SP'den Kürt Sorunu Açıklaması

SP'den Kürt Sorunu Açıklaması
27 Ağustos 2012 Pazartesi Saat 22:46 1

Saadet Partisi Mardin İl Gençlik teşkilatı yaptığı basın açıklaması ile son günlerde artan şiddet olayları ve Kürt sorunu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Saadet Partisi Mardin Gençlik Kolları Başkanı Uğur Bumanhan tarafından yapılan açıklamada hükümetin şiddet konusunda duyarlı olması istendi.

Bumanhan, lider bir ülke gibi davranmak için gerekli önlemlerin alınmasının önemine değinerek, bölgedeki sıcak gelişmelerin bölge insanının kardeşliğini zedeleyecek boyutlara ulaşmaması için hassasiyet gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Terör politikasının yeniden gözden geçirilmesini isteyen Bumanhan açıklamasında Saadet Partisi olarak bu sorunu ümmetin bir sorunu olarak gördüklerini ve dolayısıyla çözümünde ancak ümmet refleksi ortaya koyarak İslam kardeşliğiyle çözülebileceğine inandıklarını dikkat çekti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk’ün, Kürt’ün, Arap’ın, Boşnak’ın, Laz’ın, Çerkez’in vesaire bütün toplulukların ve bütün insanların rabbi olan Allah’ın adıyla.

Allah, Müslüman toplulukların arasına ilahi bir lütuf olarak “İslam Kardeşliği”ni bahşetmiştir. İslam kardeşliği; asırlardır ümmetin bütün fitnelerine, ayrılıklarına ve savaşlarına ilaç olmuş ilahi bir devadır. Öyle ki ümmet asırlardır bu ilacın etkisiyle bir arada yaşamakta ve asırlardır birçok zorluğa bu ilahi mesajın gücüyle katlanmaktadır.

KIYMETLİ HALKIMIZ, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

 Terörle mücadelede ağır bedeller ödeyen ülkemiz, son 10 yılda meydana gelen 10.080 olayda, toplam 818 askerini şehit vermiş ve bu olaylarda yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu acı tablo bizleri derinden yaralamaktadır. İşte Hakkari, İşte Şemdinli, İşte Uludere ve İşte Antep! Son günlerde tekrar yoğunlaşan ve terör eylemi olarak yapılan hain saldırılarda şehit edilen evlatlarımıza, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileriz. Kahraman askerlerimizin ve masum vatandaşlarımızın ocaklarına, tezgâhladıkları hain saldırılarla ateş düşüren teröristlere ve işbirlikçilerine lanet ediyoruz.

KIYMETLİ HALKIMIZ, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

Ülkemize dost bilinen sözde müttefiklerin, terörün baş hamisi olduğu gerçeğini anlamadan terörü yok etmek mümkün olmayacaktır. Bu toprakların mayasını oluşturan kardeşlik ve ümmet olma bilinci, Siyonizm’in içimize yerleştirdiği kavmiyetçilik ve tefrika dinamitleriyle yok edilmek istenmektedir. Yıllardır bu milletin aziz evlatlarını, birbirine sağ-sol, alevi-sünni, Türk-Kürt diyerek kırdıranlar artık fark gözetmeksizin milletimizi hedef tahtasına oturtmuşlardır.

Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında İslam ülkelerinin sınırlarını değiştirmeyi kafasına koyanlar, planlarını adım adım uygularken; bu zulme muhatap olan Müslümanların birbirine düşmesi ve haçlı zihniyetini müttefik edinmesi hayret vericidir.

Bu gün gelinen noktada her gün masum insanlar ölmektedir. Kan ve gözyaşı her yeri sarmaktadır. Çözüm adımları sonuçsuz kalmakta ve ırkçılık bir virüs gibi her tarafı sarmaktadır. Çözüm için atılan adımlar zayıf ve bizim toplumsal hafızamızın ve medeniyetimizin ruh ve tarih kökünden neşet etmiş çözümler değildir. Bu coğrafyanın sorunlarını Amerika ve Avrupa’nın tecrübesiyle çözmeye çalışmak bu milleti tanımamak ve insanlığı ikiyüzlü ve kandan beslenen batı medeniyetine teslim etmektir.

KIYMETLİ HALKIMIZ, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

Dünya, geçmişte yapılan ifsad hareketlerinde olduğu gibi insanların doğmuş olduğu yerlerden ve nesep bağından kaynaklanan farklılıklardan ötürü ötekileştirilmeye, ayrıştırılmaya ve düşman yapılmaya çalışılmaktadır. Müslümanlar arasındaki uluslar arası siyaset bertaraf olmuştur, güven kalmamıştır. Ve insanlık adım adım bilinmeyen ve istenmeyen bir savaşa doğru sürüklenilmektedir.

Milli Görüşçüler olarak bizler inanıyoruz ki insanlığa bir arada yaşama erdemini öğretmiş olan bizler tarihin en büyük barış medeniyetini kurmuş bir ümmetiz. Bizler bu coğrafyada Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla yüzyıllardır yaşıyoruz ve bu coğrafyanın barışının insanlığın barışına hizmet edeceğine inanıyoruz.

Milli Görüş’ün temsil ettiği medeniyet Fatih Sultan Mehmet’in, Selahaddin Eyyubi’nin, Sultan Abdulhamit Han’ın, Şeyh Said’in ve Erbakan Hocamızın temsil ettiği bir medeniyettir. Türkiye’nin bütün sorunları ancak bu medeniyet perspektifiyle çözülür. Batı medeniyetinin taşeronluğuyla sorunları çözmeye kalkmak, insanlığa sadece kan ve gözyaşı getirir.
            Terörle mücadelede istihbaratımıza ortak ettiğimiz ABD’nin bölgesel ve küresel amaçlarını doğru okumadığımız müddetçe maalesef şehitlerimiz ardı ardına gelmeye devam edecektir. Güneydoğumuzda envai çeşit odakların provokatif ajanları cirit atarken, gücü elinde bulunduran siyasetçilerimizin öncelikli olarak intikam vaatleri ve itidal tavsiyelerinden ziyade terörün finansörlerinin karşısına dikilmesi ve tavır koyması gerekmektedir. Milletimizin engin sabrını ve metanetini baltalamaya çalışan içerideki provokatörlere karşı da aziz milletimizi uyanık olmaya çağırıyoruz. Aziz milletimizin terörle mücadelesinde sözde müttefiklere değil; dirayetli devlet adamlarına ve sağlam bir iradeye ihtiyacı vardır.

KIYMETLİ HALKIMIZ, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

Saadet Partisi olarak biz bu sorunu ümmetin bir sorunu olarak görmekteyiz; dolayısıyla çözümünde ancak ümmet refleksi ortaya koyarak İslam kardeşliğiyle çözülebileceğine inanıyoruz.

Bu bağlamda;

              Çözüm yolu, yeni milli devletler kurmak, yeni parçalar ihdas etmek değil, parçaları birleştirmek, yeni ve ırkçılığa dayanmayan büyük bir bütüne doğru yol almaktır. Bir bütün içinde hep beraber saadet bulabilmektir. Nitekim çok acıktır ki Güneydoğu meselesinin çözümün de ne "Federasyon" ve ne de "Ayrı devlet" asla kimseye fayda getirmez, saadet getirmez ve bir çözüm sağlamaz. Tek çare ve çözüm yolu her zaman söylediğimiz ve gayretlerimizin gayesi olan İslam Birliğinin kurulmasıdır. Bu da ancak D-8 çekirdeği harekete geçirilerek yapılabilir.

              Müslümanlar arasındaki kardeşliğin pekiştirilmelisi en mühim çözüm kaynağıdır. Çözümün en güçlü iradesiyse İslam kardeşliği temelinden yola çıkan İslami damardır. Şüphesiz Kürtler de bu bölgenin İslam coğrafyası ve İslam dünyasının şerefli bir kavmi ve parçasıdırlar. Elitlerden bir bölümü Avrupa, Amerika veya başka bir güce eğilim gösterseler bile, Kürt halkının kalbi İslam dünyasında atar. Bundan hareketle bölgesel her çözüm, İslam faktörünü göze almadan tasarlanmaz ve yaşama şansı bulmaz. Çözüm ve Kardeşliğin tesisi için bu İslami toplumsal tabanın muhataplığı dikkate alınmalıdır. Kürt milletinin temsili ve devletin muhatabı, Kürtlerin çok az bir kesimine karşılık gelen “Kürt Solu” olamaz ve olmamalıdır.

              Çözüm iradesi; PKK, Avrupa, Amerika ve Irkçı Emperyalizmin tüm planlarına ve müdahalelerine rağmen ortaya konulmalı ve kararlıca çözüm konuşulmalıdır. Bu çözüm de 90’lı yılların metotlarıyla olmayacağı açıktır. Çözüm ancak İslam’dan neşet edecektir.

              Ekonomik problemler ve işsizlik dağa giden yolun önünü açmakta ya da bölge halkını göçe zorunlu bırakmaktadır. Bunu önlemenin tek yolu bölge için kalkınma programları hazırlanmasıdır. Bölgenin jeopolitik, stratejik ve coğrafi durumu dikkate alınarak ekonomi programları hazırlanmalı ve bu programa bölgenin sermaye sahipleri dâhil edilmelidir. Bölgeyi kalkındırmak için yabancı sermaye değil yerli sermaye tetiklenmelidir.

              Güneydoğu sorunu ulus devlet perspektifiyle ile çözülemeyecek kadar uluslar arası bir sorun halini almıştır. Dolayısıyla bölgede Amerika, İsrail ve Avrupa’nın iradesiyle hareket eden bir ülke çözüm iradesi ortaya koyamaz. Türkiye bölgede artık kendi politikalarının peşinden giden bir ülke olmak zorundadır.

              Sorun artık ilk başlanılan noktada değildir. Sorunun birçok boyutu oluşmuş ve çözüm iradesi sorundan beslenen taraflar tarafından baltalanmaktadır. Dolayısıyla devlet sorunun tarafları olan ve sorunun uzantıları olarak baltalayan bütün tarafların soruna müdahalesini engellemelidir.

Açıklamamızı 1400 yıl önce insanlığa son sözlerini söyleyen
Peygamberimiz; Efendimiz Aleyhisselamın sözleriyle bitiriyoruz:

Ey Mü'minler!

Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç   şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-an-ı Kerim ve Peygamberin sünnetidir.

Mü'minler!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar  kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

Ey İnsanlar! 

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında  en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır.  
YORUMLAR :::

  1. mehmet
    28 Ağustos 2012 Salı Saat 09:32 CEVAPLA
    Açıklama güzel, başlık kötü, çünkü etnik manada bu ülkede sorun var diyen kişi haindir. (sizi tenzih ederim. ) şeyh saidi de işe karıştırmasaydın iyi olurdu. Tekrar Allah bu terörün ve dstekleyenlerin belasını versin. inş. bu bölge halkımızın aklı başına gelir de bu iblislere destek olmazlar. en azında biraz huzur buluruz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN