Seyda Ramazan Gökçe Hakk'a Yürüdü

Seyda Ramazan Gökçe Hakk'a Yürüdü
30 Temmuz 2020 Perşembe Saat 01:06 3

Mardin'in manevi dinamiklerinden Seyda Ramazan Gökçe (Elhalili) vefat etti. 76 yaşında vefat eden 16 çocuk babası olan merhum Seyda Ramazan Gökçe (Elhalili) vefatı, talebelerini ve sevenlerini üzdü. Bölgede bir çok husumetin barışla bitmesine vesile olan alimlerden biri olan Merhum Ramazan Gökçe'nin ardından sevenleri seydanın yaşamından kesitleri anlattılar. hayatından kesitleri

Ramazan Hoca'nın hayatından sevenleri ve talebelerin dilinden Seyda Ramazan Gökçe (Elhalili) yaşamından kesitler.

Hayatı boyunca sade bir hayat yeğleyen mütevazi kişiliği ile toplumun tüm katmanlarından ve farklı ekol insanları tarafından sevilen Allah ve peygamber dostuydu. Tasannu ve yapmacıktan uzak doğal bir şahsiyetti. Evi, odası, elbisesi yaşamı mütevazi ve basitti. Meclisleri hep ahirete yönelikti ona gelen ziyaretçilerine peygamber, sahabe ve tabiin hayatından kesitler anlatır ve ders aldığı hocalarının hayatlarındaki hatıraları aktarırdı. Talebelik, askerlik ve hac anılarının her birisinde bir ibret bir mesaj bir teselli ve makaleye konu olacak türdendi.

Kendisi güzel söz söylemenin ve etkili hitabetin sultanıydı. Üslubu net ve akıcıydı sürükleyici anlatım tarzıyla belagatteki ustalığıyla dinleyicisine anlattığı hadiseyi sanki içinde yaşatırdı. Ezberi güçlü tarih bilgisi çok genişti. Tarihi olayları kronolojik tarihi ile en ince detayına kadar bilirdi. sanki okuduğu tarih dönemin hadiselerinde yaşamış gibiydi. Günde ortalama en az 7 saatini mütalaaya verir 20 ciltten oluşan ansiklopedileri 3 kere bitirdiği olmuştur. Konuşması hazin ve tatlı karışımı bir fondu. Ezan ve salavatları namaza hakiki bir davetti. Bayram hutbelerini bayram coşkusuyla işler musafaha anındaki salavatları ise camiyi kaplar insanın içini ferahlandırırdı. Okuduğu talkinler mevtadan çok dinleyene işlerdi.

Aktif olduğu yıllarda talebe yetiştirdi ve farklı yerlerde olan medrese talebelerin iaşelerini temin etmeye çalıştı dargınları barıştırdı bölgedeki husumetleri barışla sonuçlandırmada önemli bir rol üstlendi. köyünü ve mıntıkasının alimlerle tanıştırdı her hayırlı işin lokomotifi idi ama reklamdan ve önde olmaktan uzaktı.

Çarşı pazarda birileri alim olduğumu bilir de ikramda bulunur indirim yapar diye sarığını normal ebatta getirir, makamından asla istifade etmezdi. İnsanlar arasındaki statü ve hiyerarşiden hiç hoşlanmaz insan cemaatinden bir fertti. bir meclise girdiği zaman boş olduğu yerde oturur ilmiyle sivrilen kişilerden biri olmazdı. Televizyon da birisinin ölüm haberini duyduğu zaman bu doğrudur işte, gerisi yalan ve zaman kaybıdır manasında medya ve iletişimin kanallarının hakikati yansıtmadığı vakti kaybettiğini demeye getirirdi.

Emekli olduktan sonra cebinde para taşımadı, meşgul eder diye şahsi telefonu bile yoktu çok zeki biri olmasına rağmen telefon kullanmasını bile bilmezdi. Ona ulaşmak isteyenler ise evde kalan çocukları vasıtasıyla iletişime geçerlerdi.10 farklı şehirde yaşayan çocukları olmasına rağmen gezi ve seyahate önem vermezdi. Rahat bir hayat yaşamak onun hiç arzusu olmadı. kendisine bir fikir yada proje sunduğumuzda siz bildiğinizi yapın (ölüm vaktidir) cevabıyla kendini dünyadan izole etmişti. Kibirden uzak sade ve mütavizi hayatından dolayı onu tanıyanlar onu sever ve herkes duasını almaya çalışırdı. Dua sının müsteceb olduğunu anlayan din ve mukaddesat düşmanı nadanlar bile bedduasından sakınmak için ziyaretine gelir hayır duasını alırlardı.Onu bir kere gören, hayır duasını almak için tekrar ziyaretine gelirdi. Bu yüzde hile yok diyen bir çok insan Seydanın müridi ve muhibbiydi.

63 yaşından sonra ictima-i hayattan çekilerek ziyaretleri azalttı ve kerpiç yapımı odasında itizal hayatına devam etti. Bu süreçten sonra kuran-i kerimi 3 günde bir hatmediyor çoğu vaktini evrad, zikir ile geçiriyordu. taki zilhicce ayının 5. Günü olan pazartesi gününe kadar ruhunu rahmana teslim edene kadar(1944 - 27.07.2020) bu hal üzerinde kaldı ve kendisini her zaman dünyada misafir bildi ve ona göre hareket etti.

Son yıllarda tamamen duygusallaştı artık sohbetleri acıklı çoğu zaman sözleri boğazında düğümlenirdi.

Ona gelen gıyabi selamı alınca bile selam sahibini hayırla yad eder mazi nin hatıralarını gözünde canlandırır ağlar ve kendisine dua ederdi. Ömrü boyunca bir ay olsun sıhhat ve rahat yüzü görmedi. Hep ona dostluk eden bir bazen bir kaç hastalığı vardı.çektiği eziyet ve sıkıntıların haddi hesabı yoktu. Kimse ye kin gütmez haddi aşanların hidayetini ister hadsizliğine devam edenleri bu sefer Allaha şikayet ederdi. Vizyon ve misyonu itibariyle yükü ağırdı hastalıklar ve geniş aile sorumluğu da birleşince teysir için rabbine sığınırdı.

Ey Seyda; biz sevenlerin olarak Cenabı hak tan dileğimiz kabrini cennet bahçelerinden biri olan bostan cennetine çevirsin, istirahat etmediğin dünyada seni müsterih kılsın. Rabbim, dost ve ahbaplarına diyarı olan cennete ulaştırsın.

Bize hakkını helal et, kadrini hakkıyla bilemedik, ahirete görüşmek üzere, artik sen fadl ve kerem sahibi olan Allah'ın misafirisin O misafirine gereken ikramı yapacaktır.
YORUMLAR :::

 1. Salih KULOĞLU
  30 Temmuz 2020 Perşembe Saat 21:14 CEVAPLA
  Rabbim cennetinde buluştursun...
 2. Levent celik
  30 Temmuz 2020 Perşembe Saat 04:01 CEVAPLA
  Rabbim mekanini cennet eylesin.
 3. Arif keskin
  30 Temmuz 2020 Perşembe Saat 02:26 CEVAPLA
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olur inşallah şeyh seyda gibi bir insan zor gelir artık

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

1 gün önce...

Mesleki yeterlilik belgesi verecekler Bölgede ilk defa Mardin'de hizmet vermeye başladı

Belge zorunluluğu olan meslek branşlarında istihda [...]

1 gün önce...

Dar gelirli öğrencilere destek için Anlamlı Tablet Kampanyası

Nusaybin Kaymakamlığı, uzaktan eğitim için zorluk [...]

1 gün önce...

Kültür Koleji Kapılarını Öğrencilere açtı

Mardin'de eğitime yeni bir anlayış getiren Kültür [...]

1 gün önce...

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7