Şifre'ye Basın Açıklamalı Tepki

Şifre'ye Basın Açıklamalı Tepki
16 Nisan 2011 Cumartesi Saat 14:18 0

YGS'de yaşanan Şifre skandallarına tepki yükselmeye devam ederken, Kızıltepe Eğitim-Sen tarafından bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

Kızıltepe Özgürlük Meydanında düzenlenen ve ÖSYM başkanının istifaya davet edildiği basın açıklamasına Kızıltepe Belediye Başkan vekili Şerife Alp’in de aralarında bulunduğu bir çok STK'cı Öğrenci velisi ve öğrenciler de hazır bulundu. Eğitim Sen adına  Baran İlhan’ın okuduğu basın açıklamasında şu görüş ve isteklere yer verildi;

“1 milyon 700 bin adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) yaşanan şifre skandalı ilk ortaya çıktığı andan itibaren Hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanının, henüz ortada iddiaları çürütecek en küçük bir veri yokken ÖSYM Başkanı’nın telaşla yaptığı ilk açıklamalarını “tatmin edici” bulmaları dikkat çekici olmuştur.

Başbakan, iki haftayı aşkın bir süredir ülke gündeminin ilk sıralarında yer alan ve on binlerce liseliyi ve ailelerini sokaklara döken şifre skandalı üzerinden yapılan eylemlere katılanları provokatörlükle suçlayacak kadar ileri gitmiş, bu eylemlerin bir tezgâh olduğunu iddia etmiştir. Başbakan’a sormak gerekir; YGS’de yaşanan skandalın sorumlusu kimdir? 1 milyon 700 bin öğrenci midir size “tezgâh” kuran?

Milli Eğitim Bakanı’ndan Cumhurbaşkanı’na, YÖK Başkanı’ndan Başbakan’a kadar değişik çevrelerden yapılan “ÖSYM Başkanının yaptığı açıklamalardan tatmin olduk” söylemleri yaşanan süreci acemice örtbas etme telaşı olarak görünmektedir.

YGS sınavında ortaya çıkan durum,  kopya ya da şifreyi, sınava girenlerin çantasında, saatinde, tokasında değil, başka yerlerde aramak gerektiğini göstermiştir. Süreç yeterince açıklığa kavuşmadan yapılan “tatmin olduk” açıklamaları YGS sonrasında başlayan ve giderek yaygınlaşan tepkilerin önünü kesmeye yönelik olarak ortaya çıkmıştır.

Hukukçu Milli Eğitim Bakanı, tekstilci ÖSYM başkanı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan hangi somut veriler üzeriden tatmin olmuşlardır. ÖSYM başkanının ilk açıklamalarında iddiaları reddetmiş, ancak daha sonra şifreleme olduğunu kabul etmiş olmasına rağmen aceleyle yapılan bu açıklamalarda ısrarcı olmanın anlamı nedir.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Ölçme ve Değerlendirme Bölümü her adaya bir kitapçık uygulamasının Eğitim Bilimi açısından kabulünün mümkün olmadığını, bu uygulamanın bazı adayların lehine, bazılarının aleyhine sonuçlar doğuracağını ve şifre işleyişinin uygulamalar ile tespit edildiğini detaylı bir raporla ortaya koymuştur.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Ölçme ve Değerlendirme Bölümü raporu, şifre işleyişine ilişkin akademik çevrelerden gelen raporlar, matematik profesörleri, kriptolog akademisyenlerin sürece ilişkin değerlendirmeleri bir bütün olarak tüm kitapçıklara uyarlanabilen bir şifre olduğunu ifade ederken, ayrıca bu sınavın pedagojik açıdan yarattığı problemleri, eşitsizlikleri ortaya koyarken hükümet sözcülerinin bu ısrarcı tavrı ve “tezgah” tespiti akla uygun değildir. Bu “tezgah”ın bir parçası da akademik çevreler ve uzmanlar mıdır?

1 milyon 700 bin öğrencimizi ve ailelerini daha fazla mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur.  İdari ve siyasi yetkililerin yaptıkları açıklamalar soru ve sorunları daha da büyütmektedir. Yetkililer çocuklarımızın hayatları üzerinden siyasal bir polemiği bırakıp çözüm üretmelidirler.

ÖSYM Başkanı Ali Demir’ in görevden alınması, sürece bağımsız bir bilim kurulunun müdahil olması, savcılık incelemesinin hızlandırılması, YGS’nin yok sayılarak bu sürecin tek sınavla geçirilmesine ilişkin adımlar daha fazla zaman geçirmeden atılmalı, süreci daha da karmaşıklaştıran polemiklerden vazgeçilmelidir.

Son olarak eğitimde yaşanan bütün sorunların takipçisi olacağımızı ve çözümü yönünde öğrenci ve velilerimizle birlikte  mücadelemize devam edeceğimizi belirtiyoruz.”

Eğitim-Sen tarafından YGS sınavının iptali yönünde hazırlanan dilekçe Özgürlük meydanında açılan stantta imzaya açıldı, imza kampanyası iki gün sürecek.

KAYNAK: Kadir ÜRÜNDÜYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Multidisipliner Kovid-19 Sürecine Sıradışı bir Yaklaşım

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakül [...]

1 gün önce...

Nur Mahallesi sakinleri doğal gaz istiyor

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi [...]

1 gün önce...

Tilkiye protez bacak yaptı

Mardinli Hasan Kızıl, araba kaputuna giren bir ked [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Gün boyu üç ilçede incelemelerde bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, yapılan ve planlana [...]

2 saat önce...

Engelli Vatandaşlara Akülü Sandalye Desteği

Mardin Kızıltepe ilçesinde 3 Aralık Dünya Engellil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar