Seyhan ana babasının yanında...

Seyhan ana babasının yanında...
24 Eylül 2013 Salı Saat 13:55 0

29 Ekim 1995‘te Cumhuriyetin ilanının 72. yılında, Mardin/Dargeçit’te ağır silahlı askerlerce aynı anda 7 eve yapılan baskında, içlerinde çocukların da olduğu 7 kişi gözaltına alınarak Dargeçit Jandarma Taburu’na götürüldü.

Onları arayan ailelerine “sorgu sonrası serbest bıraktık” dediler. Gerçekte ise işkence ile öldürüp, toplu mezar alanı olarak kullanılan Bağözü Köyü’ndeki ölüm kuyularına gömdüler. Çocuklarını arayan aileleri tehdit ettiler, gözaltına aldılar, işkence yaptılar, Dargeçit’i terk etmek zorunda bıraktılar. Suç duyurularını soruşturmak yerine takipsizlikle kapattılar.
Dargeçit’te kaybedilen çocuklardan biri de 13 yaşındaki Seyhan Doğan’dı. Cumartesi Annesi Asiye Doğan ve Cumartesi Babası Ramazan Doğan’ın ömürleri, “O daha çocuktu, kucağımızdan koparıp götürdüler” dedikleri Seyhan’ı bulmaya yetmedi.
Cumartesi Anneleri’nin gündemde tutması ve İnsan Hakları Derneği’ nin 18 yıllık ısrarlı takibi sonunda Dargeçit kayıpları dosyasında gerçek açığa çıktı. Bağözü Köyü’ndeki ölüm kuyularında yapılan kazılarda 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan ve 13 yaşındaki kuzeni Seyhan Doğan’ın kemiklerine ulaşıldı. Kimliklendirme sonrasında Mehmet Emin Aslan’ın kemikleri ailesine teslim edildi. Seyhan’ın İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndaki kemikleri ise ailesine teslim edilmeyerek Dargeçit’te gömüldü.
Asiye ve Ramazan Doğan’ın “Seyhan’ı bulunca bizi birlikte gömün. Bu dünyada kavuşamadık, mezarda kavuşalım” vasiyetini yerine getirmek için İstanbul’daki mezarları Dargeçit’e taşındı. Onları, kendilerine verdiğimiz sözü yerine getirmenin buruk sevinci ve yaşarken oğullarını bulamamanın derin acısıyla Dargeçit’e, Seyhan’a uğurladık. 18 Eylül 2013 günü anne, baba, oğul birlikte defnedildiler.
2009’da ailelerin ve İHD’nin başvurusu üzerine açılan soruşturma kapsamında hazırlanan savcılık fezlekesinde dönemin Dargeçit Jandarma Komando Tabur Komutanı Albay Hurşit İmren ve dönemin Dargeçit Jandarma Bölük Komutanı Albay Mehmet Tire, Süleyman Seyhan, Abdurrahman Coşkun, Abdullah Olcay, Mehmet Emin Aslan, Nedim Akyön, Davut Altınkaynak ve Seyhan Doğan’ı kaybetmekle suçlandı.
Savcılık fezlekesinde çocuklarımızı canavarca hislerle yok etmekle suçlanan Hurşit İmren, bugünün Sivas Çepni Belediye Başkanı. Tüm itirazlarımıza rağmen kendisini görevinde tutan CHP bu insanlık suçundan sorumlu.
Savcılık fezlekesinde çocuklarımızı canavarca hislerle yok etmekle suçlanan Mehmet Tire, bugünün Bodrum Gümüşlük Belediye Başkanı. Geçtiğimiz günlerde kendisini törenle partisine transfer eden AKP bu insanlık suçundan sorumlu. Bu zulmün tüm aktörleri bilmelidir ki peşlerini bırakmayacağız. İşledikleri insanlık suçunun hesabını vermeleri için sabırla, inatla mücadele edeceğiz.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinden Elazığ’a yardım

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi, E [...]

1 gün önce...

İlk kez uygulanan tedaviyle sağlığına kavuştu

Kızıltepe Devlet Hastanesinde ilk defa gerçekleşti [...]

1 gün önce...

Fahrettin Altun'dan Basın Kartı Açıklaması

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bazı medya kurum [...]

1 gün önce...

Anadolu Kardeşlik Teşkilatı temsilciliğine Fidan getirildi

Anadolu Kardeşlik Teşkilatı (AKT) Federasyonu Genç [...]

23 saat önce...

Erken müdahale olası faciayı önledi

Midyat ilçesinde, LPG'li bir otomobilde çıkan yan [...]

5 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN