Şehit Kaymakamın hayalini turizmciler hayata geçirdi

Şehit Kaymakamın hayalini turizmciler hayata geçirdi
12 Aralık 2016 Pazartesi Saat 15:34 0

PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk, katledilmeseydi Derik zeytinini dünyaya tanıtma projesini Mardinli turizmcisiler hayata geçirdi.

PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan, İçişleri Bakanlığınca KHK ile Derik Belediyesine de görevlendirilen Kaymakam Safitürk, son röportajında Derik zeytininin markalaşmasıyla ilgili projesini Travel Turkey İzmir Turizm Fuarında uygulamaya koyan Mardin Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Azad Güngör, şehit kaymakamın hayalini gerçekleştirdiklerini söyledi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde 9-11 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarına katılan MARTOD Başkanı Azad Güngör, Derik İlçesinde şehit Safitürk, tarafından İçişleri Bakanlığınca yürütülen Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi (KDRP) kapsamında kurulan zeytinyağı çıkartma, paketleme ve sabun atölyesinde üretilen zeytin yağları fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
İlçenin kültür ve turizm potansiyeli ile Derik zeytininin markalaşması için yoğun çaba sarfeden şehit kaymakamın bu projesini ilk olarak Turizm fuarında uygulamaya koyan Güngör, Derik'in zeytini ile meşhur bir ilçe olduğunu belirterek bu ürünün tanıtılması için seferberlik başlattıklarını ifade etti.
İlçede zeytinin yeterince katma değeri oluşturulamamış bir ürün olduğunu hatırlatan Güngör, şehit kaymakamın Derik zeytinini şişeleyip, ambalajlayıp bir turistik ürün haline getirmesi projesini hayata geçirdiklerini bilgisini vererek, "Bu kapsamda MARTOD olarak şehit kaymakamımızın projesini hayata geçirmek için gerçekleştirilen ilk turizm fuarında Derik zeytinine yer verdik. Artık katılacağımız bütün turizm fuarlarında Derik zeytini kendi yerini alacak. Derik zeytini buradaki coğrafi şartlar gereği rüzgar alan bir bitkiden yetişiyor. Bu nedenle Derik zeytininin farklı bir tadı var. Zaten tadı ile aranılan bir zeytin. Asit oranı da istenilen ölçüde. Hem zeytinyağı hem de sofralık olarak güzel bir üretim potansiyelimiz var. Zeytinin ilçede tarihi Bizans ve Romalılara kadar gidiyor. Yüzyıllarca yıllık ağaçlarımız var ama biz yeterince zeytinimizle ön plana çıkamadık. Sadece zeytin değil, Derik, 25 tarihi kültürel varlığın olduğu turizm potansiyeli olan bir yer ama terör olayları nedeniyle güvenlik sorunu olduğu zaman bu kültür ve turizmi ön plana çıkaramıyorsunuz. İnşallah bu olumsuzluğu da bitirip Derik'i tarihi, kültürü ve tarımı ile ön plana çıkarmaya çalışacağız. "
Fuardaki stantlarını ziyaret eden hemen her ziyaretçinin Derik zeytinine ilgi gösterdiklerini ve sipariş vermenin yanında şehit kaymakam için fatiha okuduklarını ve kendisini rahmetle yad ettiklerini ifade etti.

Derik zeytini
Derik'in en önemli zeytin çeşidinin "halhalı" olduğu belirtiliyor. Bunun dışında belloti, zıncoki, mavi, guleki çeşitleri de bulunuyor. Zeytin alanlarının tamamına yakını kendi imkanları ile sulanıyor ve hiçbir yapay gübre kullanılmıyor.

Geçen yıl 31’i farklı ülkeden olmak üzere toplam 1008 katılımcının yer aldığı fuara bu yıl, 36 ülkeden ve 60 ilden toplam 1179 katılım sağlandı. Katılımcılar arasında ABD, Afganistan, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Namibya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan ve Zimbabve’den temsilciler yer aldı. Geçen yıl 69 il ve 63 ülkeden, toplam 33 bin 688 kişinin ziyaret ettiği fuarı, bu yıl 81 ilden ve 77 ülkeden toplam 38 bin 587 kişi ziyaret etti.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardinli STK’lardan Mavi Marmara Açıklaması

Mardin’de Kurulu bulunan Mardin STK Platformu, 10 [...]

22 saat önce...

Kum kekliği, uzun yıllar sonra ilk defa Dargeçit'te görüldü

TÜRKİYE'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın o [...]

1 gün önce...

Süryani Gencin Köyden CERN’e uzanan Başarısı

Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisi olan Markus [...]

1 gün önce...

Mahalli yemekler müşterilere servis edilmeye başlandı

Taşın dantel gibi işlendiği tarihi kent Mardin'de, [...]

22 saat önce...

Sosyete Tavuk sandalyeden başka yerde yumurtlamıyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan bir vatandaş [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN