Sultan Kösen, Süer Ailesine Kirve oldu

Sultan Kösen, Süer Ailesine Kirve oldu
10 Mart 2020 Salı Saat 10:21 1

Guinness Rekorlar Kitabı'na göre yeryüzünün yaşayan en uzun insanı olan Sultan Kösen Derik'in ileri gelen isimlerinden Davut Süer’in torunlarına kirve oldu.

2 metre 51 santimetre boyu, 27,5 cm eller ve 36,5 cm ayakları ile dünyanın “en büyük boyuna, ayaklarına ve ayaklarına da sahip olan Sultan Kösen, Derik Xanika Meşkinadan (Bozok köyü Harmanlı Mezrasından) Mala Xurto ailesinden Davut Süer’in torunları, Kızıltepe Yüceli Ortaokulunda Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Süer ve Alattin Süer'in çocukları Umut Eymen Süer ve Mehmet Ali Süer’e kirve oldu.

Sade bir şekilde yapılan sünnet düğününe Sultan Kösen'in yanısıra Kocatepe köyü ileri gelenlerinden Şeyhmus Efe ile Süer ailesinin yakınları ve sevenleri de katıldı.

Sünnet merasimine katılanlara teşekkür eden baba Mehmet Ali Süer, "Bizleri kırmadan kirvemiz olduğu için Sultan Kösen kardeşimize çok teşekkür ediyorum. Sultan'ın ailemize kirve olmasından dolayı onur ve şeref duyduk. Sultan sadece Derik Mardin'in değil bütün Türkiye'nin ve Dünyanın kahramanıdır, gözbebeğidir. Ayırca sünnet merasiminde bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza da şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Mardin'de kirvelik.

Mardin başta olmak üzere bütün Anadolu coğrafyasında kirvelik geleneği; var ilişkilerin pekiştirmesi, ailelerin sosyal ilişkiler ağını genişletmesi, sosyal sigorta mekanizması görmesi, farklı dil, din ve etnik gruplardaki aileleri birleştirmesi, bir yöreye dışarıdan gelen kişilerin bu yöreye uyumunu kolaylaştırması, dayanışma ve gücün arttırması özellikleri ile önemli bir geleneğe sahip.
YORUMLAR :::

  1. Mehmet
    14 Mart 2020 Cumartesi Saat 18:23 CEVAPLA

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

6 saat önce...

Siirt İl Sağlık Müdürü Covid19 virüsüne yakalandı

Türkiye’de corona virüsü bulaşan isimler listesine [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

8 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

6 saat önce...

Vatandaşların yüzde 84'ü sokağa çıkma yasağını destekliyor

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından ya [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar