Siirt'te Hamsi Festivali

26 Kasım 2018 Pazartesi Saat 10:42

20 Kasım Tarihinde İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’nun himayelerinde; Siirt Hamsi Festivaline Katılmak üzere yola çıktık. Festival alanında akşama kadar devam ediyordu, yoğun bir hazırlık ve koşuşturma göze çarpıyordu. 

Çevre illerden gelen katılımcılar ve bu katılımcıların istekleri ve sorunları mevcut Festival günü yoğun bir kalabalık ve katılımla festival başladı. 

Konuşurken basit ama bu işi projelendirmek, planlamak, organize etmek ve çıkan sorunları kırmadan dökmeden iki tarafı da memnun edecek bir çözüm bulmak başlı başına profesyonellik sabır ve çelik gibi sinirler gerektirir. İşte bu noktada Ahmet Külekçi ismi ön plana çıkmakta gündüz ve gece sürekli ayakta bazen alanda, bazen misafirler ile ilgilenen ve sorun çözmekten yılmayan fedakar bir insan, yılda 1 kere yapılan organizasyon kolay ama yılda daha önce festival yapılmamış illerde 4-5 festival organize etmek herkesin harcı değil.

Burada festivalin ana damarı olan Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Sn. Av. Metin Genç ve fedakar ekibinin de hakkını teslim etmek gerekir. Bir ilçe belediyesinin yüklenmesi gereken bir misyonun çok üstünde misyon yüklenmiş ve başarmıştır. Ayrıca Trabzon ilimizden gelen kadirşinas insanları da unutamamak gerekir. Onlar kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi güzel bir amaç uğruna 16 saat süren otobüs yolculuğuna katlanarak gelen, festival boyunca yerinde oturmayan ve dinlenme zamanında bile ne yapabiliriz diye fikir üreten bu kıymetli insanların da hakkını teslim etmek gerekir.

20 ton hamisinin Siirt’e getirilip pişirilmesi Trabzon ekmeği ve helva eşliğinde servis edilmesi, festival bir yana başlı başına zor bir olay. Festivale katılan çeşitli il ve ilçelerden gelen halk oyunları ekipleri ve sanatçılar şarkı söylerken coşku ile eşlik eden Siirt halkının gözlerinde mutluluk ve sevinç okunuyordu. Bu sevinci ve kardeşlik ortamını oluşturanları ne kadar tebrik etsek azdır.

Mardin ekibi Trabzonspor Taraftarlar Derneği Başkanı Sn. İbrahim Aydın Başkanlığında, Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Mardin Gönülüler Derneği Başkanı Sn. İsa Dal, Sn. Sait Kaya Hocamız ve Halk Oyunları ekibi ve ismini sayamadığım katılımcılar iştirak ettik. Mardin açısından verimli geçti. Sait Hocam ve ekibinin sahne performansı süperdi. Çok alkış aldı bu da bizi çok mutlu etti.

Festivalin en iyi şekilde geçmesi adına gece gündüz bizi yalnız bırakmayan mütevazi, içten ve nazik konuşmaları ile gönüllerimizi fetih eden Siirt Valimiz Sn. Ali Fuat ATİK’e, Belediye Başkan V. Sn. Ceyhun Dilşad Valilik ve Belediye Yönetici ve çalışanlarına ve Siirt’in misafirperver insanlarına şükranlarımı sunarım.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Misak-ı Milli 17 Ekim 2019 Perşembe Saat 22:33
2. İsviçre - Almanya ve Avusturya İzlenimleri 13 Mart 2018 Salı Saat 16:55
3. Küdüs Mardin Hasankeyf ve  Cizre 12 Aralık 2017 Salı Saat 13:50

YORUMLANANLAR :::

Mardinli STK’lardan Mavi Marmara Açıklaması

Mardin’de Kurulu bulunan Mardin STK Platformu, 10 [...]

21 saat önce...

Kum kekliği, uzun yıllar sonra ilk defa Dargeçit'te görüldü

TÜRKİYE'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın o [...]

1 gün önce...

Süryani Gencin Köyden CERN’e uzanan Başarısı

Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisi olan Markus [...]

1 gün önce...

Mahalli yemekler müşterilere servis edilmeye başlandı

Taşın dantel gibi işlendiği tarihi kent Mardin'de, [...]

22 saat önce...

Tüfekle yaşamına son verdi

Nusaybin'de tüfekle intihar ettiği ileri sürülen k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN