Şirketler poşetin ardından bu ürünler için de beyanname verecek

Şirketler poşetin ardından bu ürünler için de beyanname verecek
05 Şubat 2020 Çarşamba Saat 10:57 3

Poşetin yanı sıra yılbaşından itibaren devreye giren düzenleme kapsamında, lastik, akümülatör, pil, yağ ve elektronik eşya gibi ürünler için de verilecek geri kazanım katılım payı beyannamelerinin esasları belirlendi. Şirketler artık bu ürünler için de beyanname verecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çevre Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle 1 Ocak 2019'dan itibaren ücretli hale gelen poşetler için geri kazanım katılım payı tahsil edilmeye başlanırken uygulamanın ikinci aşamasına bu yıl başında geçilmişti.

PİYASAYA SÜRENLERDEN YADA İTHALATÇILARDAN ALINACAK

Lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya, ilaç ile plastik, metal, cam ve ahşap ambalajlar için geri kazanım katılım payı tahsil edilmesi uygulaması 1 Ocak 2020'den itibaren başlamıştı.

Tebliğde yapılan değişiklikle plastik poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için ise piyasaya sürenlerden ya da ithalatçılardan geri kazanım katkı payı alınacak.

Buna ilişkin beyannameler kurumlar vergisi mükellefleri için aylık, diğerleri için de üçer aylık dönemler halinde verilecek.YORUMLAR :::

 1. mardinli47
  05 Şubat 2020 Çarşamba Saat 15:59 CEVAPLA
  ASLINDA ONLARDA HAKLILAR GİDER AYAK MİLLETİNİ KENDİ VATANDAŞINI NASIL EZECEKLERİNİN HESAPLARINI YAPIYORLAR. ARTIK BİTTİKLERİNİ ONLARDA BİLİYORLAR ! BİTTİK BATIRDIK DİYORLAR. O YÜZDEN BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAYBETTİLER. BİTİŞ SÜRECİNİ HERKES GÖRECEK.
 2. mardinli47
  05 Şubat 2020 Çarşamba Saat 15:27 CEVAPLA
  bu adamın her konuşmasından sonra ülkede bir felaket oluyor bir şeylerin fiyatları faiç artıyor zamlar geliyor demektir. yada keyfi tasarılarla milletin cebinden çıkarıp rantlarını elde etmek için binbir türlü kurnazlık düşünülüyor. ALLAH BU ÜLKEYİ VATANCI GİBİ GÖRÜNÜPTE DİPLOMATİK HAİNLERDEN KURTARSIN.. daha çok söyleceklerim vardı ama ALLAHA HAVALE EDİYORUM.
 3. mardinli47
  05 Şubat 2020 Çarşamba Saat 15:23 CEVAPLA
  ülkede para bitti kasada para kalmadı hazine bakanın parası bitmiştir tüm ülkeye geçmiş olsun içinizi okuyabiliyorum istediğinizi söyleyemiyorsunuz ama tahmin ediyorum umarım bu rantçı zihniyet biran önce yok olur. söyleyecek çok şey var çok doluyum burada patlamak istemiyorum. ama herkesin hissiyatına burada tercüme edinebiliyorum. ülkeyi yedi bitirdi millet huzursuz mutsuz kimse bu herifi görmüyor mu artık ?

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

Yeğenine cinsel istismarda bulunan şahıs tutuklandı

Kızıltepe ilçesinde, 16 yaşındaki yeğenine cinsel [...]

1 gün önce...

Başkan Erdem'den Başkan Şahin’e Plaket

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Sokak [...]

1 gün önce...

Tedbirlerine uymayan işçi tazminatsız kovulabilir

Kanuna göre işveren işçilerini koronavirüse karşı [...]

1 gün önce...

Kantin işletmecileri, can suyu paketi istiyor

Kantinciler, “Bağ-Kur primi, SGK, vergi borcu, ele [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7