Sigarayı bırakmak yerine resimleri gizleme arayışına girdiler

Sigarayı bırakmak yerine resimleri gizleme arayışına girdiler
24 Ocak 2020 Cuma Saat 13:58 0

Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı ve tüketimine karşı alınan tek tip paket uygulaması kapsamında; sigaraların üzerine yerleştirilen sigaranın sebep olduğu çeşitli sağlık hasarlarının resimleri tiryakileri, sigarayı bırakmayı zorlama yerine O resimleri gizlemenin arayışlarına sevk etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı “Tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulamasına geçilmesiyle birlikte sigaranın insan sağlığında oluşturduğu tahribata dikkat çekilen 14 ayrı görselin yerleştirildiği sigaraların üzerindeki resimleri görmek istemeyen tiryakiler kendilerince çözümü buldu.

Sağlık Bakanlığı’nın görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelikle, sigara paketlerinin üzerindeki sağlık uyarı alanı yüzde 85’e çıkartılmasıyla birlikte; Sigaranın insan sağlığına verdiği rahatsızlıklar, insan bedeninde oluşturduğu tahribatları içeren resimlerin yerleştirilmesi sigarayı bırakamayan tiryakileri, sigarayı bırakmayı denemek yerine, paketlerin üzerine yerleştirilen görselleri kapatma yönünde arayışlarına sevk etti.

Tek tip sigara paketlerinin arka yüzüne 14 ayrı (resimli) sağlık uyarısı ile “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” mesajı yerleştirildi. Sigara markası, logo ve simgelerin ise kaldırıldığı yeni paket uygulaması 5 Ocak tarihi itibarıyla tamamen yürürlüğe girerek, tiryakilik ve kullanıcılığı önüne geçilmesi için caydırıcı önlem olarak uygulanmaya çalışılıyor.

Yeni sigara paketlerinin üzerine yerleştirilen ve sigara kullanıcısı olup çeşitli sağlık sorunları yaşayan hastalara ait görselleri her defasına görmekten sıkıldığını kaydeden 25 yıllık sigara tiryakisi M.B. "Sigara'nın insan sağlığına zararlı olduğunun farkındayım. Sağlık Bakanlığı’nın ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu tek tip paket uygulamasını olumlu bulmakla birlikte şahsen benim için fazla caydırıcılığı olmadı. Sigaranın üzerine yerleştirilen ve gerçekten de görüldüğünde insanı kendi sağlığını düşünmeye sevk ettiren resimler, ilk başlarda sigara içmemi azaltmış olsa da bu zamanla yine eski kullanım seviyesine geldim. Günde en az iki paket sigara içiyorum, gönül ister ki bırakayım ama maalesef bırakamıyorum. O resimleri görünce midem bulanıyor, içim kaldırmıyor, biran içmeyeyim diyorum, yine içiyorum. Çözüm ne olur diye düşündüm, O görsellerin üzerini beyaz bir kağıtla kapatıp, bantlamakta buldum. İnşallah günü geldiğinde sigarayı bırakmayı başarırım" diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

23 saat önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN