Seyhan ana babasının yanında...

Seyhan ana babasının yanında...
24 Eylül 2013 Salı Saat 13:55 0

29 Ekim 1995‘te Cumhuriyetin ilanının 72. yılında, Mardin/Dargeçit’te ağır silahlı askerlerce aynı anda 7 eve yapılan baskında, içlerinde çocukların da olduğu 7 kişi gözaltına alınarak Dargeçit Jandarma Taburu’na götürüldü.

Onları arayan ailelerine “sorgu sonrası serbest bıraktık” dediler. Gerçekte ise işkence ile öldürüp, toplu mezar alanı olarak kullanılan Bağözü Köyü’ndeki ölüm kuyularına gömdüler. Çocuklarını arayan aileleri tehdit ettiler, gözaltına aldılar, işkence yaptılar, Dargeçit’i terk etmek zorunda bıraktılar. Suç duyurularını soruşturmak yerine takipsizlikle kapattılar.
Dargeçit’te kaybedilen çocuklardan biri de 13 yaşındaki Seyhan Doğan’dı. Cumartesi Annesi Asiye Doğan ve Cumartesi Babası Ramazan Doğan’ın ömürleri, “O daha çocuktu, kucağımızdan koparıp götürdüler” dedikleri Seyhan’ı bulmaya yetmedi.
Cumartesi Anneleri’nin gündemde tutması ve İnsan Hakları Derneği’ nin 18 yıllık ısrarlı takibi sonunda Dargeçit kayıpları dosyasında gerçek açığa çıktı. Bağözü Köyü’ndeki ölüm kuyularında yapılan kazılarda 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan ve 13 yaşındaki kuzeni Seyhan Doğan’ın kemiklerine ulaşıldı. Kimliklendirme sonrasında Mehmet Emin Aslan’ın kemikleri ailesine teslim edildi. Seyhan’ın İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndaki kemikleri ise ailesine teslim edilmeyerek Dargeçit’te gömüldü.
Asiye ve Ramazan Doğan’ın “Seyhan’ı bulunca bizi birlikte gömün. Bu dünyada kavuşamadık, mezarda kavuşalım” vasiyetini yerine getirmek için İstanbul’daki mezarları Dargeçit’e taşındı. Onları, kendilerine verdiğimiz sözü yerine getirmenin buruk sevinci ve yaşarken oğullarını bulamamanın derin acısıyla Dargeçit’e, Seyhan’a uğurladık. 18 Eylül 2013 günü anne, baba, oğul birlikte defnedildiler.
2009’da ailelerin ve İHD’nin başvurusu üzerine açılan soruşturma kapsamında hazırlanan savcılık fezlekesinde dönemin Dargeçit Jandarma Komando Tabur Komutanı Albay Hurşit İmren ve dönemin Dargeçit Jandarma Bölük Komutanı Albay Mehmet Tire, Süleyman Seyhan, Abdurrahman Coşkun, Abdullah Olcay, Mehmet Emin Aslan, Nedim Akyön, Davut Altınkaynak ve Seyhan Doğan’ı kaybetmekle suçlandı.
Savcılık fezlekesinde çocuklarımızı canavarca hislerle yok etmekle suçlanan Hurşit İmren, bugünün Sivas Çepni Belediye Başkanı. Tüm itirazlarımıza rağmen kendisini görevinde tutan CHP bu insanlık suçundan sorumlu.
Savcılık fezlekesinde çocuklarımızı canavarca hislerle yok etmekle suçlanan Mehmet Tire, bugünün Bodrum Gümüşlük Belediye Başkanı. Geçtiğimiz günlerde kendisini törenle partisine transfer eden AKP bu insanlık suçundan sorumlu. Bu zulmün tüm aktörleri bilmelidir ki peşlerini bırakmayacağız. İşledikleri insanlık suçunun hesabını vermeleri için sabırla, inatla mücadele edeceğiz.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

MHP ilk defa Yeşilli'de Kongre yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Artuklu ilçesinin [...]

6 saat önce...

Bakım Onarım ve Temizlik Asil Liste İşte Artuklu İŞ-KUR LİSTESİ

Artuklu İlçe Mil. Eğt. Md. Bakım Onarım ve Temizli [...]

1 gün önce...

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

5 saat önce...

İki çift bir düğünde evlendi

Demirtaş kardeşler, pandemi nedeniyle aynı düğünde [...]

1 gün önce...

İpekyolunda iki tır kafa kafaya çarpıştı

İpekyolunda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

4
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7