Son Perde Kapanmadan

Pandemiden kaynaklı sosyal hayattan izole olan, evine kapanan insan; kendi içinde bir muhasebe yapma ihtiyacı duyuyor.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

İş hayatında, kurumunda ulaştığı büyük başarılara rağmen evde yapayalnız kaldığında asıl başarının ne olduğunu sorgulayabiliyor.

Örnek başarı hikâyesi olarak anlatılabilecek haberlere, hatta belgesellere konu olabilecek hayatımızın perde arkası burada ortaya çıkıyor.

Başımızı iki elimizin arasına alıp uzandığımızda; hayatımızı bir gözümüzün önünde canlandıralım.

Bir an muhasebe yapıp işin sonuna gelindiğini düşünelim.

Sahip olduğumuz hiçbir birikimimiz, bizi ölüm gerçeği ile yüzleştirmekten uzaklaştırmıyor.

Onur duyduğumuz, gururlandığımız şanımız, şerefimiz, servetimiz verdiğimiz son nefes karşısında ne kadar da anlamsız.

İşimizin yoğunluğundan yerimize işlerimize bakacak bir çalışan tutabilir, yorgunluğumuzda yerimize arabamızı kullanması için bir şoförü bile alabiliriz.

Yerimize yemeklerimizi pişirecek, elbiselerimizi ütüleyecek birini rahatlıkla bulabiliriz.

Hatta bizimle sohbet edecek yalnızlığımızı giderecek birini bile tutabiliriz.

Peki hastalandığımızda yerimize hasta olacak, o acıları çekecek birini işe alabilir miyiz?

Kaybettiğimiz malın mülkün telafisi ziyadesi ile de olur. Yerine çok daha fazlası konulabilir.

Peki aldığımız nefesin, tükettiğimiz saniyelerin, farkına varmadan harcadığımız zamanın telafisi olur mu?

Makam ve mevkiimiz ne olursa olsun, o içinde bulunduğumuz tiyatronun son sahnesini er yâda geç muhakkak yaşayacağız.

Tek seferlik oyunla figüran olduğumuz tiyatroda rolümüzü oynarken kimseyi incitmeden, kırmadan, hırslarımıza alet olmadan, bir gönlün üzülmesine yol açmadan, acıtmadan, bir kalbi yaralamadan sahneyi kapatabilmek...

Perdenin kapanması ile yüzleşmemiz gerekenlerle yüzleşmeden önlem alsak.  

Sevdiklerimizle, dostlarımızla, çocuklarımızla, değer verdiklerimizle şimdiden yüzleşsek.

Onlara söylemek istediklerimizi şimdiden söylesek, duymak istediklerini şimdiden kulaklarına fısıldasak. Onlara kıymetli olduklarını hissettirsek.

Bir yerden sonra 300 dolarlık saat takmak, 500 dolarlık takım elbise giymek, arabamızın modelini yükseltmek ve daha nice ıvır zıvır şeyler için harcadığımız zamanımızı onlara ayırsak.

Unutmayalım ki zaman daraldığında anlayacağız ki 50 TL’lik saatte 500 dolarlık saatte bize aynı anı hatırlatacak. Giyeceğimiz 100 TL’lik montta 1000 dolarlık montta bizi aynı şekilde ısıtacak.

Uçakda VIP koltukta da ekonomik koltukta da uçsak, unutmayalım ki o uçak düşerse hepimiz düşeceğiz. Şimdi bindiğimiz arabamız da bizi istediğimiz yere götürecek aldığımız son model araba da.

Bizi mutlu sona ulaştıracak, yaşadıklarımızdan haz aldıracak, iç huzura kavuşturacak anların bu tarz şeylerle elde edilmediğini, anladığımızda iş işten geçmeden farkına varmak gerek.

Kendileri ile sohbet ettiğimizde, seslerini duyduğumuzda bizleri sevindiren, içimizi ısıtan, yüzlerimizi gülümseten, her kim var ise bilin ki gerçek mutluluk onlardır...

İşte bunun için etrafımızdakilere, sevdiklerimize zengin olmayı değil nasıl mutlu olacaklarını öğretelim… Giydiklerimizin, yediklerimizin, yaşadıklarımızın fiyatını değil, değerini bildirelim.

Yediklerimizi tükettiklerimizi ilaç gibi hassasiyet göstererek tüketelim ki yediklerimiz ilaç yerine geçsin.

Kendimize vakit ayırdığımız kadar, vücudumuz da bizleri ayakta tutacak. Ona egzersiz yaptırdığımız, sağlıklı beslediğimiz ve ona güvendiğimiz kadar o da bizleri geleceğe taşıyacak.

Unutmayalım ki, insan olmak ile insan kalabilmek arasında, çok küçük nüanslar var. Bunu anlayan da çok az insan var.

Doğduğumuzda sevildiğimiz gibi öldüğümüzde de sevilmek isteniyorsak kendimize değer verdiğimiz kadar çevremizdekilere de değer verelim. Kendi hak ve hukukumuzu koruduğumuz kadar onların da Hak ve Hukuklarını koruyalım.  

Bunlara hayatımızın her evresinde dikkat ettiğimiz ve muhafaza ettiğimiz kadar hayatımızdan lezzet alıp ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkaracağız.

 

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

  • Insanları kendi kendisiyle muhasebe için guzel ve aciklayici bir yazı kaleme almışsımız tebrik ediyorum

    Süleyman AKAR İYİPARTİ Mardin il Başkanı

Yorum Ekle