Sel nedeniyle ev ve ahırlar çöktü

Sel nedeniyle ev ve ahırlar çöktü
29 Mart 2019 Cuma Saat 13:59 0

Mardin'de dün gece bastıran sağanak yağışların sele dönüşmesiyle birçok mahalle sular altında kaldı, kerpiç yapılar çöktü. Selde, ölen ya da yaralanan olmazken ahırların çökmesi sonucu birçok hayvan telef oldu.

Artuklu ve Kızıltepe'de bağlı birçok mahallede dün gece etkili olan sağanak yağmur, sele neden dolu. Derelerin taştığı, yolların göle döndüğü mahallelerde hayat adeta felç oldu.

Sel nedeniyle Gökçe (Sellax), Dikmen (Hêşeri), Kaynarca (Tolık), Eşme (Meskeynter), Büyük Boğaziye (Boğaziya Mezın), Yalınkılıç (Xanika) mahallelerindeki yapılar başta olmak üzere yüzlerce ev, okul, işyeri su altında kaldı.

Sel sularına kapılan bazı araçlar sürüklenirken, birçok araç da mahsur kaldı. Mahsur kalan araçlar traktörlerin yardımıyla kurtarılmaya çalışıldı.

Eşme Mahallesi'nde kerpiçten yapılan bir ev ve ahırların çökmesi sonucu birçok hayvan telef oldu. Aşırı yağış nedeniyle ekili alanlar da sular altında kaldı.

AFAD ekipleri ise selin vurduğu bölgelerde hasar tespit çalışması başlattığı görüldü.

Hayatın durma noktasına geldiği mahallelerde hasar büyük olurken, dün geceden beri sel sularıyla mücadele eden mahalleli, zararlarının karşılanması için yardım talep ediyor.

"Birçok ev sular atlında kaldı"

İpek Mahallesi'nde birçok evin sular atlında kaldığını söyleyen Abdülhalim Çiftçi, "Gece saat 03.00'ten beri dışarıdayım. Selden dolayı birçok ev zarar gördü, tavuklar telef oldu. Emniyet, MARSU'yu aradım geldiler ama yapılacak bir şey yok. Her yer sular altında. Dün geceden beri elektrik yok, dün gece saat 10.00'da gitti hala gelmedi. Özellikle yerle bitişik olan evler sular altında kalarak zarar gördü."

"6 dönüm soğan, 20 dönüm buğday su altında kaldı ve tavuklar telef oldu"

Gece saat 03.00 sırlarında sel olduğunu belirten mahalleli Mehmet Kino, "Yaklaşık 6 dönüm soğan ve 20 dönüm buğday sular altında kaldı. Halen da yağmur devam ediyor. Büyükbaş hayvanları kurtardık ama bizim ve komşumun tavukları sel suyuna kapılarak telef oldular. Bazı komşularımızın da evlerini su bastığı için eşyaları kullanılamaz hale geldi. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz." dedi.

"Evim çöktü, 100 bin TL hasar var"

Selden evinin çöktüğünü ve yaklaşık 100 bin TL zararının olduğuna ifade Eşme Mahallesi sakinlerinden Mehmet Kocaboğa, şunları söyledi:

"Evimiz kerpiçti ve çöktü. Buzdolabı, fırın, çamaşır, çekyat, klima, 50 tavuk ve diğer hayvanlar gitti. Evde bulunan tüm eşyalarımız göçük altında kaldığı için kullanılamaz halde. Hiçbir şeyimiz kalmadı, sadece kendimizi kurtarabildik. Ev çökmeden önce çatlak oluştu korkudan çıktık. Hem evimiz gitti hem de eşyalarımız... Üzerimizdeki elbiselerimizden başka hiçbir şeyimiz kalmadı. Anne babam her biri bir yere gitti. Kardeşimin kızı 2 kere bayıldı acile kaldırdılar. Çok mağdur olduk yetkililerden yardım bekliyoruz."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Deva Partisi Midyat kongresini gerçekleştirdi!

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Mardin'de kongr [...]

1 gün önce...

Ömerli ilçesinin alt yapısı yenilenecek

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

22 saat önce...

Vefa borcunu ödemek için memleketine 5 yıldızlı otel yaptırdı

Pandemiye rağmen kendi memleketine 5 yıldızlı otel [...]

19 saat önce...

AK Partili Gençlerde Kongre Heyecanı

AK Parti Gençlik Kolları’nda, 6. Olağan Kongre Sür [...]

1 gün önce...

Koronavirüs Felce Neden Olabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN