Sınır köylerdeki öğrenciler tiyatro ile buluşturuluyor

Sınır köylerdeki öğrenciler tiyatro ile buluşturuluyor
09 Kasım 2019 Cumartesi Saat 11:46 0

Görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesi, sınıra yakın bölgelerdeki okullarda öğrencileri tiyatro ile buluşturuyor.

Büyükşehir Belediyesine bağlı "Mardinmasa" birimi, özellikle kırsalda yaşayan öğrencilerin tiyatro ile buluşması için "Okuluma Tiyatro Geldi Projesi"ni hayata geçirdi.

Suriye sınırındaki okullarda uygulanmaya başlanan proje kapsamında, belediyenin tiyatro ekibi okul okul gezerek çocuklar için oyunlar sahneliyor.

Kızıltepe ilçesinde sınıra yakın Büyük Boğaziye, Küçük Boğaziye, Çıplak ve Taşlıca mahallelerini ziyaret eden ekipler, ilkokul öğrencilerini tiyatro ile tanıştırdı.

Projenin sorumlusu Duygu Baytur, yaptığı açıklamada, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman'ın desteğiyle 38 sosyal sorumluluk projesi yürüttüklerini söyledi.

Çocukları eğlendirerek eğitmek, derslerine daha iyi motive olmalarını sağlamak amacıyla, "Okuluma Tiyatro Geldi Projesi"ni başlattıklarını belirten Baytur, "Yaklaşık 50 okulda 4 bin 500 öğrencimize tiyatro gösterimi hedefliyoruz. Bugün de sınırdaki ilkokullarımızda çocuklarımızla beraberiz. Çocuklarımız çok memnun, etkinliklerden büyük keyif alıyor. Hacivat Karagöz oyunları, sihirbazlık gösterileri ve çeşitli etkinliklerle gösterilerimiz devam ediyor." diye konuştu.

Terör saldırısının yaşandığı mahalledeki çocuklara moral

Taşlıca İlkokulu Müdür Yardımcısı Abdulaziz Sağlam, okulun bulunduğu mahalleye Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın işgali altındaki bölgeden havan saldırısı düzenlendiğini, saldırıda 2 kişinin şehit olduğunu, 12 kişinin yaralandığını hatırlattı.

Yaralananlardan 7'sinin öğrencileri olduğunu anlatan Sağlam, "Öğrencilerimizin çoğunun psikolojisi bozulmuştu. Çocuklar resim dersinde yaralı çocukların resimlerini yapıyorlardı. Bu etkinliğin yapılması öğrencilerimizin psikolojisi için güzel oldu. Öğrencilerimiz çok eğleniyor." ifadelerini kullandı.

Çıplak İlkokulu sınıf öğretmeni Merve Ece de sınır bölgesindeki okulda böyle bir programın düzenlenmesinin önemine değinerek, çocukların motivasyonu adına güzel bir çalışma yapıldığını vurguladı.

Öğrencilerden Aysel Karadeniz, etkinlikte eğlenceli vakit geçirdiklerini dile getirdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doç. Dr. Oktay: "Batılıların derdi mezhep savaşlarıdır"

Mardin Artuklu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı [...]

1 gün önce...

Katil zanlısının ifadesine ulaşıldı

Bitlis'te geçen gün şehit edilen ve Bakan Soylu'nu [...]

1 gün önce...

19 Yaşındaki Şefika’dan 10 gündür haber yok

Kızıltepe'de bakkala gidiyorum diye evden çıkan 19 [...]

1 gün önce...

"İkiyüzlü batı, Kürtleri hep dengeleyici bir unsur olarak kullanıyor"

İran’da 74 yıl önce kurulan Mehabad Kürd Cumhuriye [...]

1 gün önce...

İpekyolu’nda çelik rulo yüklü TIR devrildi: 2 yaralı

Nusaybin Kızıltepe Karayolu'nda (İpekyolu) üzerind [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN