Seçimlerin Ardından

Kadir Üründü


kadirurundu@hotmail.com

Seçimlerin Ardından

12 Nisan 2014 Cumartesi Saat 19:24

Mardin’de seçimler yapıldı . Seçimlerin bana göre en büyük kazanımı, kayda değer herhangi bir ciddi vakanın yaşanmadan atlatılması oldu.

Farklı dil ve kültürleri, bir arada ve barış içerisinde yaşatmayı başarmış böylesine kadim bir medeniyet şahrinden de bu beklenirdi zaten.

Beklendiği gibi iki iddialı parti arasında geçen seçimlerde, oransal anlamda oy kaybına uğramış olsa da bana göre Mardin’deki seçimlerin mutlak galibi Barış ve Demokrasi Partisi’dir.  

30 Mart seçimleriyle birlikte büyük şehir statüsüne resmen bütün şehir sınırlarını da içine alarak kavuşmuş olan Mardin’de büyükşehir belediyesiyle birlikte 8 ilçe belediye başkanlığını da kazanan BDP farklı bir zafer elde etmiştir. Söz konusu bu zaferde  farklı etnik unsurları da yüzyıllardır ihtiva eden yeni ilçe Artuklu’nun BDP tarafından kazanılması önemli bir eşiğin de aşıldığı olarak da okunabilir. BDP, farklı kültürleri ve etnik yapılanmaları, sözde değil özde bir atakla kucaklayıcı ve kapsayıcı olduğunu göstererek bu seçimi kazanıp bölgenin lider partisi olma iddiasını da bir kez daha adeta haykırmıştır.

Siyasi yaşamı boyunca, bey efendiliği, olaylara aklıselim yaklaşımı ve barışçıl karakteriyle realitesini kabul ettirmeyi başarmış olan Ahmet Türk’ün ismi elbetteki bu başarıda atlanacak bir unsur değildir.

Halkların barış içerisinde yaşamasını ezelinden beri savunan bir siyaset anlayışına sahip olan Ahmet Türk’ün yanı sıra Mardinimizdeki etnik mozaiği de dikkate alan bir aday tercihinin göz önünde bulundurulduğu Artuklu’daki tercihi yapanların haklılığı, geride bıraktığımız seçimin sonuçları ile tescillenmiştir.

Başkan Türk’ün siyasi yaşamını noktalamayı düşündüğü büyükşehir başkanlığının mazbatasını alırken yaptığı konuşma, kendisine yakışan bir şekilde kapsayıcı ve kucaklayıcı olurken, Artuklu merkezinde yaşayan vatandaşların olası tedirginliğini de ötelemiştir.

Seçim öncesi birçok tanınmış sima ve siyasetçiyi çatısı altında toplayan ve kimilerine göre  ‘kutsal ittifak’ olarak adlandırılan oluşuma büyük fark atan Ak Parti Midyat adayı Şeyhmus Nasıroğlu ile İlçesinde seçimlerin mutlak favorisi olarak görülen Yeşilli Adayı Hayrettin Demir’in dışında AK Parti 30 Mart’ta kağıt üzerinde oy oranını arttırmış olsa da ortak fikir odur ki bir hezimetle karşı karşıya kalmıştır.

Yarışın diğer tarafı olan Ak Parti’de ise seçim hezimetini yanlış aday tercihine bağlayanlar olduğu gibi teşkilatların başarısızlığına bağlayanlar da çoğunlukta.  AK Partili belediyelerde dillendirilen AK Belediyecilik örneğinin Mardin ile kesişmemiş olmasının da bu hezimete neden olduğunu düşünenler  de az değil hani. Artuklu merkezde yaşayanlar için söylüyorum; “Ak Parti belediyeciliğine oy verdik ama hizmet görmedik” diyen insan sayısının hiçte azımsanmayacak oranda olduğunu yeri gelmişken belirtmekte yarar görüyorum. 

Ovaya indiğimizde ise halkın artık o eski halk olmadığını ve aslında çok bilinçli bir seçmen topluluğuna hızla gittiğimizi, bu seçimin sonucu göstermiştir bizlere.

           Halk; 30 Yıldır akan kardeş kanının durması için başlatılan barış sürecinin iki siyasi muhatabı olan AK Parti ve BDP’yi oylarından mahrum etmedi. Başbakan Erdoğan’ın şahsında gösterilen adaylara istemeden de olsa oy veren çok insanla karşılaştım. Yöre halkı bir yandan Başbakan Erdoğan’ın ülkedeki sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlayan projelerinin yanında başlatmış olduğu barış sürecine yaptığı katkıları verdiği oylarla teyit ettiğini göstermiştir. Bir diğer taraftan ise kazanılmış demokratik hakların önemli bir ayağı olarak gördüğü ve barış sürecinin önemli muhattabı olarak kabul ettiği BDP’ye de oylarıyla tam destek vermiştir.

Bu sürecin yanı sıra 30 Mart seçimleriyle birlikte tüzel kişiliği bitmiş olan ve  iktidarın alışılagelmiş hizmet sahasının odağı olan İl Özel İdaresi hizmetlerinin bundan böyle 16 ayrı daire başkanlığı ile büyükşehire bağlı olarak hizmet edeceğini halk kavramış durumdadır.

Sonuç olarak Mardin’in kültürel zenginliğine ve kardeşliğine yakışır bir seçimi daha geride bıraktık. AK Parti’de yaşanan seçim mağlubiyetinin ardından her gün farklı bir homurdanmanın yansımasıyla karşılaşıyoruz. Bunu ben çok doğal görüyorum. İktidarı kaybetmek elbetteki birileri için zor olacaktır. Ama bana göre bundan sonrası için buna alışmak gerekecek. Bir Kürt atasözünde olduğu gibi; ‘Tıştê çu nedî du’ demek lazım.  Yok eğer ısrarla bir şeyler için homurdanacaksa birileri; geride bırakılan hezeyanlara bir de vatandaşın nazarıyla bakıp empati yapmaları için yeterince zamanları olacaktır mutlaka.

Şimdi sıra Sayın Ahmet Türk’ün yaptığı o güzel konuşmasında ima ettiği bütün etnik unsurları kucaklayıcı ve sözüm ona tedirginlik yaşayan halkların korkularını boşa çıkararak merkezine insanı koyan yeni bir hizmet anlayışını inşa etme zamanıdır.


YORUMLAR :::

 1. Burhan
  17 Nisan 2014 Perşembe Saat 14:56 CEVAPLA
  Ercan adlı genç kardeşimiz en doğrusunu söylemiş.Tebrik ediyorum genç kardeşim.Aklıselim davranmalı.
 2. meridinden
  17 Nisan 2014 Perşembe Saat 14:25 CEVAPLA
  il başkanları hepsi inşatçı olmuş.maşalah nereye gitsen onların blokları ne çabuk nereden geldi ehuyi.yeni 300 yataklı mardin devlet hastanesinin önündeki arsa bahçeyi lokman sinanoğlu aldı hanı yarısı hazinenindi.kim takar vatandaşı .ama helal olsun işini yürütene
 3. İbrahim
  17 Nisan 2014 Perşembe Saat 14:10 CEVAPLA
  Ercan ne dediğini biliyor musun eski il başkanı Lokman sinanoğlu BDp li belediye başkanıyla ortak inşaat işlerini yapıyordu kardeşleriyle birlikte.Binaları arasaları aldıkları araziler belli her yerde ve herkes bunu biliyor.amcasının oğlu belediye başkan yardımcısıydı, diğer amcasının oğlu zabıta müdürüydü ve neden hapse düştüğünü herkes biliyor. bunların hepsi birbirine bağlı sadece soyadları değişik.eğer Ak parti mardinde kaybetmişse bunlar yüzünden çok şeyler kaybetti. bu il yönetimi zaten onunla ve kadın kollarıyla anlaşmalı olarak listeye girdi. Bence mardinde bunların hepsi değişmeliydi hepsi.Adı yolsuzluğa arsaya rüşvete karışan herkes bu partiye zarar verdi ve hala veriyorlar.
 4. Ercan
  17 Nisan 2014 Perşembe Saat 00:31 CEVAPLA
  Bir AK Partili olarak söylüyorum;eski il başkanımız Lokman bey ve yönetimi gerek biz gençlerle,gerekse genel anlamda insanlarla diyaloğu daha iyiydi.Oy kaybetmemizin en önemli sebeplerinin başında mevcut il başkanının ve yönetiminin diyalog anlamında ters davranışlı ve amatör ruhlu olmalarıdır. Mardin'in kaybedilmesine gelince; partimizden kim aday olsaydı kaybederdi üzgünüm çünkü Büyükşehir olunca Kızıltepe ve Nusaybin gibi bdp kaleleri genel Oya eklenmiş oldu.Yani velhasıl hayırlısı olsun demekten başka birşey demeyelim.
 5. muhalif
  16 Nisan 2014 Çarşamba Saat 22:54 CEVAPLA
  kadir bey yazınız çok yüzeysel kalmış, Seçim analinizi biraz daha detaylı yapmanızı bekliyordum. BDP'nin gelişi senide memnun etmiş sanki. AK Parti en iyi takip eden mardin lifedir detay indiğinizde dostlarınız zarar görecek diye mi yazmadınız. Sizden deha detaylı bir yorum bekliyoruz.
 6. Rişmilli
  16 Nisan 2014 Çarşamba Saat 09:00 CEVAPLA
  Mardin'de AKP yoktur. Sendika vardır. Başarısızlık varsa sorumlusu da malum sendikadır. Gösterilerde onlar. Atamalarda ve görevlendirmelerde onlar. Eylemlerde onlar vardı.
 7. Süleyman
  15 Nisan 2014 Salı Saat 12:24 CEVAPLA
  tünelin sonu gördündü. İbrahim FİDE bey Ekrem Erdemini görevden aldılar. bundan sonra uyku ttmaz seni. Teşkilatın evlere şenlik. bunu gör artık.
 8. Sertaç gül
  15 Nisan 2014 Salı Saat 00:03 CEVAPLA
  Kimsenin istifa etme erdemliğini göstermesine gerek yok.zaten ak parti teşkilat başkanı görevinden alınarak başka bir göreve atandı.sanırım tenzilen bir atamadır bu.dolayısıyla sıra diğer bazı illerin teşkilatlarında,yani mardin de bunların arasında olabilir büyük ihtimalle.
 9. Mardin
  13 Nisan 2014 Pazar Saat 21:43 CEVAPLA
  Herkes tutturmuş AKP teşkilatı istifa istifa diye
  Şunu bilinki istifa etmek bir gurur ...meselesidir bunlar bal yalayan parmağı kesmez bunlar yolunu bulmuş istifa ederlermi İbrahim fide Facebook hesabında istifa etmeyeceğini açıklamış zaten hatta bazı kişilerden bizzat kendisi hesaplaşacağını söyledi
 10. muhammed
  13 Nisan 2014 Pazar Saat 11:21 CEVAPLA
  BDP'nin bir diğer şansı mardinde yaşayan paralelci cemaatin çoğu saadete nuhoğluna destek verdi.Özellikle bazı cemaatçi öğretmenler bunların çoğu ak partili'li gözüküyordu.
 11. Nihal
  13 Nisan 2014 Pazar Saat 00:11 CEVAPLA
  BDP seçimi kazandı ve aslında tarihinin fırsatını kazandı. Mardinde BDPnin kazacacağını kim inanırdı. Her zaman Şakir nuhoğlu çıkmaz şanslarına. BDP mardine hizmet ederse ve huzursuzluk yapmazsa Mardinliler olarak bu tesadüfü bir geleneke dönüştürebiliriz. Hizmet edin miletvekiliğinde size destek verelim. Yokeğer hizmet etmeyecekseniz önemli değil zaten alışığız ama ne olur burada huzurluk çıkarmayın biz buna alışık değiliz
 12. nasip
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 23:43 CEVAPLA
  Ben daha öncede yazmıştım tekrar yazıyorum sıra sizde sayın başkanlar Emin Başkan ve Ahmet Başkana sesleniyorum Belediyemizi bu fosilleşmiş müdürlerden kurtarın kurtarınki başarıya ulaşabilesiniz şeffaf yönetiminize güveniyoruz amma ve lakin tüm birim müdürlerinin değişmesi gerekir başta Mali Hizmetler Müdürlüğünden başlanarak sırasıyla o birimdeki tüm personellerin gönderilmesi gerekir karun gibi zengin oldular biraz araştırırsanız göreceksiniz gerçekleri şayet bunu başarabilirseniz 5 yıl değil 50 yıl belediyeler sizindir. Size güveniyoruz sayın başkanlarım allah yolunuzu açık etsin..
 13. Şeyhmus Dün
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 14:49 CEVAPLA
  Öncelikle bu güzel yazı için çok teşekkür ederim.Tam da anlatmak istediğimi kağıda dökmüşsün Kadir abiciğim.
  Özellikle sana katıldığım noktalar Akp'nin Mardin'de ciddi kayıplar vermesinin en büyük sebebi il teşkilatının bir yerleri imara açmaktan başka bir şey yapmaması ve birilerinin tekelinde olmasıydı.İkinci olarak seçim sonuçları memnun edici özellikle BDP'nin ve Akp'nin Türkiye geneli oy alması barış sürecini hızlandıracaktır .Millet her ne kadar yolsuzluk yapıyorsa yapsın kalkınma ve barış için tek çıkar yolun bu hükumet olduğunu düşünüyor.Son olarak artık seçmen eski seçmen değil mağduriyet politikaları bırakılıp hizmet edilmeli! Çok teşekkür ederim bu yazınız için.
 14. hak ve zalim
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 14:29 CEVAPLA
  öz ak partili kimin için tetikçilik yapıyorsun allahaşkına.Neden Gönül Bekin'i suçluyorsun listeleri o mu hazırladı. Kimin yüzünden bu seçimlerde başarısız olunduğunu herkes biliyor. Ak partiyi kullanıp sonra saadete geçenlerden neden bahsetmiyorsun. Para karşılığında Nuhoğlu'na yalakalık yapanlardan niye bahsetmiyorsun.yumuşak hedef buldunuz mu hemen yükleniyorsunuz. İnternette artistlik yapanlar niye Muammer Güler'e bir kelime söylemiyor sıkmıyor değil mi. Ne kadar masum varsa hemen saldırıyorsunuz iftirayla yalanla, artistlikle .Vallah başınıza ne geldiyse iyi oldu BDP ancak size yakışır. Bütün belediyeleri aldı tarih sizi bunnula anacak
 15. HALKIN SESİ
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 13:46 CEVAPLA
  sayın başbakan mardindeki il ilçe kadın koları hepsinin istafasını istemesi lazım acil.vekilerinde görüp göreceği rahmet bu olsun derim.ben akp liyim diyen zengin olmuş bir şahıs duyumlara göre seçimden 2 gün sonra bdp malımla paramla sizlenim demiş halk bunu konuşuyor.yakında çıkar ortaya madem öyle kurumlarda dolaşma.seçim öncesi deseydinya be adam.
 16. Faraç Ünlü
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 11:31 CEVAPLA
  Belediyeyi bütün müdürlerden ve personelden temizlemezse Ahmet Türk ne yazık bişey yapamayacak aynı ekip kaç belediye başkanının başını yedi bitirdi ee tabi ortak götürüyorlardı o başka ama hemen acil temizlemesi lazım
 17. öz ak partili
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 09:15 CEVAPLA
  mardinde ki ak parti teşkilatı darmadağın edilmeli, ilçelerde dahil il başkanı, ilçe başkanları, kadın kolları ve gençlik kolları, gönül bekin bu hezimetin sebebidir. zaten çok yakında görülecektir ki haramiler bdp ye kaçacaktır. çünkü ak partinin mardindeki rantı imardı ve oda artık bdp de. bdp de bu haramilere göz açtırmayıp belediyenin kapısından dahi içeri almamalıdır. ibreti alem için bunlara selam bile vermemek lazım. dua ile
 18. Mehmet Abit BAYRAM
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 01:43 CEVAPLA
  Mardin için seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyorum.Şu hatayı düzeltmek Seçimlere,büyükşehir statüsünde yapılan seçimde halk takdirini Ahmet Türk'ten yana kullanmıştır.Kendisinin bir Mardinliye yakışır her kesime eşit mesafede olup şehrimizi birlikte büyüteceğiz söylemlerini olumlu buluyorum.İnşallah Mardin daha iyi bir turizm şehri olur.Herkese hayırlı olmasını diliyorum.Sayın yazarın belirttiği gibi kaybeden arkadaşlarında daha iyi teşkilatlanarak çalışmalalarını tavsiye ediyorum.Herkese saygılar sunuyorum...Dünyanın en güzel şehri Mardin'dir...
 19. Burak ÜRÜNDÜ
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 01:20 CEVAPLA
  İnşallah her daim böyle barış içinde yaşar gider bu medeniyet ve kardeşlik şehri Mardin
 20. Öz mardinli
  11 Nisan 2014 Cuma Saat 00:32 CEVAPLA
  Mardinin demografik yapısına en iyi tercih ahmet türkten başkası olamazdı. seçilmesine çok sevindik. yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın barış içerisinde kardeşçe yaşayacak olan MARDİN

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Anlatacaktım, Anlatamadım!... 09 Ekim 2020 Cuma Saat 19:39
2. Mardin'in koronavirüsle İmtihanı! 27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 17:30
3. Bölge çiftçisinin sinirleri gergin! 30 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 14:07
4. Hizmete de Sosyal Mesafe! 13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 16:59
5. Sınırsız ve Sınıfsız Virüs! 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 16:03
6. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
7. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
8. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
9. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
10. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

12 saat önce...

Kızıltepe'de yeni bir lezzet durağı açıldı

Kızıltepe'de 'Sürer Pide Lahmacun Salonu' düzenlen [...]

1 gün önce...

Maske değiştiren çocukların hastalık bulaştırma riski var

Koronavirüs salgınında okullarda yüz yüze eğitime [...]

1 gün önce...

Ermenistan yine Gence'yi vurdu!

Ermenistan ordusu Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevi [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN