Su zamlarını meclise taşıdı

Su zamlarını meclise taşıdı
05 Aralık 2019 Perşembe Saat 15:51 0

Halkların Demokratik Partisi Mardin Milletvekili Ebru Günay, MARSU’nun Mardin’de içme suyuna zam yapmasına dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Günay dilekçesinde şu iddialara yer verdi:

“Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Mustafa Yaman’ın kayyım olarak görevlendirildiği ilk döneminde 600 milyon TL borçlandırılan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) geçtiğimiz günlerde içme suyuna zam gündemli teklif ile toplanmıştır. Belediye Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetimde olduğu dönem de MARSU yönetimi tarafından aynı zam teklifi gündeme getirilmiş ancak teklif oy birliği ile reddedilmişti. Zam teklifi bu defa MARSU Genel Kurulu’nun ana gündem maddesi olmuş ve teklif kabul edilmiştir. Söz konusu bu teklifle meskenlerde metreküpü 1 TL, atık su bedeli de 1 TL olmak üzere KDV hariç 2 TL olan içme suyu, 2020 yılı itibarıyla 6,25 TL’ye yükseltilmiştir. Sık sık suların kesildiği ve bazı zamanlarda günlerce suyun verilmediği Mardin’de içme suyuna yapılan bu zam kamuoyunda ciddi tepkilere sebebiyet vermiştir.

Ayrıca daha önce MARSU tarafından yapılan sayaç okuması da özelleştirilmiş ve MARSU’nun bu ihalesini 48 milyon TL’nin üzerinde bir fiyat ile en yüksek teklifi veren Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent A.Ş. almıştır. Belediye iştiraki olan Kent A.Ş.’nin ise sayaç okuma işini daha düşük bir bedelle taşeron bir firmaya devrettiği bilinmektedir.

Bu bağlamda;

1. MARSU’nun 2 TL olan içme suyunu 6,25 TL’ye yükseltmesinin sebebi nedir? Söz konusu kanun teklifi hangi gerekçe ile hazırlanmıştır?

2. Suya yapılan zamlarla kayyım döneminde yapılan borçlar ve zararlar mı kapatılmaya çalışılmaktadır?

3. Yerel yönetimlere ait olan su idaresinde sayaç okumasının özelleştirilmesinin sebebi nedir? Bu özelleştirme yolsuzluklara alan açmayacak mıdır? Yaşanacak yolsuzlukların önünü almak için ne gibi çalışmalarınız olacaktır?

4. Şirketlerin daha fazla kar etme amacıyla taşeron firma çalıştırmasını destekliyor musunuz?

5. İlk kayyım döneminde bütçesinin neredeyse yüz katı fazla bir borçla gündeme gelen MARSU iradesi hakkında gerekli idari soruşturma yapılmış mıdır? Yapıldıysa soruşturma ne aşamadadır?

6. Kayyımgörevlendirildiği ilk döneminde yapılan 600 milyon TL’lik borç gerekçe gösterilerek Mardin’de günlerce sular kesilmiş ve yazın kavurucu sıcağında dahi Mardinliler susuz bırakılmışlardır. Kayyımın bıraktığı borç yüzünden suların kesilmesine dair herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır?"
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İŞTE AYRINTILAR İnfaz düzenlemesi komisyondan geçti

İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti [...]

1 gün önce...

Kopan elektrik teline basan çoban, vefat etti

Derik'te, hayvanları otlattığı sırada kopan elektr [...]

1 gün önce...

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

18 saat önce...

Karı koca birkaç saat arayla Covid-19’dan vefat ettiler

Kızıltepe ilçesinde, Coronavirus tedavisi gören ka [...]

1 gün önce...

Sosyal yardım paraları evlere tek tek teslim ediliyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde ekonomik istikrar ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Arasan
Mehmet Arasan

Ölüm Üzerine...

1
M.Burhan Hedbi
M.Burhan Hedbi

Toplumsal pişmanlık ...

2
Osman Yıldız
3
Kadir Üründü
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Sen Neymişsin Corona

5
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz?

6
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Bu Günler de Geçecek

7