‘Sevme’yi ‘Sanat’ Haline Getirdiler

‘Sevme’yi ‘Sanat’ Haline Getirdiler
26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 11:25 1

Mardin Artuklu Üniversitesi , Allah’ın “kullarını seven ve sevilmeye layık olan” anlamına gelen ‘El – Vedûd’ ismiyle entegre edilen ‘2020 Yılı Sevme Sanatı Tanıtım Gecesi’ kapsamında düzenlenen piyano resitali büyük ilgi gördü.

Sevginin unutturulmaya çalıştırıldığı coğrafyamızda bizlere birbirimizi sevmeyi hatırlatması temennisi ile ‘sevme’yi sanata dönüştüren Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Oytun Eren’in konuk edildiği ‘Sevme Sanatı Teması’ tanıtım programına,öğrenciler, üniversitenin akademik ve idari personelleri ile Mardin halkıyoğun ilgi gösterdi.

2020 Yılı sevme sanatı temasının tanıtım gecesi etkinliğinde açılış konuşmasını yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Üniversite olarak yola çıkarken öğrenci merkezli bir strateji belirledik. Şehir ve kampüs yaşamına dair çok net bir tavır ortaya koyarakçıkış noktamızışehre dokunan model bir üniversite olma maksadı üzerine şekillendirdik. Öğrencilerimizinkampüs ve şehir hayatlarının merkezine motor güç olarak varlığın temel esası olan ‘Sevgi’yi yerleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Varlığın sebebi ve özü olan sevgiyi en iyi açıklayan kavramın ‘Muhabbet’ olduğunu belirten Özcoşar, Allah’ın sevmeyi ve sevilmeyi murâd ettiği için kâinatı yarattığına dikkat çekerek,

“Allah’ın ismi olan ‘El-Vedûd’ seven, sevilen, sevindiren ve sevdiren manalarını içermektedir. Yaradan sevmeye dair bütün sıfatları kendinde toplamış ve kullarından da bunun değişik tezahürlerini istemiştir. Bu akşam bunun bir göstergesi olarak buradayız. ‘El-Vedûd’sıfatının sevme ve sevilme yönünü sanat üzerinden icra ederek yüreklerinize dokunmak istiyoruz.” dedi.

Her yıl için farklı temalar üzerinde durulacağını ve bu yılın temasının da sevme sanatı olarak belirlendiğini belirten Mardin Artuklu Üniversitesi 2020 Tema koordinatörü Nesrin Yeşilmen, Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında bu tür bir uygulamanın ilk olduğunuvurgulayarak, ‘Sevme Sanatı’ teması ile insanların yüreğine dokunmayı ve insanlardaki sevme duygusunu pekiştirmek istediklerini söyledi. Yeşilmen, sevgi teması üzerinden yıl içerisinde paneller, söyleşiler, sergiler ve pek çok farklı sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek üniversite içinde ve dışında sevgi bağlarını kuvvetlendirecek birçok etkinliğe ev sahipliği yapmayı planladıklarını da dile getirdi.

Sevginin getirdiği derin huzurun sanat ile birleşmesiyle adeta büyülenen dinleyiciler, böylesi bir programın memnuniyet verici olduğunu belirterek,tema çerçevesinde yapılacak tüm etkinlikleri yakından takip edeceklerini bildirdiler.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Akla ziyan Covid-19 anonsu: Hükümet istiyor ki Kürt halkı ölsün!

Sokak aralarında Coronavirus tedbirlerini içeren b [...]

1 gün önce...

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

1 gün önce...

Korona Virüsünden ilk ölüm gerçekleşti

Türkiye'nin önde gelen bankalarından Yapı Kredi'ni [...]

1 gün önce...

Corona virüs sandılar epilepsi krizi çıktı

Mardin'de fenalaşarak yere yığılan bir kişiye coro [...]

1 gün önce...

Mardinli Profesörden salgın sonrası için önemli çağrı

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğreti [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN