Sürücü kursları da Ekonomik paketten yararlanmak istiyor

Sürücü kursları da Ekonomik paketten yararlanmak istiyor
24 Mart 2020 Salı Saat 18:19 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında açıkladığı "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinden sürücü kursları da yararlanmak istiyor.

Mardin sürücü kurslari ve eğitimcileri dernek başkanı Mansur Yılmaz,Türkiye'de yeni tip koronavirüse karşı yürütülen mücadele nedeniyle bir süre önce özel eğitim kurumları ve sürücü kurslarının tatil edildiğini hatırlattı.

Bunun, mücadele için çok doğru ve yerinde bir karar olduğunu belirten Yılmaz, "Biz bu karara uyduk, şu anda eğitim ve öğretime ara vermiş durumdayız. Bu mücadelede devletimizin yanında mutlaka yer alacağız." dedi.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta açıkladığı 100 milyar liralık ekonomik destek paketini desteklediklerini ancak paket içerisinde yer almayan eğitim sektörü ve bu sektör içerisinde de en fazla sürücü kurslarının süreçte en ağır darbeyi aldığını anlattı.Yapılan açıklamalar ve yasaklamalar sonucunda işleyişi durdurulan ilk sektörün eğitim olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"İstihdam edilen binlerce yönetici, müdür, öğretmen ve sürücü kurslarında çalışan usta öğretici, uzman öğretici, sekreter gibi personelin SGK, stopaj ödemeleri göz önünde tutulmamıştır. Şu anda sürücü kursları kayıt ve eğitim yapamamaktadır. Sürücü kurslarının işleyişinde, diğer eğitim kurumlarından farklı olarak aylık dönemler halinde kayıt yapılmaktadır. Sürücü kurslarının kursiyer gelirleri ile idame ettirildiği göz önünde bulundurulduğunda, kursa gelemeyen, kayıt yaptıramayan, derslikte ve araçta eğitim alamayan kursiyerlerden, ödeme tahsilatı yapılamayacağı için kurumların gelirleri otomatik olarak engellenmiştir."

- 3 bin 700 sürücü kursu ve 40 bin çalışan

Mansur Yılmaz, Türkiye genelinde 3 bin 700 sürücü kursu ve çalışan 40 bin kişi bulunduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Şu anda bütün sürücü kursları tatil edilmiş durumda.

Bizim beklentimiz ve talebimiz, açıklanan paketin içinde mutlaka sürücü kurslarının da yer almasıdır. Sürücü kursları her ay kayıt almak zorunda olan ve aldıkları kayıtların eğitimlerini verdikleri sürece ayakta kalabilen kurumlar. Biz bu hassas dönemde kayıt almayalım, gerekirse kurumlarımızı da kapatalım, hatta sokağa çıkma yasağı ilan edilecekse buna da uyalım ama bu kadar büyük bir aileyi kaderine terk etmek doğru olmaz. Kurumlarımızı bekleyen zor günlerde, devletimizin yanımızda olması gerektiğini düşünüyoruz. Kurumlar vergisi, SGK, KDV, geçici vergi, kredi ödemelerinin ertelenmesi ve kurumlarımızın sıfır faizli kısa dönem olarak kredi desteği beklentisi içerisindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, ekonomik destek paketine sürücü kurslarını da dahil etmeleri çağrısında bulunuyoruz."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

1 gün önce...

Su kuyuların elektriği kesildi, hayvanlar telef olmak üzere

Nusaybin'e bağlı kırsal Doğuş Mahallesinde su kuyu [...]

21 saat önce...

Tepki çeken görüntü! 'Bu rezilliği gören yok mu? '

Mardin'de şehir içi ve ilçeler arası toplu taşıma [...]

13 saat önce...

Bakan Soylu, başkanlığında Mardin'de güvenlik toplantısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Mardi [...]

1 gün önce...

Yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti

Mardin'in Yeşilli ilçesine bağlı Kütüklü (kurruma) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN