Suç Duyurusunda Bulunuyorum!

Kadir Üründü


kadirurundu@hotmail.com

Suç Duyurusunda Bulunuyorum!

27 Mart 2013 Çarşamba Saat 09:02

              Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama halk arasında anlatılan bir hikâye vardır. Askeri birliğin birinde tutulan bank nöbetiyle ilgili olan hikâyemiz aynen şöyle; Askerlerin istirahat ettiği alanlardan birinde bulunan bankların başında tutulan nöbetlere anlam veremeyen yeni komutan, bu nöbetlerin kim tarafından ve neden konulduğunu merak ederek araştırmaya başlar. Aradığı cevabı bulduktan sonra da bu nöbeti kaldırır tabi ki. Cevap aynen şöyle; çok uzun yıllar önce aynı bankları boyayan zamanın komutanı, boyalı banklara kimse oturmasın diye başlarına nöbetçi diker. Ertesi gün bir başka birliğe atanan zamanın komutanı, boyası kuruyan bankların nöbetini kaldırmayı unutur ve yeni görev yerine gitmek üzere birliğinden ayrılır. O ayrılır ayrılmasına ama bank nöbeti devam eder. Tatlı bir tebessümle dinlediğimiz bu hikâyelerin benzerleri de var. Mesela içinde boğulan olduğu için cezalandırılmış havuz, savaş anında çalışmadığı için cezalandırılmış tank gibi. Tabi bu anlattıklarım, halk arasında konuşulan şeyler. Bu hikâyelerin asli gerekçeleri ve bir mantıkları mutlaka ki vardır ama bunlardan haberdar olunmayınca yapılan yakıştırmalar da tatlı bir tebessümle dinlenir oluyor.

                 Değerli okurlarım, belki sizlerin de duymuş olduğunuz bu hikâyelerden söz ederek yazıma başlamama neden olan konu dünkü üniversite sınavı oldu maalesef. Maalesef diyorum çünkü bu snav üç yıldan beri Kızıltepe’de yapılmıyor. Kızıltepe’ye reva görülen bu cezanın hiçbir suçu olmayan çocuklarımıza ödettirilmesinin mantığını anlamakta güçlük çekiyorum. Sınav sabahı yoğun trafikten dolayı tıkanan Kızıltepe Mardin Karayolu’ndaki araçlarda bulunan aralarında yeğenlerimin de olduğu binlerce çocuğumuzun Sınava yetişememe endişesiyle yaşadığı sıkıntı ve bu sıkıntının mutlak suretle yaşattığı olumsuzlukların hesabını kim verecek. Yazımın başında verdiğim örneklerin mutlak suretle bir mantığı olduğuna eminim ama bu durumun hiçbir mantıkla izah edilemeyeceğine de kesinlikle inanıyorum.

                 Ülkenin her tarafında olabileceği gibi Kızıltepe’de de bir kopya olayı yaşanıyor. Yaşanan bu suçtan sonra da Kızıltepe’de yapılan sınavlar askıya alındı ve bu askı hala devam ediyor. Şimdi başımızı iki elimizin arasına koyarak düşünelim biraz. Dünkü sınava giren çocuklarımız kopya olayının yaşandığı yılda ortaokuldaydı. Dünkü sınav için Mardin merkez ve diğer ilçelerde görevlendirilen öğretmenlerin büyük bir bölümü yine Kızıltepe’de görev yapan öğretmenlerdi. Peki o zaman diyorum, acaba ceza Kızıltepe’deki okul binalarına mı verildi. (tıpkı askerlikte sözünü ettiğim cezalar gibi) Eğer dediğim gibi okul binaları cezalandırıldıysa, o zaman faaliyete bu yıl girmiş yeni okul binalarının (!) suçu ne? 

                 Değerli okurlarım; bu iş imama kızıp dine sırt dönmeye benzemiyor mu? Üç yıl önce yaşandığı iddia edilen bir suçun cezasını o suçla hiçbir ilgisi olmadığı halde bu günün gençlerine çektirmek hangi mantıkla izah edilebilir? Hangi mahkeme ya da hangi hakim, başkasının işlediği suçun cezasını bir başkasına yükleyebilir? Böyle bir durumda mahkemenin ya da hakimin kendisi suç işlemiş olmaz mı?

                 Son olarak ben de buradan her daim güven duyduğum adalete suç duyurusunda bulunmak istiyorum. İster siyasi irade olsun ve ister bürokratik kurumlar olsun Kızıltepeli gençlerimize bu cezayı çektiren merci her kimse suç işlemiştir ve işlemeye de dün itibarıyla devam etmiştir. Bu işin yetkilileri ve sorumluları her kimse, dün işlenmiş olan suçun cezasını bugün doğan çocuğa vermeyi bir an önce bitirmelidirler. Aksini düşünmek dahi istemiyorum artık.

                 Daha önce mevcut mağduriyetin kalkması için yapılan Kızıltepe’deki STK’lar tarafından yapılan açıklamalar ve açılan imza kampanyalarına rağmen herhangi bir gelişmenin yaşanmamış olması bir talihsizlik olarak görüyor ve bu durumun mağduru olan gençlerimizin hissettiğim desteğiyle daha da güçleneceğine emin olduğum kalemimle bu işin takipçisi olacağımı ilanen duyurarak saygılar sunuyorum.      

    


YORUMLAR :::

 1. fahrettin ENEZ
  30 Mart 2013 Cumartesi Saat 09:53 CEVAPLA
  SAYIN ÜRÜNDÜ ELİNE SAĞLIK YÜREĞİNE SAĞLIK SENİNLE GURUR DUYUYORUZ BİR YAZAR BU KADAR DUYARLI OLABİLİR SELAMLAR SAYGILAR
 2. Emir
  29 Mart 2013 Cuma Saat 17:59 CEVAPLA
  Evet Kadir Bey Haklısınız Ama Bazen yanlış mesaj veriyorsunuz geçen sene bu sınavlar için basın açıklaması ve imza kampanyası bizim bildiğimiz kadar Kızıltepe Çevre Gönülüler Derneği başkanı Memduh Çakar tarafından organize edildi.ve bu haberi sizin sitelerinizde okuduk.Ama kendi haberinde bunu yapan Stk'lar diye söz etmişsiniz.buna anlam veremiyoruz
 3. kızıltepeli
  29 Mart 2013 Cuma Saat 16:50 CEVAPLA
  Haklısınız Kadir Bey,Malesef gerçekler acıdır.Kızıltepe nin o kadar sorunu varken bide sınavın başka yerde yapılması ve benzeri çok şey var,mesela askerler çarşı iznine çıkarken k.tepede çıkamıyor,Mardine üniversite yapılıyor bir bölümünün en büyük ilçesine verilmesi gerekirken verilmiyor,saymaya kalksam roman yazarım da.sayın vekillerimizin bu konu hakkında gereken müdaheleyi yapmaları lazım bence,sadece hasta ziyareti,taziye vb gibi yerlere giderek sorunlar çözülmüyor,örf ve adetlerimiz gereğince yapılması gereken şeyler fakat sorunların çözülmesine yetmiyor malesef
 4. koser
  29 Mart 2013 Cuma Saat 12:39 CEVAPLA
  aga baya şaçmalamışsın kızıltepe düşmanı
 5. ÖZGÜR GÜRGÖR
  29 Mart 2013 Cuma Saat 11:50 CEVAPLA
  Sayın yazarımız çok dogru tespitte bılunmuş bu çifte sıtandartlık neyin nesi anlamıs değilim ben bir kızıltepeli olarak bu yapılan haksızlığı kınıyorum
 6. cesur aslan
  29 Mart 2013 Cuma Saat 01:52 CEVAPLA
  Sevgili kadir abim kızıltepenin bu rezalet senaryosuna mizahi yönden yaklaşıp bir kaç örnek vererek ağlanacak halimize bir nebzede olsa yüzümüzün kısa süreliğine tatlı bir gülücük edası ve akabinde beynimize dank eden bu büyük ve SAHİPSİZ kalmış sorun umarım gelecekte senin mesleğini idame ettirecek gençlerimizede konu olmaz ve zaten istenilen bu değil mi?
 7. elmasoglu
  29 Mart 2013 Cuma Saat 00:59 CEVAPLA
  öncelikle kadir beyin söyledigi herşeye katılıyorum ve bunları yaşayan bir ögrenci olarak bu işin peşini bırakmayacagına inanaraktan her zaman biz ögrencilerin kadir beyin yanında olacagımızı dile getirmek isterim. bende artık bulundugum yerde sınava girmek istiyorum!
 8. cesur aslan
  29 Mart 2013 Cuma Saat 00:45 CEVAPLA
  Sevgili kadir abim kızıltepenin bu rezalet senaryosuna mizahi yönden yaklaşıp bir kaç örnek vererek ağlanacak halimize bir nebzede olsa yüzümüzün kısa süreliğine tatlı bir gülücük edası ve akabinde beynimize dank eden bu büyük ve SAHİPSİZ kalmış sorun umarım gelecekte senin mesleğini idame ettirecek gençlerimizede konu olmaz ve zaten istenilen bu değil mi?
 9. ibo
  29 Mart 2013 Cuma Saat 00:30 CEVAPLA
  k.m.aga denilen kafatascı zhiniyet kızıltepede oturuyorsan yiyosa isim soy isimle yaz su yorumunu kopya olayına gelince batıda olan kopya hic bir yerde yok sınıflandırmak okadar yanlıs bişeyki kopya heryerde var.neyse kadir abi kutluyorum yazından dolayı tebrikler abi güzel konu k.m.aga seni kınıyorum kafatascı.
 10. ÜMRAN TARHAN
  29 Mart 2013 Cuma Saat 00:26 CEVAPLA
  Sayın KADİR abi bu konuda sizinle hemfikirim Türkiye'nin heryerinde yapılan bu sınav neden kiziltepde yapılmıyor ki bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim umarım sınava giren ve girecek olan genclerimiz için olumlu sonuclara ulaşırsınız ve her zaman destekçiniz olmaya devam edeceğim eline saglık
 11. drcino
  28 Mart 2013 Perşembe Saat 09:57 CEVAPLA
  Yorumları okuduğumda çoğu yorumla hem fikirim. Ama ilk yorum sahibini kınıyorum. Ne demek kızıltepe bu cezayı hak ediyor. Böyle saçmalık mı olur. O arkadaş hala bank nöbeti tutturan askerler zamanın da kalmış. Tekrar kopya olacağını düşünüyorsanız ona göre önlemlerini alırsın.Kalkıp günahsız çocuklardan niye hırsını çıkarıyorsun. Saygılar
 12. Barış
  27 Mart 2013 Çarşamba Saat 20:42 CEVAPLA
  Kızıltpe'de sınav yapılmasını istiyen arkadaşlar açaba Kızıltepe'de kopyasız yapılan bir sınav söyleyebilir mi. SBS KOPYASIZ MI GECİYOR. Tüm gençliğini ders çalşarak geçiren bir gencin hakkını kopya çekerek, çalmak ne derece hukuka uygun. Kopyayı bir kenara bırakalım. Tüm Türkiye, çalınan elektrik parasını ödemiyormu. Kızıltepe halkı fakiir, Karadeniz iç anadolu halkı çokmu zengin. Empati yapalım
 13. muhyettin bozan
  27 Mart 2013 Çarşamba Saat 14:50 CEVAPLA
  yılar önce kemal kılıçdaroğlunun ssk genel müdürü olduğu dönemde yine biz eczacılara böyle bir ceza verilmişti.kızıltepenin 3-4 eczanenin yaşadığı ve yargılama sonucu beraat ettiği bir dava gerekçe gösterilerek uzun süre kızıltepe eczanelerinin hiç biriyle yeni mezunlar dahil hiç kimseyle sözleşme yapılmayarak kızıltepe halkı cezalandırıldı.ilacını alamadı.halbuki hukukta suç bireyseldir bu hukukun en temel maddesidir.düşünüyorum da bölgemizde yıllarca bu ilke işletilmedi.köyde bir mahkum var diye köye gelen jandarma bütün köyü dayaktan geçirir.100 yılarca bölgenin değişmeyen kaderi budur.bu ayrımcılık dünde var dı bu gün de devam ediliyor.devletin bölgeye yaptığı en büyük ayrımcılık budur.suçları kişisel olarak algılamayıp toplumu cezalandırma mantığı.... umut veren akp döneminde bile bu devlet ve egemen mantık halen devam ediyor maalesef..
 14. 24
  27 Mart 2013 Çarşamba Saat 10:06 CEVAPLA
  kadir sadece osym sınavı mı mtsk açık öğretim kızıltepe sahipsiz olunca öyle olur tebrikler bu yazı için
 15. kiziltepeli
  27 Mart 2013 Çarşamba Saat 03:54 CEVAPLA
  yorum yapanların soyadlarına bakıyorumda çogunun akrabası bu şebekenın içinde idi ve birçogunun akrabası şuan üniversitelerde. bu ne pişkinlik anlamış degılım. neyse yınede gerçekten üzerinde durulması gereken bı konu. Bu konuda vekilleri göreve davet ediyorum.
 16. Ferhat
  26 Mart 2013 Salı Saat 23:41 CEVAPLA
  Kızıltepelilere yapılan bu haksızlığa milletvekillerimiz bakanımız nasıl duyarsız kalır. Sınav gunü yaşadığımız çile gâvurun kalbini bile sızlattı. Devlet barış yaparken YGS sınavındada barışması gerekiyor. Genclerin halini soran yok derdimize çare yok.
 17. Mahsum ÜLKER
  26 Mart 2013 Salı Saat 21:21 CEVAPLA
  Toplum sorunlarını düşünüp dile getırdiğiniz için sizleri ve mardin life yetkililerını kutluyorum.
 18. kadir
  26 Mart 2013 Salı Saat 19:55 CEVAPLA
  kızıltepede görev yapan öğretmenler merkezdeki sınavlarda kızıltepe sınav merkezi olmadığı için görev almazlar bilginize
 19. yasar budak
  26 Mart 2013 Salı Saat 13:19 CEVAPLA
  hep birlikte suç duyurusunda bulunalım .kadir abe seninleyiz
 20. kızıltepeli
  26 Mart 2013 Salı Saat 10:27 CEVAPLA
  lütfen kadir üründüyü yüzde yüz haklı bulmayın.ama çocuklar için eziyet doğrudur.hep dershane sahiblerinin yüzünden değilmi.daha sınav başlamadan fısıltı gazetesi kopya geldi diyorlar .ne olduğu beli olmayan soruları içeri sokarlar yaş kuru hep beraber yanardı değilmi.
 21. ŞÜKRÜ ADEMHAN
  26 Mart 2013 Salı Saat 07:43 CEVAPLA
  kızıltepe öğrencilerine verilen ceza bence alışılmışın devamıdır.yıllarca öss sorularını çalan. tepeden inme yerleştirmeler. eğitim enstitülerini bünyesine alan zihniyetler hala hafızalarda canlılığını korurken.kızıltepenin basit ve şahsi medelesiyle uğraşmk düşündürücüdür.
 22. Aziz çiçek
  26 Mart 2013 Salı Saat 02:29 CEVAPLA
  Yönetici ve idarecilerin yaptığı ihmalkarlık tedbirsizlik gevşeklik ve vurdumduymazlığın ve siyası idareciliğin cezasını çocuklar çekiyor ve gelecekleri ile oynanıyor kınıyorum
 23. hasan anuk
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 23:55 CEVAPLA
  kadir bey çok haklısınız bu tür olaylar her yerde yapılıyor ama bir tek kızıltepeyi cezalandırmak çok acı.sızın aracığınızla tüm yetkilileri göreve davet ediyorum.
 24. Zeynettin Ayav
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 23:55 CEVAPLA
  Kadir Bey Başarılı gençlerimizin duygularını çok güzel dile getirmişsiniz. Yıllardır bu zülüm devam ediyor. Açıkçası bu bir zülümdür. Buna cezalandırma dedik. Uygulamayı protesto etmek için pek çok etkinlik yapıldı. Yapılan haksızlığı protesto etmek için pek çok etkinlik yapıldı. İmza toplama faaliyetini yürüten arkadaşlar oldu Ama hiç bir sonuç alınmadı. 10 Ağustos 2011 yılında köşe yazımda CEZALANDIRILAN İLÇE başlığı ile katkı olsun diye düşüncelerimi belirtmiş idim. Yıl 2013.CEZALANDIRMA halen devam etmektedir. Kızıltepe Halkı cezalandırılmanın zaman aşımını mı bekliyecek!! KPSS de diğer değişik isimler altında yapılan sınavlarda hiç mi usulsüzlükler olmad! ı hiç mi, kopyalar yanlışlıklar yapılmadı neden bu yanlışlıklar göz ardı edildi.neden cezalandırılan olmadı. Bunun siyasilerimiz tarafından sorgulanması gerekmez mi.
 25. BAKİ HOCA
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 23:48 CEVAPLA
  Kadir kardeşimi her zaman olduğu gibi takdir ediyorum.Yüreğimle destekliyorum.Saygılar sunuyorum
 26. aslan
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 23:26 CEVAPLA
  herkes yorum hakkını kullanmış saygı duyuyorum ama eminimki k.m. aga arkadaşım yazdıklarıyla buralı olmadığını kanıtlamıştır. eğer buralı olmuş olsaydı mutlaka ailesindeki fertlerden biride bu mağdurlar arasında olurdu. ben bu yaşananları en sert tepkilerle protesto edilmesinden yanayım. 20 km mardin kızıltepe yolu hiç bir zaman 1 saat 45 dakka sürmemiştir.UMARIM HERKES DUYARLI OLURDA BU İŞİ ÇÖZERİZ..
 27. Örsan ÖZDAŞ
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 22:55 CEVAPLA
  Kadir bey kutluyorum sizi çok önemli bir konuya değinmişsiniz kopya çekiliyorsa bunun cezasın tüm öğrenciler çekmemeli kopya çekiliyorsa bunu binalarda görevli personelin görevlerini dikkatle yapması gerekirken içeriye kopya nasıl giriyorsa sınav güvenliğinden bahsetmek gerekiyor en başta koca bir ilçeyi cezalandırırarak değil!
 28. nihat eri
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 22:39 CEVAPLA
  Sevgili Kadir, her zamanki gibi önemli bir konuyu gündeme taşıdın, seni kutluyorum, ilgililerin duyarsız kalmayacağını umuyorum.
 29. mehmet ali dündar
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 15:10 CEVAPLA
  kutlarım ilgilenilmeyen çok önemli bir konuya temas etmişsiniz.Bu çağda bir ilçe,birilerinin daha önce yaptığı söylenen hatadan mahkum edilmişse kabul edilemez
 30. k.m.aga
  25 Mart 2013 Pazartesi Saat 11:48 CEVAPLA
  güzel bir uygulama, devam etmeli... Çünkü Kızıltepe bu cezaya müstahaktır... ne yani hem kopya çekecekesiniz, hemde kopyayı yakalaıyana görevliler üzerinde baskı uygulayacaksınız... okulları çocuklara taşlatacaksınız hem de sınav niye burada yapılmıyor diyeceksiniz!.. olmaz böyle yani!...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Anlatacaktım, Anlatamadım!... 09 Ekim 2020 Cuma Saat 19:39
2. Mardin'in koronavirüsle İmtihanı! 27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 17:30
3. Bölge çiftçisinin sinirleri gergin! 30 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 14:07
4. Hizmete de Sosyal Mesafe! 13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 16:59
5. Sınırsız ve Sınıfsız Virüs! 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 16:03
6. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
7. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
8. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
9. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
10. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

7 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN