Süryani çocuklara tarih şoku

Süryani çocuklara tarih şoku
26 Eylül 2011 Pazartesi Saat 19:50 2

Ortaöğretim 10. sınıf Tarih kitabında Süryani tarifi: Osmanlı'ya ayaklandılar, refah için batı'nın çıkarlarına alet oldular...

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim 10. sınıflar için hazırladığı Tarih dersi kitapları, Süryanileri üzdü. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Süryani öğrencilerin de okuduğu kitap, Süryanileri ‘ülkeye ihanet etmiş’ gibi gösteriyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 2009 yılında ders kitabı olarak okutulmasına izin verdiği ortaöğretim 10. Sınıf Tarih kitabında Süryanilere yönelik yanlış bilgiler yer alıyor. Vicdan Cazgır, İlhan Genç, Mehmet Çelik, Celal Genç ve Şenol Türedi’nin yazdığı, editörlüğünü ise Doç. Dr. Osman Köse’nin yaptığı kitabın 65. ve 66. sayfalarında ‘Osmanlı Devleti’nde Süryanilerin Durumu’ başlıklı bilgilere itiraz eden Süryaniler, “Bu bilgiler eksik, yanlış ve bize karşı düşmanlığı körüklüyor” görüşünü savunuyor.

Düşmanlık nedeni
Süryanilerin kitaba yönelik ilk tepkisi, ‘tarihlerinin yanlış anlatıldığı’na yönelik. Ayrıca Süryanilerin Ermeni Kilisesi’ne bağlanmasıyla ilgili bilginin de eksik olduğu kaydediliyor. Kitapta 1. Dünya Savaşı sürecinde özellikle Rusların ve Avrupalı devletlerin kışkırtmasıyla Süryanilerin ayaklandığı, başarılı olamayınca büyük çoğunluğunun Anadolu’dan ayrıldığı ifade edilerek şöyle deniliyor:
“Lozan Antlaşması’na göre Süryaniler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayıldılar. ...Süryani göçü ekonomik nedenlerle son yıllarda artmıştır. Özellikle yurtdışına göç eden Süryaniler Batı’nın ekonomik refahı içinde yaşamak için o devletlerin siyasi ve dini çıkarlarına alet olmaktadırlar. 1915’te sözde Süryani soykırımı yapıldığı söylenmektedir. Süryaniler 1. Dünya Savaşı’nda Rusları destekleyerek taraf olmuşlardır. Süryanilerle mücadele savaş şartları içinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla soykırım söz konusu değildir. Süryaniler hiçbir sorunla karşılaşmadan dini ve sosyal faaliyetlerini gerçekleştirmişlerdir.”
Süryani yazar Markus Ürek’in kitaba itirazı ise şöyle:
“Süryanilerin tarihi, Süryanilere danışılarak yazılmalıdır. Süryaniler, orada gösterildiği gibi kötü bir topluluk değil aksine bütünlük içerisinde yaşamaya çalışan bir halk olmuştur. Genç ya da çocuk yaştaki insanlara tarihi bu şekilde öğretmektense daha objektif yazılması doğru olurdu. Bir ders kitabı, vatandaşlığı bütünleştirecek şekilde olmalı. Bu kitaptaki metin ülkedeki insanların Süryanilere daha farklı bakmasına neden olacak şekilde kaleme alınmış.”
Ürek, kitapta yazıldığı gibi bir Süryani ayaklanmasının da yaşanmadığını kaydederek, “Doğu Süryanileri, Kürt aşiretlerinin kendi üzerlerine gelmesi nedeniyle kendilerini korudu” dedi.
YORUMLAR :::

  1. Tarihci
    28 Eylül 2011 Çarşamba Saat 02:21 CEVAPLA
    Süryaniler 2 cemaatten oluşuyordu biri Rusya ile anlaşma imzalarken diğer kısım Milli mücadeleyi destekledi. Hatt En üçük müttefikimiz adlı kitap bunu açıkça anlatır. Ülkeden ayrılan süryaniler Rusya ile anlaşanlardı. GAyet doğru olmuş bence
  2. HABİP
    26 Eylül 2011 Pazartesi Saat 22:49 CEVAPLA
    Bu tepki çocukların mı? yoksa sizin mi? o DOĞRU TARİHİ ÇOCUKLARA KİM VEYA KİMLER ÖĞRETTİ.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

21 saat önce...

Ahmet Ceylan'ın Acı Günü

Mardin STK Platformu Sözcüsü, Eğitim-Bir-Sen Ünive [...]

1 gün önce...

Son dakika: Koca, bir kez daha Mardin için uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplan [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Elektrik kesintileri hastaları da vurmaya başladı

Mardin’deki elektrik kesintileri, elektronik cihaz [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN