STK’lardan İdlib'e 4 tır yardım toplandı

STK’lardan İdlib'e 4 tır yardım toplandı
08 Mart 2020 Pazar Saat 12:03 2

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu tarafından kent genelinde Suriye'nin İdlib kentinde yaşayanlar için başlatılan yardım kampanyasında 4 tır yardım toplandı. Gıda, giysi, battaniye, soba gibi getirilen eşyalardan doldurulan 4 tır yapılan dua ile İdlib’e doğru yola çıktı.

Mardin STK Platformu Başkanı Ahmet Ceylan, toplama merkezinde yaptığı açıklamada, dokuz yıldır devam eden iç savaş sürecinde Suriye’ye otuzun üzerinde devlet müdahil olduğunu belirterek, 12 bin kilometre uzaktan gelen Amerika Birleşik Devletleri, 5 bin kilometre uzaktan gelen Rusya, AB ülkeleri, ayrıca İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkelerinin müdahalesi, Suriye’nin ciddi anlamda parçalanmasına ve bir daha ayağa kalkamayacak şekilde yıkıma uğramasına sebep olduğunu kaydetti.

Yaklaşık olarak Suriye’de yaşayan her 4 kişiden 1 ya ölmüş ya yaralanmış, ya da hapishanelerde işkence altında can verdiğini, bu süreçte 6 milyon kadar insan başta Türkiye ve Lübnan olmak üzere pek çok ülkeye, yurt dışına mülteci olarak göç etmek zorunda kaldığını yaklaşık 4 milyon mültecinin Türkiye'de bulunduğunu ifade eden Ceylan, şöyle dedi;

"Bunun yanında Suriye içinde de beş milyondan fazla insan yer değiştirerek göç etmek zorunda kalmıştır. Bu demektir ki her iki Suriyeliden biri muhacir durumuna düşmüştür. Bu iç göç muhacirlerinin yaklaşık yarısı olan üç milyon gibi Önemli bir bölümü rejim tarafında süpürülerek İdlib vilayetine sığınmak zorunda bırakılmıştır. Şu anda nerdeyse tamamı çocuk, kadın yaşlı ve hasta olmak üzere Hatay sınırında bir buçuk milyona yakın insan sınırlarımıza yığılmış yardım çığlıkları atmaktadır. Bu yardım çığlığına Mardin STK Platformu olarak kayıtsız kalamazdık. İdlib Yardım Kampanyası kapsamında toplam 4 tır yardım topladık. Burada hazır bekleyen dördüncü yardim tırını muhtaç ve çaresiz insanlara göndermek üzere toplanmış bulunuyoruz. İnşallah mağdur ve mazlum insanlara yardımı götürür, sağlık selamet içerisinde döner. Allah yollarını ve bahtlarını açık eylesin."

"Bu yardımların toplanması ve gönderilmesi kesinlikle hiçbir resmi makamın emir veya telkini ile olmamıştır. Yardımlar tamamen insani, vicdani ve İslami kaygı ve endişelerle yapılmıştır" diyen Celan, şu ifadelere yer verdi;

"Bu yardımların toplanmasında, gönderilmesinde ve dağıtımında kesinlikle siyasi görüş din, dil, ırk, cinsiyet ayırımı gözetilmemiştir. İmkanlar ölçüsünde mümkün olduğu kadar en mağdur ve en muhtaç kişilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Esasında STK’ların gücünü aşan bu sorunun çözümü için, BM ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının yanı sıra, ülkenin yıkımında dahii bulunan başta ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İran ve AB ülkeleri olmak üzere bütün devletleri Suriye’yi yeniden imar etmek üzere yardıma çağırıyoruz. Mazlum, mağdur, aç, çıplak ve çaresiz insanın dini, dili, milliyeti, kimliği sorulmaz anlayışıyla bu mütevazı yardımın yapılmasında, toplanmasında ve dağıtılmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun."

Mardin’deki STK Başkanlarından İHH Mardin Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Necmettin Başboğa, Umut Kervanı Başkanı Fatih Akman, İdlib Yardımlaşma Kampanyasının Koordinatörleri Lütfü Günlüoğlu, Mahmut Yiğit ve Faris Erkar ile çok sayıda dernek temsilci ve başkanının katıldığı açıklamadan sonra Fuat Yağcı İmamı Hasan Yenigün tarafından yapılan duanın ardından İdlib'e uğurlandı.YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    09 Mart 2020 Pazartesi Saat 17:35 CEVAPLA
    Erdoğan'ı kapıda bekleten Putin, Esad'ı dış kapıda karşıladı. Dünya liderliğinin itibarı yerlerde. Nokta.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

MARSU'dan sürpriz su tarifesi açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

6 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN