Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi

18 Haziran 2014 Çarşamba Saat 12:15

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi,yeryüzünde düşmanın dahi insanlık dersi aldığı komutandır.

***

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi,anlayışlı,zeki,alicenap,merhametli,muttaki ve affediciydi.Tamah,bencillik,hırs,kibir namına kalbinde hiçbir şey bulunmayan,yeryüzüne  İslamı yayan ve dünyaya meyletmeyen bir halk sevdalısıydı.İnsanların korkulardan dehşetlere düştüklerinde ve akli meleklerini yitirdiği zamanlarda dimdik ayakta durmayı bilen ve durabilen,isabetli kararlar alabilen ve korkmayan büyük bir komutandı.

***

Dostları düşmanları,müslim gayri-müslim olanlardan yüzlerce binlerce yazılar yazıldı çizildi,konuşmalar yaptı ve tüm dünya da kendisini hayranlıkla yad etti.

***

En büyük düşmanı olan Kral Richard’ı (1377-1399) DÖNEMİNDE İNGİLTERE KRALI “Ben Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi’den insanlık öğrendim”dedirtmek zorunda bırakmıştır.

***

 İslam tarihinin en parlak devirlerinden biri hiç şüphesiz ki Selahaddin-i eyyubi el-kürdi’nin hüküm sürdüğü dönemdir. Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi,Revvadiye Kürt’lerinden olup 1137 yılında Tikrit’te dünyaya gözlerini açmıştı.

***

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi’nin şahsiyetinin oluşmasında ki en önemli kişi ve kişiler babası Eyyub,amcası Şirkuh ve arkadaşı Sultan Nureddin’in tesirleri olmuştur.Hepsinden bir şeyler almıştır.Amcasından kahramanlık,savaş taktiklerini ve cesaret almıştır,babasından siyasi basiret,vakar ve sükunet görmüştür.Gençliğinin en önemli dönemlerinde Sultan Nureddin den sultanlık tecrübeleri almış ve Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi tarihinin en büyük devlet adamlarından biri olmuştur.

***

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi,askeri başarılarıyla ve Kudüs’ün fatihi olarak bilinse de aslında El-kürdi çok yönlü bir insandır.Kurduğu sosyal hizmet müesseseleri,medreseler,imar faaliyetleri onun ne denli bir idareci olduğunu da göstermektedir.Şam ve Mısır’da çok sayıda medreseler inşa etti.Kurduğu medreselerde Kuzey Afrika’dan ve Endülüs’ten birçok alim buralara gelerek ilmi faaliyetlerde bulunuyordular. Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi çeşitli ilmi dallarında kendisini yetiştirmişti.

***

El-kürdi,Şam,Mısır ve el-Cezire gibi önemli bölgelerinde hastaneler inşa etti.İnşa ettiği bu hastanelerde zaman içerisinde tıp merkezi haline getirilip burada da tabipler uzmanlar yetiştirdi.Bu hastanelerde yapılan tıbbi araştırmalar ile verilen tıp eğitimi sayesinde klinik tıp ortaya çıkmıştır.

***

En önemli tarihçiler arasında bulunan Kadı Bahaeddin Ibn Şeddad(Arap Yazar ve Devlet adamı) Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi için şöyle der;Cihat aşkı,cihat muhabbeti onun damarlarında çağlıyordu ve kalbini,kafasını kaplamıştı.

***

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi 1193 yılında 56 yaşında Suriye’nin Şam kentinde hakkın rahmetine kavuşmuştur.Ölüm döşeğindeyken,kendisinin emri gereğince bulunduğu şehre dağıtılan münadiler,mızrağın başına geçirilmiş olan kefenini göstererek tüm insanların bundan ibret alarak şu sözlerini haykırmışlardır: Şarkın hakimi Sultan Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi ölmek üzeredir.Ahirete ancak şu bez parçasını götürebilecektir.

Öyleyse,

“ALLAH’A KULLUKTA GEVŞEKLİK GÖSTERMEYİN !..”

 

“Mehmet Kızılkaya”


YORUMLAR :::

 1. murat
  28 Haziran 2014 Cumartesi Saat 12:32 CEVAPLA
  Hayri ve öz mardinli: sizin Kürtlere olan nefretiniz Türk-İslam ucubeliğine olan imanınızdan geliyor biliyorum.Anlıyorum da sizi.Lakin devşirmeliğinizi artık matah birşeymiş gibi Kürtlerin gözünün içine sokmaktan vazgeçin.Nasıl F.S.Mehmet Türk ise Selahaddin Eyyubi de Kürttür.İttihatçı-Kemalist ideoloji 90 senede sizin gibi insancıklar yaratmayı başardı.Kürtler kendi tarihi ve kültürü ilgili araştırma yaptığı zaman hemen bu ucube resmi ideolojiye iman etmiş bireycikler olarak çıkıp aksini söyleme görevlerinizi yerine getiriyorsunuz.Sanki Kürtlerden daha inançlı ve daha müslümanmışsınız gibi utanmadan çıkıp bir de bölücülük vs.gibi saçmalıklarınızı döküyorsunuz.Birazcık bilgi sahibi olun,sonra insan olmaya çalışın.İyi bir insan olduktan sonra da müslüman olun.Türk ırkçılığına ses çıkarmayıp çıkıp Kürtlere laf etmek ahlaksızlıktır.Tabi sizde utanma duygusu olmadığı için...
 2. öz mardinli
  26 Haziran 2014 Perşembe Saat 13:20 CEVAPLA
  murat adlı yorumcuya sen kürt ırkçığı yapmaktan başka bir şey bilmezmisin.birazda başka konulara işsizlikle ,fakirlikle,vb. şeylere yorum yap ZAROT
 3. Hayri
  25 Haziran 2014 Çarşamba Saat 16:55 CEVAPLA
  Muratlar işiniz gücünüz gerginlik ortamı ve bölücülük çıkartmak mıdır? Selahaddin Eyyubi Türktür. Türk olduğu kadar Kürttür. Türk ve Kürt olduğundan daha fazla Müslümandır.
 4. murat
  20 Haziran 2014 Cuma Saat 10:39 CEVAPLA
  Kürtler eğer Kürdistan'ı ve Kürt tarihini iyi öğrenmek istiyorsa Selahaddin-i Eyyubi'yi iyi tanımalı.100 senedir Kürtlerin dili dahil olmak üzere herşeylerini İttihatçı-Kemalist zihniyet yasakladı.Hatta kendi istediği bir insan profili yaratmayı da başardı İttihatı-Kemalist paradigma.Diğerlerinin ne düşündüğü önemli değil Kürtler için.Lakin Kürtler artık kendi tarih ve coğrafyaları hakkında bilgi sahibi olmalı.Aksi halde üç kelimeyi dahi bir araya getiremeyen,İttihatçı-Kemalist paradigmanın çağdaş eğitim sistemiyle(!) yetişenler çıkıp böyle yorum adı altında zırvalayacaklardır.
 5. murat
  20 Haziran 2014 Cuma Saat 10:33 CEVAPLA
  Kara Fakı:tarih bilgin yoksa sus.Yok varsa şayet ve buna rağmen Türk-islam ucubesi denilen zihniyete hizmet etmekse amacın eğer,artık bunun alıcısının olmadığını bilmen gerek.Kürt fobin var anlaşılan.Lakin yapacak bişey yok çünkü Selahaddin Eyyubi Kürt'tür.Mevlana,Yavuz Sultan Selim,İdris-i Bitlisi ve Şeref Han'da Farsça yazmıştır.Ama kimse bunların Fars olduğunu iddia etmiyor.Dönemin edebi ya da bilim diliyle yazıp çizmek bir insanın etnik kökenini değiştirmez.Şu anda benim Türkçe yazmam beni Türk yapmadığı gibi.Şimdi ve gelecekte de insanların çoğunluğunun İngilizce konuşması,konuşacak olması kimseyi İngiliz yapmadığı gibi.Olay şu;ya İslam dinine Arap gözlüğüyle baktığın için ya da Türk-İslam ucubesiyle yetiştiğin için kutsal bir kişilik olan Selahaddin Eyyubi'nin Kürt olduğu gerçeğini hazmedemiyorsun.Selahaddin Eyyubi Kürt'tür ve bunu senin kabul edip etmemen bu gerçeği değiştirmez.Bende senin hakkında başka birşey düşünme özgürlüğüne sahibim ama sen ne isen o olarak kalmaya devam edeceksin.Biraz tarih oku.Ama sosyoloji de unutma.En azından saçmalamamış olursun.Dönemin Arap tarihçilerine bak Selahaddin Eyyubi hakkında ne yazmışlar acaba.
 6. mehmet badilli
  19 Haziran 2014 Perşembe Saat 21:21 CEVAPLA
  hayri bey yazar guzel yazmis kurt kelimesinden ve kurdistanda sendemi rahatsiz olanlardamisin yada yazar osmanli pasalardan anlatim sunsaydi bunada dermiydin lutfen turk milliyetciligi yapmiyalim dermiydin sen ve senin gibiler bunu iyi bilin kurd ve kurdistana tahamul edemiyorsan gidecegin yer bellidir biji kurdu kurdistan eger tarafsiz basin ise mardinlife yayinlamasini bekliyorum
 7. Kara Fakı
  19 Haziran 2014 Perşembe Saat 09:36 CEVAPLA
  Yazar kardeşim hangi zihniyete hizmet ettiğiniz belli. Ama azıcık da olsa tutarlı olun. Yazdığınız isim tamamen Arapçadır. Sonuna eklediğiniz El Kürdî de Arapçadır. Ve siz hem bunları yazıyorsunuz ve hem de o mübarek kişinin Kürt olduğunu iddia ediyorsunuz. Ne yaman çelişmişsiniz.
 8. Hayri
  18 Haziran 2014 Çarşamba Saat 15:24 CEVAPLA
  İslam Tarihine mal olmuş şahsiyetleri lütfen bölücülüğe alet etmeyelim.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Ateşten Bir Gömlek: Kibir! 15 Şubat 2020 Cumartesi Saat 14:00
2. Saltanatına güvenme, Egondan kurtul! 14 Ocak 2020 Salı Saat 12:07
3. Fakirliğin faizi ne oluyor! 23 Aralık 2019 Pazartesi Saat 12:01
4. İnsanların En Sevimli Oyuncağı: Yalan! 02 Aralık 2019 Pazartesi Saat 22:10
5. Biz Hep Birlikte Türkiye’yiz 17 Ekim 2019 Perşembe Saat 10:44
6. İpek Yolu=Cinayet Yolu! 03 Ekim 2019 Perşembe Saat 19:39
7. Kendinizi Terbiye Edin Yeter! 16 Eylül 2019 Pazartesi Saat 14:20
8. Mezopotamya İncisi Mardin... 29 Ağustos 2019 Perşembe Saat 20:44
9. Toplumun Tedavisi Olmayan Hastalığı: Her Şeyi Küçümsemek 03 Haziran 2019 Pazartesi Saat 13:10
10. Ne ara bu kadar değişti İnsanlık? 12 Mart 2019 Salı Saat 18:55

YORUMLANANLAR :::

Kim Bilir Bilgi Yarışması il finalleri Kızıltepe’de yapıldı

Kim Bilir sloganıyla düzenlenen Gençler Arası Bilg [...]

1 gün önce...

Gazeteci Velit Aok’un acı günü

Gazetemiz internet editörü Velit Aok’un bir süredi [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

6 saat önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

6 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

6 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN