Sistem Yeni, Muhabbet Eski Olmasın

Veysi Elmasoğlu


[email protected]

Sistem Yeni, Muhabbet Eski Olmasın

24 Haziran 2018 Pazar Saat 23:29

Yeni sistemin ilk başkanı Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Türkiye’nin halletmesi gereken sorunları kolaylıkla çözmesini umuyoruz. Bizim duamız ümmetle ve ümmet içindir.

AK Parti bugün yenildi. 15 Temmuz ruhuyla yüzde 60’lara ulaşabilecek bir kıvamdaydı. Maalesef KHK’lere, OHAL’e, kadrolaşmalara, torpillere, ihalelere, yargı güvensizliğine… yenildi. Yenikapı ruhu temin edilmişti ama gel gör ki 7 Haziran’a yakın bir oyla karşı karşıya kaldı.

AK Parti bugün yenildi, hem de Bahçeli’ye. Oluşan tabloya göre Erdoğan Meclis’e gözünü kapamayacağına göre ip üzerindeki cambaz kadar dikkatli davranmalı. Kim derse desin, 16 Nisan referandumu boşa çıkmıştır. Bu koalisyondur. Yeniden 70’li yıllardaki Milliyetçi Cephe koalisyonu kurulmuştur. Bakalım Erdoğan, kabul etmediği “genel af” krizini nasıl atlatacak. Görüldüğü kadarıyla Cumhur İttifakı’nın üç yüz kırklarda duran vekil sayısının nasıl yönlendirileceği/yönetileceği önemli. 2014 seçimlerine göre Erdoğan, yüzde 1-2 arasında bir fark attı. İttifak işine girmeseydi yine bu oyları alabilirdi. İttifak olmasaydı MHP oyları biraz daha bölünür, baraj altında kalır, AK Parti de meclis çoğunluğunu elde edebilirdi.

Simgeler üzerinden siyaset yapmanın yanlışlığını görüyoruz. Israrla, Akşener=fetö diyerek işin üzerine gidildi. Ne oldu şimdi yüzde 10 ve 45-46 vekil ile mecliste, ne diyeceğiz? Israrla Pkk, şu, bu imgeleri üzerinden siyaset yapmanın mantıklı olmadığını gördük.

Şuan havai fişekler atılıyor, dışarıda coşku var ama Erdoğan’ın ilk açıklamasını yaptığı yüz ifadesinde hiç öyle bir hava yok. Birleştirici ve eşitliğe önem veren ılımlı mesajlar veriyor, elbette balkon konuşmasında da bunları tekrar eder. Daha önceki seçimlerde de aynı şeyleri söylüyordu ancak bundan sonra uzlaşı daha etkili olmalıdır.

Mayıs sonundaki oy düşüşleri haziranda toparlanmış, demek ki. İkinci tura gitmiyoruz. 5 yıllık yetkiyi Erdoğan aldı ama artık MHP ile yürümek ve isteklerine kulak vermek zorunda kalacak. Bu da kendisi için yeni bir ayak bağı olacak gibi duruyor.

Oy kaymaları nereden nereye olmuş önümüzdeki günlerde analiz edilir. Seçim sonuçlarının şeffaf ve güvenilir olduğunu düşünüyorum. Seçimde yenildiysen kabul et kardeşim, sudan bahaneler bulma.

Şimdi Türkiye için, anti-demokratik zihniyetten uzak durarak modern dünyayla yarışma zamanıdır.

Mardin …

AK Parti’de daha büyük bir düşüş bekliyordum. Oy oranı referandum ile 1 Kasım arasında durdu, iki vekili muhafaza etti. Ancak referandumdaki başarıyı sağlayamadı. MHP’li ittifak, kayyumlar ve liste dışında AK Parti’nin bir sıkıntısı yoktu. 6. Sıradaki adayın sadece adını duyduk mesela… Ceyda Hanım İzmir’e alındı ama bu hamle boşa çıktı. Çünkü İzmir’de bırakın oranı artan seçmen sayısına rağmen oy sayısında düşüş var. Mardin’de kalsaydı, liste başı olsaydı, bir de liste daha iyi şekillenseydi, oy miktarının daha yüksek olacağı tahmin ediliyordu.

HDP yeni politikalarla silahsız, kaossuz bir rota çizmeli barajı geçti, emekleri boşa çıkmadı. İnsan haklarına bağlı bir insan olarak bu durumdan memnun olurum. Ancak insan haklarına bağlılığım en temel insan hakkı sağlıklı bir şekilde doğma ve yaşama hakkını tekrar be tekrar kendilerine hatırlatırım.  


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. CHP İş’i 24 Eylül 2018 Pazartesi Saat 13:59
2. Ekonomik Savaş 21 Ağustos 2018 Salı Saat 00:53
3. Beklentiler… 04 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 18:43
4. Seçim Yorgunluğu 15 Haziran 2018 Cuma Saat 22:29
5. Kırılma Noktası… 04 Mayıs 2018 Cuma Saat 13:53
6. Koalisyon Arası Referandum 16 Nisan 2018 Pazartesi Saat 18:28
7. Açıklama Borçlusunuz 09 Mart 2018 Cuma Saat 13:49
8. Bayramınız mübarek ve mesrur olsun 27 Haziran 2017 Salı Saat 18:05
9. Çıkmaz Sokak 16 Mayıs 2017 Salı Saat 23:07
10. Emeklerin Emeklisi 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 17:40

YORUMLANANLAR :::

Gençleri rahatlatan karar Dargeçit'te tarihi bir karar!

​Dargeçit İlçesinde Müftülük öncülüğünde yapılan ç [...]

1 gün önce...

İran'dan gelen şoföre şüphe üzerine tetkik yapıldı

Kızıltepe'ye, İran'dan gelen ve yüksek ateş şikaye [...]

1 gün önce...

Husumet, barış sofrasında son buldu

Mardin'de, 2015 yılında, Kızılboğa ile Aslanhan ai [...]

1 gün önce...

HDP'de Mardin Milletvekili Mithat Sancar eş başkan seçildi

HDP 4. Olağan Büyük Kongresi'nde Eş başkan Sezai T [...]

1 gün önce...

23 Nisan İlkokulu'ndan 'Bir Çanta da Benden' Kampanyası

Kızıltepe'de ismiyle müsemma 23 Nisan İlkokulu Öğr [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN