STK'lar, MARSU'dan Su zammını geri çekmesini istedi

STK'lar, MARSU'dan Su zammını geri çekmesini istedi
12 Ocak 2020 Pazar Saat 14:34 1

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün yüzde 300’lük su zammına tepki gösteren Midyat Sivil Toplum Platformu, yapılan zammın geri alınmasını istedi.

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (MARSU) suya zam yapması tepkilere neden oldu.

Midyat ilçesinde, Midyat Kent konseyi toplantısında alınan kararla MARSU’dan su zammını geri çekmesi istendi.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Midyat Sivil Toplum Platformu Sözcüsü ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Hüseyin Yücel, "Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan MARSU'nun 1 Ocak 2020'den itibaren tüketimini kademelendirip suya yaptığı yüzde 300’luk fahiş zammı Midyat halkı adına STK temsilcileri olarak kabul etmiyoruz. Su insanın en temel ihtiyacıdır. Su üzerinden kâr hesabı yapılamaz. MARSU bir kamu kuruluşu ve insanların su ihtiyacını karşılıyor. Bize göre bu zammın amacı kazanç artışı sağlamaktır. Halkımız 'Bu zam nereden çıktı, böyle bir tarife değişikliğine neden gerek duyuldu?' diye soruyor. Yapılan zammı istemiyor. MARSU'dan zammı geri almasını ve niye bu kadar zam yapıldığı hakkında açıklama yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

Tüketicilere uyarı: Suyu dikkatli kullanın!

Açıklamanın devamında Yücel, “Tüketicilere de suyu zamlı tarifeye göre dikkatli harcamalarını tavsiye ediyoruz. Aksi halde bütçelerine büyük bir yük getireceğini hatırlatıyoruz. Su en temel haktır. Çeşme suyu, Mardin Büyükşehir Belediyesinin finansman aracı olarak kullanılamaz. Tam aksine su sübvanse edilmesi gereken temel kalemlerdendir. Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplum çıkarı için kendine tahsis edilen kamu kaynaklarını kâr amacıyla kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa Yaman'dan, MARSU'nun kuruluş amacına aykırı, bu fahiş ve rekor zammı acilen geri çekmesini istiyoruz. Bu fahiş zamdan geri dönülene dek, bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyurur, saygılarımızı sunarız.” şeklinde konuştu.YORUMLAR :::

  1. menduh çakar
    12 Ocak 2020 Pazar Saat 17:54 CEVAPLA
    Su zamı geri çekilsin ve bu bir yıldır İlçemiz Kızıltepeyi berbat etmiş su kanalları boruları çekmek için kazılan yerler eskisi gibi yapılmadan gidiyorlar halk perişan esnaf perişan el alemin taşıtları artık her gün tamircilerde çamur çukurlarla dolu tüm cadde ve sokaklar bu halkın mağduriyetini kim yada kimler karşılanacak tüm İlgililere yetkililere seçilenler sesleniyorum Belediye Başkanına Kaymakama sesleniyorum bu halkın mağduriyeti için ne yaptınız bu onurlu mağdur halkın öneri ve mağduriyetlerini göz ardı eden hiçe sayan ihmal edenleri Allaha havale ediyorum Rötuş hizmetler değil kalıcı hizmetler bekliyoruz saygılar

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

10 saat önce...

Ahmet Ceylan'ın Acı Günü

Mardin STK Platformu Sözcüsü, Eğitim-Bir-Sen Ünive [...]

1 gün önce...

Son dakika: Koca, bir kez daha Mardin için uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplan [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

12 saat önce...

Elektrik kesintileri hastaları da vurmaya başladı

Mardin’deki elektrik kesintileri, elektronik cihaz [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN