Seçimlere Doğru Listeler!

Kadir Üründü


kadirurundu@hotmail.com

Seçimlere Doğru Listeler!

25 Şubat 2014 Salı Saat 19:35

30 Mart yerel seçimler için siyasi partilerin hummalı çalışmaları devam ederken,  geride bıraktığımız günlerde belki de hiçbir seçim öncesi yaşanmayan bir takım gelgitlere gerilimlere şahit olduk hep birlikte.

İlk kez büyük şehir seçimleri statüsünde seçimlere katılacak olan Mardin’de önce siyasi partilerde başkan adaylarının isimleri noktasında tartışmalar yaşandı.  Ardından da beklendiği üzere büyükşehir belediyesi statüsü ile daha bir anlam ve önem kazanan meclis üyeleri listeleri üzerinde deyim yerindeyse fırtınalar koptu.

BDP’de Büyükşehir adayı olan Ahmet Türk’ün yaşanan liste krizinden dolayı neredeyse adaylıktan bile çekilme durumuyla karşı karşıya kaldığını ulusal gazetelerden bile okuduk. Listelerde yaşanan kriz öylesine büyüktü ki, kimi büyükşehir başkan adayı olarak müracaat ettiği siyasi partiden istifa ederek farklı bir partiden meclis üyeliği için adaylıkta bulundu, kimi ise listede adını göremediği için kendini yakma teşebbüsünde bulundu. Bazıları ise duruma sessiz sedasız tepki göstererek çareyi üyesi oldukları siyasi partilere yazdıkları istifa dilekçelerini göndermekte buldu.

Liste ateşi adayları sarmıştı sarmasına ancak bu adayların müracaat ettiği partilerin yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda dumanlı bacaların iki siyasi partide olduğu görüldü.

BDP’de kopan fırtına partinin izlediği siyasi çizgi dışından gelip, parti listesinde yer bulan isimler üzerinde yoğunlaşırken, eleştirilerin bir diğer tarafı da BDP’nin her seçimde istikrarlı olarak arttırdığı kadın kotasına idi. Kadın adayların çokluğundan yakınan BDP’liler, doğrusu konuya olan tepkilerin adresi noktasında da gerçek manada şikayetlerini iletebilecek muhatap bulamamaktan yakınıyorlardı.

AK Parti’de ise durum çok daha farklıydı.  

AK Parti’de tepkilerin odak noktasında teşkilatlar vardı. Teşkilatların partinin kuruluşundan bu yana hizmetlerde bulunan ve partinin bir neferi gibi çalışıp, hizmet ettiği halde günü geldiğini düşünerek daha aktif görev talebinde bulunanların listede isimlerini bulamamalarından kaynaklıydı.

Teşkilatların küçük düşünerek büyük kaybetmeyi umursamadıklarını düşünen kimi aday adayları, her seçim öncesi duymaya alıştığımız, “En kötü liste” ifadeleriyle bu sefer de kulaklarımızı adeta bombardımana tuttu.  Bu kez ve gerçekten bizlere de tuhaf gelen  yanlışları yazmamız gerektiğini ve bu duruma sessiz kalmamamız gerektiği üzerinde bizleri dolduruşa getirmek isteyen söz konusu aday adaylarının unuttuğu bir konu vardı. Ki bu da bizim herhangi bir partinin neferi değil de gazeteci olduğumuz noktasıydı.

BDP’deki tartışmalar kapalı devre yayınla parti içerisinde devam ederken, AK Parti’deki tepkiler nispeten ulu orta tartışılmaya devam ediyor.  AK Parti’nin çatısı altında çalışmış, çeşitli fedakarlıklarda bulunmuş bir takım emek sahibi insanların adeta partiden uzaklaştırılmak istenircesine görmezden gelindiği iddiaları havada uçuşuyor. Kimilerine göre bu tercihlerle ve özellikle iktidar partisinin Mardin ayağında  siyasetin adayları da geleceği de yeniden dizayn edildi. Kimi AK partililere göre ise, hiç hak etmediği halde bir takım kişiler listelerde seçilebilecekleri garanti yerlere yerleştirildi.

Doğrusu yazdığım bu gibi makalelerde isim yazıp, yazılarımı şahsileştirmekten kaçınırım. Yine öyle yapacağım; Ancak, o kadarını yazmamı lütfen mazur görün, AK Parti’de Artuklu meclis üyeliği listesinin tepe noktasındaki isim üzerine olumlu-olumsuz çok fazla eleştiri geldi. Ancak, yaptığım araştırmalarda söz konusu kişi özellikle ilgili listede isminin yeralmasını istemediğini defaatle ilgili kişilere belirtmesine rağmen ismini en tepe noktada bulması ile  adı bende saklı bir Avukatın gerek sistem üzerinden gerekse de Parti binasına giderek meclis üyeliği için resmen müracaatta bulunup, bankadaki parti hesabına gerekli parayı yatırıp, dekontunu da ibraz etmiş olmasına karşın müracaat edenlerin arasında  bile ismini bulamaması bana göre başlı başına bir skandaldı.

Listelerin açıklandığı günlerde Türkiye genelinde; AK Parti’de yanlışlıkların olduğunu ve kopan fırtınalar ve bu fırtınaların beraberinde getirdiği yol ayrımları ve istifaları basındaki haberlerden günlerce okuduk, okuyoruz. Ancak bu yanlışların Mardin ayağında belki bilmediğimiz ya da duymadığımız daha ne çok yanlışlar var kim bilir. Duyduklarımızın ve yukarıda örneğini verdiğim istemeyen ile isteyenin durumu sizi bilmem ama bana farklı bir ironi konusu olarak geldi.

Önümüzdeki günlerin daha bir çok şeye gebe olduğu aşikar. Bizler kendimizi şaşırmamaya hazırlıyoruz!...


YORUMLAR :::

 1. Hukuka saygi
  26 Şubat 2014 Çarşamba Saat 23:02 CEVAPLA
  Mardini ne hale getirdiniz beli.makamlari goruyoruz ne halde istenmez verilirmis.nasil veridigini herkes iyi bilir gemisini yuruten kaptandir.bu zeynep alkis hanimefendi ne yapmis allah askina .iyi birsey olsaydiki vatandas neden tenkit etsin.basbakan haric gerisi bos rant ve koltuk.ah mardin vah mardin ne haldesin.vali beyi seviyoruz.
 2. MAKAM İSTENMEZ VERİLİR( bir avukat)
  26 Şubat 2014 Çarşamba Saat 11:57 CEVAPLA
  Liste başında olan kişi makamı elde etmek için çabalamamış,kapı aşındırmamış kulis yapmamış aksine kendisine bu görev layık görülmüştür. Görev istenmez verilir;Listeye girmek isteyen avukat muhtemelen sırf diplomanın bir göreve gelmek için yeterli olduğunu düşünüyordur.Listeye girmek isteyen avukat muhtemelen belediye meclisinin ne görev yaptığını daha bilmiyordur. Her şey okulda öğrenmez bir avukat olarak şunu söyleyebilirim ki Zeynep hanım bu görevi bir avukattan bile daha iyi yapacaktır.Saygılarımla......
 3. SAKİ-Cİ
  25 Şubat 2014 Salı Saat 21:32 CEVAPLA
  KADİR BEY BU AVUKAT ARKADAŞI ÇOK MERAK ETTİM KİMDİR. KEŞKEM İSMİNİ VERSEYDİNİZ. ADAMIN PARASI BOŞUNA GİTMİŞ. KEŞKE BANA VERSEYDİ. FELEKTEN BİR GÜN ÇALARDIK DAHA HAYIRLI BİR İŞ YAPMIŞ OLURDU. ÜZÜLDÜM
 4. kadir bey
  25 Şubat 2014 Salı Saat 01:06 CEVAPLA
  ey mardin halkı... il başkanın eşi genel sekreter yardımcısı olmuş bu ne telaş hesap sorma zamanı seçim
 5. MARDİN
  25 Şubat 2014 Salı Saat 00:43 CEVAPLA
  BEN AKP LİYİM AMA ÇOK ŞAŞIRDIM SAADET ARTUKLU GELMEDEN MUKEMMEL HİZMET YAPMIŞ GERÇİ ADAMIN ÖNCEDEN YAPTIKLARI ORTADA BRAVO KİM KIYAR BU ZAMANDA PARASINA TEBRİKLER HİZMET EDENİN OLSUN.... ARTUKLUDA SAADETE VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM...
 6. ak
  25 Şubat 2014 Salı Saat 00:39 CEVAPLA
  Acaba silah zoruda varimi? Bu kadar fedakar ve hizmet duskunu bir insan aca neden bu gorevi istememis yani sonucta partisine hizmet.ama 2 ay boyunca muracaatini geri alamamasi ayri bi konu.demek baya bir israr varmis iki oyda iki oydur ak pati icin.kendi ilinde de gormek isterdim ona israrlari hizmetleri birde rica etsem kadir bey listedekilerin bi oz gecmislwrini yayinlasaniz yillardir yayinlamadiniz da...
 7. deniz
  25 Şubat 2014 Salı Saat 00:13 CEVAPLA
  Evet ak partili onun adina muracaat etmisler tabi, onun adina gidip konusmuslar israr etmisler ha bide basbakan arkasinda e tabi sen bunlari herkesten iyi bilirsin.esi icinde gecen donem baskalri muracaat etmisletdi.liste basi istedigi sira olmadi diye o donemin il baskanina o yuzden isyan etmememisti zaten.sen daha iyi bilirsin
 8. VATANDAŞ
  24 Şubat 2014 Pazartesi Saat 17:18 CEVAPLA
  BAHSETİGİNİZ KAVŞAK BİRİ FORT BAYİ MAHŞUK NAZ IN YERİ DİYERİDE ŞEHLL BAYİİ SÜLEYMAN AKDAG BEYİN YERİ KAZA OLUYOR VEBAL ORAYI TRAFİGE AÇANDA
 9. vatandaş
  24 Şubat 2014 Pazartesi Saat 16:56 CEVAPLA
  akpnin bulunduğu durumu çok güzel özetlemişsiniz. isyene bişey yok istemeyene her şey çok. akp vesayetten yakınıyor ama vesayeti kendi içinde yaşıyor. birde demokrasiden sözediyorlar.
 10. mehmet
  24 Şubat 2014 Pazartesi Saat 16:55 CEVAPLA
  kadir bey ak partiye kızacağınıza birazda bdp'deki infiali yazsanız. ama o sıkar değil mi. maşallah gazeteciliğiniz hep ak parti üzerine. başkada bişey görmezsiniz.
 11. ak partili
  24 Şubat 2014 Pazartesi Saat 16:45 CEVAPLA
  Serkan bey kadir bey doğru söylüyor. Doğru araştırmış. Liste başı kadın kendisi müracaat etmemiş. onun adına müracaat etmişler. Müraccat yok demiyor, istemediğini yazıyor bence haklıdır.
 12. SERKAN
  24 Şubat 2014 Pazartesi Saat 16:07 CEVAPLA
  Kadir bey ,aratırmanız yanlış olmuş.Liste başı isimin müraccat tarihini araştırın.istemeyen kişi neden müracaatta bulunsun....
 13. kızıltepeden
  24 Şubat 2014 Pazartesi Saat 14:58 CEVAPLA
  kadir üründü bey.kızıltepe havaalanı kavşağına kadar karayoları neden bilerek bazı yerleri kapatmıyor resmen torpil sende gözünle görüyorsun bu yerleri hergün kaza üstüne kaza bu adamların memlekete ne özeliği var anlayamadım.insanlar ölüyor resmen.seni tanıdığım için bu duyarlılığı senden bekliyorum.yolu sen takip et görürsün.
 14. vatandaş
  24 Şubat 2014 Pazartesi Saat 08:56 CEVAPLA
  şunu burdan bir kez daha diyorumki mardin il teşkilatı tamamı a dan z e ilçeler martan sonra istifa etmeli yada genel merkezin talimatı ile görevden alınmalı mardine yazık belki artuklu ve yeşili belediyesini ak parti alır diyer tamamını bdp alır kendimizi kandırmayalım üzülerek bunu söylüyorum nereye kadar rüşvet ve nereye kadar rant haksız kazananın allah yedirmesin

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Anlatacaktım, Anlatamadım!... 09 Ekim 2020 Cuma Saat 19:39
2. Mardin'in koronavirüsle İmtihanı! 27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 17:30
3. Bölge çiftçisinin sinirleri gergin! 30 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 14:07
4. Hizmete de Sosyal Mesafe! 13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 16:59
5. Sınırsız ve Sınıfsız Virüs! 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 16:03
6. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
7. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
8. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
9. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
10. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

1 gün önce...

AK Parti muhtarlarla bir araya geldi

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti K [...]

1 gün önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

1 gün önce...

Traktörden kaynaklı bir kaza daha: 2 yaralı

Mardin - Diyarbakır karayolunda traktör ile minibü [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in gezi rotasına girmesi için çalışmalar başladı

Nusaybin’in yeni dönemde turist ve gezi rotasına g [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN