Sokak Köpekleri Sorunu, Artık bir İç Güvenlik Sorunudur

Başıboş saldırgan sokak köpekleri beş yıl içinde sadece Mardin’in de değil bütün Türkiye’nin başına bela olacak. Defalarca şikâyet edilmesine rağmen hala bu başıboş köpeklere çözüm bulunamadı.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Sanmayın ki bu sorun sadece Mardin’de var. Son iki haftada yaptığım başıboş köpek saldırı haberlerinden dolayı il dışından da birçok dosttan aynı sitemi duydum.  Ve hepsinin de ortak tepkisi aynı. 

 • Daha kaç çocuğun, daha kaç kişinin canının yanması lazım?
 • Daha kaç kişinin eli kolunun kırılması, uzvunun koparılması gerekiyor?
 • Belediyeler bu soruna çözüm için ne bekliyor?

Köpek düşmanı değiliz ama can'larımızın canı tehlikede görün artık diyoruz.

İÇ GÜVENLİK SORUNUNA DÖNÜŞMÜŞ

İnsan canı ile köpek hiçbir açıdan eş değildir olamaz da...

Eğer sokakta başıboş köpek varlığı

 • toplumun ve kişilerin huzur ve sükununu bozuyorsa,
 • kamu sağlığı açısından ciddi tehlikeler barındırıyorsa,
 • trafik güvenliğini tehlikeye atıyorsa,
 • çocukların parka çıkmasına engel oluyorsa,
 • vatandaşın yürüyüşüne,
 • çocukların koşmasına,
 • bisiklete motosiklete binmesine engel oluyorsa,
 • saldırıp hırlıyorsa,
 • insanları yaralıyorsa

artık bu bir iç güvenlik sorununa dönüşmüştür diyebiliriz.

Vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlamak anayasal bir görevdir ve haktır. Bunun için başıboş köpek sorunu artık bir insan hakkı ihlalidir. Güvenli ve temiz şehirlerde yaşamak insanın anayasal hakkıdır.

Devlet kurumlarından nemalanan bazı STK'larla işbirliği yapan, köpekler üzerinden faydalananların da artık bunu görmeleri gerekiyor.

Zamanında kendini hayvan sever diye adlandıran bir grubun yönlendirmesiyle şehir, toplum ve insan yaşamıyla uyuşmayan, yasalarla birlikte, köpek popülasyonu her geçen yıl arttı.

Hayvana işkenceye yeltenenlerin sapkın bir ruh hali olduğu aşikar. Bu normal değildir ve de ceza verilmesi gerekir.

Daha fazla çocuk, yaşlı, kadın zarar görmeden tıpkı medeni ülkelerde olduğu gibi başıboş köpekler toplanmalı, kısırlaştırıldıktan sonra hayvanseverler evlerinde besleyebilecekleri, belediyelerde barınaklarda bakabilecekleri kadar sahiplenip geri kalanlara da kesin bir çözüm bulunmalıdır.

Tabi bunları yazdığımdan dolayı özellikle internet ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan sözde hayvan sever kesimin hışmına uğrayacağımı da bile bile yazıyorum bu satırları. Peki sormak gerekmez mi? Köpek mi değerli yoksa insan hayatı mı? Köpekler parklarda değil, çocuklar parklarda gezmeli diye düşünüyorum.

HER HAFTA BİR SALDIRI HABERİ

Mardin’de neredeyse her gün bir köpek saldırısı her hafta da bir yaralanma haberi geliyor bize. Köpek saldırısına uğrayan çocukların hayatı kararıyor. Hayatları boyunca sokağa çıktıklarında belki de bu korkuyu yaşayacak çocuklar. Bir kısmı da bu yetmiyormuş gibi bedenlerinde kalıcı bir yara taşıyacak.

En son TOKİ civarında bir evladımız başıboş köpek saldırısında kafasından ve vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralanmıştı. Aynı bölgede geçen gün iki kişi daha ısırıldı.

Saldıran köpek sayısının fazlalığı tehlikenin boyutlarını göstermektedir. Unutulmasın ki sokağa çıkan herkes köpek saldırısı tehdidi altındadır. Daha fazla insan yaralanıp ölmeden köpekler sokaklardan toplanmalıdır.

Evcil köpeklere saldırıyor ve küçüklerini parçalıyor başıboş yabani köpekler, ama sözde hayvanseverlerin umurunda değil. Aynı şekilde kedi, tavuk, kaz, koyun, keçi hepsine köpek saldırısı haberleri çıkıyor. Yine bu hayvanlar da hiç umurlarında değil. Nasıl hayvanseverlikse?

SAYILARI 10 MİLYONU GEÇMİŞ

Yetkililerden kimsenin umurunda değil. Son 16 yılda 10 milyon başıboş köpek üremiş, hiç önlem alınamamış. Mesela aralarında bir kuduz salgını başlasa nasıl önünü alacaklar? Kuduz ölümcül bir hastalık. Üstüne köpek saldırısı travması geçirmeyen de kalmayacak gibi. Bir numaralı toplumsal tehdit bu. Unutulmasın ki köpeklerin yeri sokaklar değil. Sokak köpeklerinden korkan bir sürü insan var. Sizin göreviniz vatandaşın güvenliğini sağlamak. Çocuğun ailesinin size başıboş köpeklerinizin saldırısı için belediyelere dava açma hakkı var.

Türkiye'nin istisnasız her şehrinde bir günde bundan çok fazla saldırı var. Bunu en basit şekilde günlük kuduz aşısı sayılarından görüyoruz. 2013 tarihli verilerde sadece İstanbul'da günlük 200 vaka var. Türkiye'de 600 vaka resmi kayıtlarda var.  Zaten en son yayınlanan veri olan 2018 raporuna göre Türkiye'de yılda 283 bin kuduz riskli temas var. O da günlük 775'e denk geliyor.

Kuduz aşıları da pahalı ve muhafazası zor aşılar olduğundan sadece belirli hastanelerde mevcut.

Gelişmiş ülkelerin kenar köyünde bile başıboş köpek saldırısı olmazken bizde geçen TBMM bahçesinde bile başıboş köpek saldırısı, şimdi de ülkenin en gözde, merkezi noktalarından birinde...

Üçüncü dünya ülkeleri ile ortak özelliğimiz sokakların köpek kaynıyor olması. Köpeklerin yeri sokaklar değildir, hiçbir medeni ülkede sokakta köpek göremezsin. Başıboş sokak köpekleri konusunda tek rakibimiz Hindistan. 3.287.000 km2 yüzölçümüne sahip Hindistan'da bile resmi verilere göre 35 milyon başıboş köpek varken, Türkiye 783.000 km2 deki 10 milyon başıboş köpekle, yoğunlukta Hindistan'ı da geçmiş durumdayız. Maşallah.

10 Milyon Sokak köpeği Türkiye’de vahşi doğayı yok edecek güçte. Çok zamanınız kalmadı. Ya köpek, ya vahşi doğa.  Sokaklarda, parklarda köpek çeteleriyle yaşamak zorunda değiliz. Avrupa’yı örnek alalım, Hindistan'ı değil.

Yüzölçümüne vurduğunuz zaman yaklaşık 6 sene sonra köpek nüfusumuz 38 milyonu bulacak ve her bir Türkiye vatandaşına 0,5 köpek düşecek. Üreme popülasyonlarının artırılması için sanki yetkililer canla başla çalışmalarına devam ediyor.

MEDENİ ÜLKELERDE SOKAK HAYVANLARI OLMAZ

Radikal köpek aktivistlerinin ağzında sürekli bir çocuk! Ne zaman bir çocuğa başıboş bir köpek saldırsa hep bir ağızdan çocuğu ve ailesini suçlamaya başlıyorlar!

 • Kesin taş atmıştır!
 • Kesin kovalamıştır!
 • kesin tekmelemiştir!
 • kesin rahatsız etmiştir!
 • Ne işi var tek başına dışarıda!
 • Ailesi sahip çıksaydı!

İnsan hayatını tehlikeye sokan, insan ve şehir hayatına hiçbir faydası olmayan başıboş köpekler neden ısrarla sokaklarda tutuluyor?

Bu aktivistler unutmasın ki bu olayların sizi bizi yok. Bu başıboş köpek saldırıları bir gün sizin ya da sizin bir yakın arkadaşınızın başınıza da gelebilir. Medeni ülkelerde nasıl başıboş köpek yoksa buradada olmamalı. Burası Hindistan değil. Hindistan’a çevirmeye hakkınız yok.

Sen sokakta başıboş köpek besleyeceksin diye vatandaş saldırıya uğrayamaz. Başıboş köpekleri çok seviyorsan evine al ya da Hindistan, Pakistan gibi medeniyetten uzak kalmış senin fikirlerini çok güzel yaşayan ülkelerden birinde yaşayabilirsin.

Başıboş köpek sorunun yol açtığı trajedilerden biri de sebep olduğu trafik kazaları. Şehirlerarası yolda başıboş köpeğe çarpmamak için kaza yapan o kadar çok kaza haberi okumuşsunuzdur ki…

Dünyada hiçbir gelişmiş ülkede olmayan başıboş köpek sorununa izin veren, hala da "köpekler sokak sakinidir, onlar sokakta kalacak, siz de seve seve alışacaksınız!" diye höyküren ruh hastalarına da prim vermemek gerek…

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

 • Önce insan hayatı.Dünyadaki tüm köpeklerin kanı bir insanın bir damla kanından daha değerli değildir..Devlet yada hükümet bu soruna neden el atmıyor?..Saldırıya uğrayıp yaralanan yada hayatını kaybeden insanlar için köpekperestlerden tek bir taziye yazısı gördünüzmü?Köpeksiz sokaklar istiyoruz..Bu sorun tüm Türkiye'nin sorunudur.El birliği ile bu sorunu ister cimere,ister diğer kanallardan ilgililere şikayetler etmeliyizdir.

  Evet güvenli ve temiz şehirlerde yaşamak insanın anayasal hakkıdır ama ne yazık ki insanlar dünyadaki herşeyde kendilerinin hakkı olduğunu düşünecek kadar bencil.Doğa insan hayvan dengesine hiç girmeyeceğim o dengeyi çoktan katlettik.İlk evcilleştirilen hayvanlardan biri köpeklerdir, evcilleştirdiğin şeyden sorumlusundur.İnsan canı ile köpek hiçbir açıdan eş değildir demişsiniz evet insan en üstün varlık bu yüzden daha insani ve bize yakışır çözümler sunulmalı,toplatılmalı vs diyerek kolaya kaçmamız gerekiyor.İnsansın aklın vicdanın gerekli teknolojin ekipmanın var neden saldırıyorlar,kısırlaştırma yapılıyor mu sen insan en üstün varlık bence yaşam haklarını ihlal etmeden de yapabileceğin şeyler var birileri bu görevini yerine getirmiyor diye sinirimizi hayvanlardan çıkarmayalım.İnsanlara akıl verilmiş hayvanlarda şartlı öğrenme, refleks var hayvan davranışları ile ilgili bir çok kitap makale vs vardır araştırdığınızda neden saldırdığını anlayacağınızı umuyorum eğer şiddet gördüğü için saldırıyorsa hayvanları sokaktan toplayarak çocuklarınızı şiddetten koruyacağınızı sanmıyorum hayvana şiddet uygulayanın çocuğunuza uygulamayacağını garanti edemezsiniz.Açlıktansa eğer yine o çevredeki insanların merhametiyle alakalı.Amacınız çocuklarınıza sevdiklerinize güvenilir şehir sağlamaksa lütfen sorunların kökenine inmeye çalışın biz insanların davranışları sokaklardan köpekler kaldırılınca değişmeyecek çünkü

  Emeğinize saglik.Eşim bir köpek saldırısı sonucu felç oldu.İki yıldır yatalak.Yuruyemiyor,konuşamıyor,öğretmendi okumayi bilmiyor artık.Kisacasi
  ESİMDİ COCUĞUM OLDU
  Benim istediğim başka canlar yanmasın,zarara uğrayanların da zararı tazmin edilsin.Devletten bu kadarını da beklemeye hakkımiz yok mu?Şimdi biz hayvan düşmanı mıyız?

  Buraya bile bi tane ruh hastası gelip "sokaklar köpeklerin evi" diye yazmış.

  Bunlar hayvansever değil. Bunlar birkaç gruptan oluşuyor
  1-)köpek maması rantından parayı cukka yapanlar

  2-)psikolojik ruhsal hastalıkları olan asosyal mizantropik yani insan nefreti olan zararlı kişiler. Bunlar insan ilişkileri kurmak konusunda son derece başarısız olup çocuk sahibi fslan da çeşitli sebeplerden dolayı olamadıkları için ebeveynlik duygusunu köpek üzerinde tatmaya çalışan ruhsal bozuklukları olan kişilerdir

  3-)sjw zihniyetliler. Yani her şeye anlamsızca mantıksızca duyar kasan tipler

  4-)vicdan mastürbasyonu yapmak isteyenlerin sokağa bir kap su mama koyarak kendini kandırmak istemesi

  5-) hayvanseverliği sokakta hayvan beslemek sanan zır cahil saftrikler

  Geçen sene kızıma saldırdılar. Sokak hayvanlarının bu saldırılarını savunanlar hayvan hakları savunucusu değil, HAYVANPEREST tir.

  sokaklar hayvanların evidir onlara yaşamaları için bir doğa bırakmadık heryer betonlaştı biraz vicdan biraz merhamet diliyorum size

  Nezir bey yerden göğe kadar haklısın.Bir an önce bir çare bulunmalıdır Nusaybin de de aynı durum...

Yorum Ekle