarısı

Satrançta Küçük Baver’in Büyük Başarısı
28 Ocak 2019 Pazartesi Saat 18:07 0

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonasına aslen Derik'li olan Kızıltepe'de ikamet eden 7 yaşındaki küçük Baver damgasını vurdu.

Antalya ilinde Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonası müsabakalarına katılan 7 yaşındaki Baver Yılmaz puan kaybetmeden Türkiye birincisi olurken, 7 yaş kızlarda Tuana Abak’da Türkiye 4.sü oldu.

Türkiye Satranç Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Antalya’da düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 7'den 77'ye her yaş grubundan toplam 2 bin 636 sporcunun bir hafta boyunca büyük bir heyecan içinde hamle yaptığı 2019 Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları’nda büyük yarış sona erdi ve 26 kategoride ‘Türkiye Şampiyonları’ belli oldu. Şampiyonada, küçükler ve yıldızlarda toplam 220 sporcu milli takımlarda yarışmayı hak etti.

Küçük Baver turnuvada performansıyla dikkatleri üzerine çekti.

Antalya'da 2 bin 636 sporcunun mücadele ettiği şampiyonaya 14 küçük, 4 yıldız toplam 18 sporcu ile katılan Mardin kafilesi elde ettiği başarı ile Mardin’i tüm Türkiye’de başarıyla temsil etti.

7 yaş erkekler kategorisinde yer alan Derikli Satranç sporcusu Baver Yılmaz, oynadığı 11 maçtan da puan kaybetmeden 11/11 yaparak 7 yaş Genel kategoride yenilgisiz Türkiye şampiyonu olurken, 7 yaş kızlarda Kızıltepeli sporcu Tuana Abak ise 3. ile eş puanla, Türkiye 4.sü oldu. Turnuvada Mardin den 8 yaş kızlar kategorisinde Jiyan Temel 10.cu, 7 yaş Genel kategorisinde Rohat Miran Tokan 24. old.7 yaş kızlarda Tuana Abak ayrıca turnuvanın en küçük sporcusu olarak da ödüle layık görüldü.

Tulay: Geleceğin büyük ustası olacak yeni cevherler keşfediyoruz

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay Şampiyona ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şampiyonamız doğudan batıya kuzeyden güneye, güzel vatanımızın dört bir yanında yaşayan pırıl pırıl insanları ile doldu taştı herkes satrançta birleşti.

Her şampiyonada Kızıltepeli Baver gibi geleceğin büyük ustası olacak yeni cevherler keşfediyoruz, Baver 11 maçının tamamını kazanarak Türkiye 1. Oldu. Satranca ve amatör sporlara verdiğimiz destek artarak devam edecek. Ülkemizin her yanından daha fazla sporcu kazanmak ve satranç ailemize katmak için canla başla çalışacağız. Mutluyum çünkü çalışmalarımız, emeklerimiz karşılığını veriyor. Biz bu ülkenin geleceğine, evlatlarına, hayatlarına dokunuyoruz. Hedeflerimizi yükselterek ilerliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaya: Mardin’i turnuvada en iyi şekilde temsil ettik

Türkiye Satranç Federasyonu Mardin il temsilcisi Nazan Kaya ise Mardin’den Türkiye birincisinin yanı sıra 3 milli sporcu çıkarmanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, “ Şampiyonada ilimizi temsilen katılan Kızıltepeli küçük sporcumuz Baver Yılmaz büyük bir başarıya imza atarak Mardin’in ismini turnuvada en iyi şekilde temsil ederek tüm dikkatleri üzerine çekerken kafiledeki diğer sporcularımıza ve Mardin’de satranç ile uğraşanlara örnek oldu. Tüm satranç sporcularımız bu başarı nedeniyle motive olurken satranca yeni başlayacak olanlar için ilham kaynağı olmuştur. Kafilede yer alan tüm sporcularımız çok iyi mücadele ederek Mardin’i en iyi şekilde temsil ettiler hepsini tebrik ediyorum.” Dedi.

Kasım 2018 tarihinde Mardin’de 12 farklı kategoride düzenlenen Küçükler İl Birinciliği Satranç Turnuvasına katılan 161 minik satranççı arasında bulunan Baver Yılmaz, Tuana Abak, Ali Çağan Yusufoğlu, ve Rohat Miran Tokan’ın da bulunduğu Mardin Kale Satranç Kulübü ve Artuklu Çocuk Akademisine bağlı sporcular Mardin’i Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında temsil etme hakkını elde etmişlerdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Suriyeli anne yaşadığı “dramı'' anlattı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin’e gelen H [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Tır, Otobüs Durağına Daldı

Mardin Kızıltepe Karayolu'nda seyir halindeki Tır' [...]

1 gün önce...

Artuklu Üniversitesinin Turizm Rotaları Projesi destek almaya hak kazandı

Mardin Artuklu Üniversitesinin TRC3 Bölgesi İnanç [...]

1 gün önce...

Gözlerini kaybetmek istemeyen Yetim Kızın yardım çığlığı

Mardin’de yaşayan Küçük Ceren, halk arasında tavuk [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar