Sümer: Artuklu'nun potansiyelini de sorunlarını da biliyorum!

Sümer: Artuklu'nun potansiyelini de sorunlarını da biliyorum!
16 Kasım 2018 Cuma Saat 19:11 3

Artuklu'da AK Parti'den belediye başkan adayı olmak için başvurusunu gerçekleştiren Eğitimci Şehmus Sümer, Mardin Life Gazetesini ziyaret ederek, Artuklu'yla ilgili projelerini anlattı. Artuklu'nun daha modern, daha gelişmiş bir şehircilik kimliği kazandırmak üzere aday olduğunu açıklayan Sümer, her mahallesine ayak bastığı, sorunlarına vakıf olduğu şehri yeniden ayağa kaldırmak, problemsiz bir şehir inşa etmek üzere kollarını sıvadığını kaydetti.

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş ile Yazı İşleri Müdürümüz Kadir Üründü tarafından karşılanan Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, Artuklu'yla ilgili projelerinin başında; İstihdam oluşturarak iş alanlarını attıracak, tarihi şehrin turizm kimliğini pekiştirecek, yapılacak tanıtımlarla kadim şehrin mimari ve kültürel zenginliklerini özellikle de yurt dışında tanıtarak, yerli ve yabancı turist sayısını en kısa zamanda en az iki misline çıkarmanın hedefiyle 'Bismillah' diyerek yola koyulduğunu söyledi.

Artuklu ilçesine AK Parti'den Belediye Başkanı aday adayı olan yılların deneyimli eğitimcisi Şehmus Sümer, ilçenin problemlerini bildiğini merkez-kırsal farkı gözetmeksizin 91 mahallenin tamamına yakından tanıdığını, kadim şehirde yaşamaktan onur duyan bir Mardinli olarak, her mahallesini, her sokağının sorun ve sıkıntılarına vakıf olduğu, potansiyeline inandığı Artuklu'yu her alanda çok daha iyi noktalara taşıyacağını kaydetti.

Artuklu'nun her sokağına, her mahallesi, her çarşısı için yıllar üzerine kafa yorduğu projelerin bulunduğunun altını çizen Sümer, kendisini ve projelerini şöyle anlattı.

Mardin'de Sümer, Ailesinin sekiz kardeşinden biriyim. Hindizade ailesi olarak yüzlerce yıldır Artuklu ilçesinde yaşamaktayız. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 40 yıldır Mardin'de görev yapmaktayım. Görev yaptığım süre içerisinde gerek sivil toplum örgütleri ve gerek mahalle muhtarlarının tamamıyla iş birliği yaparak ihtiyaç ve taleplerin okullarımızda ve problemlerin nasıl sağlıklı bir şekilde çözümü konusunda gayret ve çaba içerisinde çalıştım. Bu süreç içerisinde Artuklu ilçemizde bulunan 91 mahallenin tamamında, mahalle muhtarlarıyla birebir iletişim içerisinde oldum. Gerekli olan bütün hizmetlerde bizzat kendim bulunarak problemlerin çözümleri ve durumun iyileştirilmesi konusunda gereken ilgiyi bizzat gösterdim ve giderdim. Artuklu sınırları içerisindeki bütün mahallelerimizle ilgili kültürel, psiko-sosyal ve fiziki altyapı ve fiziki üstyapı için gereken bütün bilgilere sahibim. Bu problemlerin giderilmesiyle ilgili gereken altyapı çalışması ve yeni projeler üreterek son verebileceğime inanıyor ve kendimede güveniyorum.

Artuklu Belediye Başkanlığı görevine talip olma sebeplerimin başında çarpık yapılaşma ve trafik problemi gelmektedir. Trafik problemlerini, trafik park alanları oluşturarak, ova ve dağ kesiminde kalan mahallelerimizin daha yaşanılası bir düzeye getirilmesi konusunda iyi çalışmalar yaparak, her köşesi tarih kokan 'Mardin’imizin tarihî dokusunu koruyup sokak çalışmaları yaparak, yeşil alanlarımızın daha fazla oluşması konusunda ağaç dikim sayısını artırarak, yeni modern bir kent oluşturacağım.

Gerek şahsım gerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevim sebebiyle 91 mahallemizin muhtar ve mahalle sakinleriyle problemlerin çözümü noktasındaki gayretimiz, muhtarların nezdinde beğeni toplamıştır. Adaylık konusundaki süreçte vatandaş ve çevrenin ısrarları buna ek olarak hizmet etme arzumun eklenmesi neticesinde de adaylık başvurusunu yapma sorumluluğu getirmiştir.

Tarih ve turizmin iç içe olduğu ilçe

Dağın tepesinde kurulmuş olan Artuklu, Yukarı Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri ve Mardin'in tarihi bir ilçesidir. Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan Mezopotamya bölgesindeki konumu ile Artuklu, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede gezilecek, görülecek çok mekan vardır. Artuklu'da onlarca tarihi yapı ile müzeler bulunmaktadır. Bütün bunları gezebilmek ve Mezopotamya'nın eşsiz güzelliğini görebilmek için en az üç gününüzü dolu dolu bu topraklara ayırmalısınız. İşte onlardan bazıları...

Mardin Ulu Camii: Mardin Ulu Camii, Artuklu'nun ve Mardin'in en eski camisidir. Araştırmalar sonucunda yazılı bir kaynağa rastlanmaması sonucunda caminin ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Artuklu'nun tam ortasında yer alan bu caminin, ilk iki minareli olarak yapılmıştır. Ancak sebebi bilinmeyen bir şekilde minarelerden birisi yıkılmış ve günümüze ise sadece bir minaresi gelebilmiştir.

Revaklı Çarşı: Revaklı Çarşı, Mardin'in Artuklu ilçesinde kalan tarihi bir çarşıdır. Artuklu'da gezerken tarihle iç içe olmak ve aynı zamanda kendiniz için hatıra sevdikleriniz için de küçük hediyelik eşyalar almak için oldukça keyifli olan bu çarşı Sipahiler Çarşısı ve Tellallar Çarşısı olarak da adlandırılıyor. Çarşının bulunduğu yolun iki tarafında revaklar ve bu revakların arkasında sıralanmış dükkanlar olmasından dolayı da buranın Revaklı Çarşı olarak anıldığı düşünülmektedir.

Şeyh Çabuk Camii: Şeyh Çabuk Camii, şehrin birçok yerinden görünen silueti ile ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin en sık ziyaret ettiği yerdir.

Kasımiye Medresesi: Artuklu'nun en önemli yapılarından biri de bu medresedir. Tamı tamına 700 yıl önce yapılmış olan bu medrese, görkemini, mistik havasını ve ihtişamını yüzyıllardır korumayı başararak günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Kasımiye Medresesi yapıldığı dönemlerde dini ve fenni ilimler öğreten bir medrese binası görevini başarıyla gerçekleştirmiştir. Medresenin en önemli yapısı ise avlusunda yer alan hayat çeşmesi ve havuzudur.YORUMLAR :::

  1. Abdullah
    17 Kasım 2018 Cumartesi Saat 23:57 CEVAPLA
    Ben bu kadar kibir abidesi bir insan daha da görmedim. İnsanımızın da adaylarımızın da kalitesi belli. Lafı eğip bükmeye gerek yok. Bu tiplerle iş çok zor. Büyükşehir için çalışıp, eldeki Artuklu'dan da olmayalım da...
  2. gerçek aday
    17 Kasım 2018 Cumartesi Saat 10:05 CEVAPLA
    bu insanın mutlaka belediye başkanı olması lazım.mardin o zaman mardin olacak.heyecanla bekliyoruz.....

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

2 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

12 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

12 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

12 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

9 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN