Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar
27 Mart 2020 Cuma Saat 11:38 1

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddialarının sosyal medyada yayılmasının ardından Mardin'in Kızıltepe ilçesinde vatandaşlar aktar ve baharatçıların yolunu tuttu.

Aktarlar önünde yoğunluk oluşturan vatandaşların sosyal mesafe uyarılarına uymadığı görüldü. Dünyayı etkisi altına alan korona virüs Türkiye'de de etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Sumağın korona virüse karşı etkili olduğu iddiaları sosyal medyada yayılmaya başlayınca Kızıltepeliler sumak almak için aktar ve baharatçıların yolunu tuttu. Ancak aktarcıların önünde yoğunluk oluşturan vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymadığı görüldü.Gıda dükkanı işleten Şeyhmus Karayağız, sumak satışına ilginin arttığını söyledi.

Karayağız, "İnternetten çıktı korona virüsü için diyorlar. İnternete girmişler birisi anlatmış. Şuanda yok satıyoruz" dedi.

Kilosunu 25 liradan sattıklarını ifade eden bir başka esnaf da satışların çok iyi gittiğini belirterek, "Allah'a çok şükür çalışıyoruz. Hepsini idare ediyoruz. Yalnız çok kalabalık, üzerimize saldırıyorlar. Kızıltepe, Mardin, Cizre, Silopi'de doludur" diye konuştu.

Sosyal medya üzerinden kendisini imam olarak tanıtan biri peygamberimizin sumak'ı tavsiye ettiğini söylemiş ve daha sonrada Müftülük olayı yalanlayarak bu açıklamayı yayınlamıştı:

"Peygamber الرفيق الأعلي deyip bu dünyadan ayrılalı asırlar oldu, onu rüyalara getire getire görevini uzatmaya ve dini tamamlama çabası içine girmeye ne haddimiz ne de ihtiyacımız var. Nitekim hayatta iken de misyonu hastalıklar için kürler önermek değildi, kendisi de hasta olunca hekimlere müracaat ediyordu. Hz. Ebubekir’in, peygamberimizin vefatından sonra söylediği sözü unutmamak ve her fırsatta öğretmek lazım, (Kim Muhammed'e tapıyor idiyse bilsin ki Muhammed ölmüştür. Ama kim Allah'a yapıyorsa bilsin ki Allah bakidir ölümsüzdür.) yoksa rüya, ilham vb yollarla dini tamamlama derdine girmekten kurtulamayan bir cehaletle boğuşup duracağız."YORUMLAR :::

  1. Mehmet
    27 Mart 2020 Cuma Saat 21:56 CEVAPLA
    Biri sunmak satmak için böyle yaran haber attı miillet de yedi nedir kilosu 20 TL 40 TL oldu

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Turizmine Korona Terörü Darbesi

KORONAVİRÜS salgını, sahip olduğu tarihi yapısı il [...]

1 gün önce...

Lidya döneminden kalma sikkeler Mardin'de ele geçirildi

Mardin’de uluslararası tarihi eser kaçakçılarının [...]

1 gün önce...

Midyat Müftüsü Diyarbakır'a atandı

Midyat İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, Diyarbakır [...]

1 gün önce...

Jandarma'dan Sera Tarlasına Uyuşturucu Operasyonu

Operasyonda bin 525 kök Hint keneviri ve 5 kilo 82 [...]

1 gün önce...

Mardin'in Gururu Oldu! Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okuyacak

Dünya genelinde 500 proje arasında CERN’de finale [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN