Süryaniler, Midyat'taki sıla gecesinde buluştu

Süryaniler, Midyat'taki sıla gecesinde buluştu
23 Ağustos 2019 Cuma Saat 14:30 1

40 yıla aşkın süredir Avrupa'nın farklı ülkelerine yerleşen Süryaniler, yıllar sonra Midyat'ta düzenlenen sıla gecesinde buluştu.

Çeşitli nedenlerle yıllar önce Avrupa'ya göç eden Süryaniler, yaklaşık 40 yıl sonra anavatanları Mardin'in Midyat ilçesinde tekrar buluştu.

Midyat'tan 1980'li yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı Belçika, Fransa, Almanya, Danimarka, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine göç eden Süryaniler, bölgede sağlanan huzur ve güven ortamının ardından 40 yıl sonra anavatanlarında buluştu. Atalarının yaşadığı Midyat'a gelen 200 Süryani, ilçede coşkuyla karşılandı.

Tarihi Mor Abrohom Manastırı yanındaki bir otelde, Avrupa'dan gelen Süryaniler için gece düzenlendi. Geceye Mardin, Midyat ve bağlı köylerde yaşayan yüzlerce Süryani katıldı. Programa Almanya'dan katılan Süryani sanatçılar Yusuf Saliba ve Sabri Lahdo'nun seslendirdiği Süryanice şarkılar eşliğinde halay çekilerek, eğlenceli anlar yaşandı.

Midyat'tan 30 yıl önce Almanya'ya göç eden Papaz Şemun Beğendi, vatanlarını her zaman özlediklerini söyledi. Beğendi, Biz Avrupa'dan gelenler için çok güzel bir gece oldu. Bizler vatanımızı özlüyoruz. Çocuklarımızla birlikte tekrardan anavatanımıza geldiğimizde Süryani olsun, Müslüman olsun akrabalarımızı, dostlarımızı, komşularımızı, arkadaşlarımızı gördüğümüzde çok mutlu oluyoruz. Çünkü onları çok özlüyoruz. Rengarenk olan eski ortamımızı yeniden tesis etmek istiyoruz dedi.

'AVRUPA'YA GİTTİĞİMİZDEN DOLAYI ÇOK PİŞMANIZ'

Anavatanından 20 yıl önce Almanya'ya göç eden Hasine Yalın (75) da Avrupa'ya gitmekten pişmanlık duyduklarını belirterek, şunları söyledi

İnsanın vatanı çok tatlıdır. Burası bizim vatanımız, doğduğumuz, atalarımızın topraklarıdır. Bizim çocuklarımız burada doğdular. Aslında Avrupa'ya gittiğimizden dolayı çok pişmanız. Başkasının vatanı, bizim vatanımız olamaz. Midyat bölgenin gelinidir. Midyat'ta daha önceden 900 aile yaşıyordu, hemen hemen hepsi göç etti. Yine de şükürler olsun. Bizim vatanımız burası. Buraya gelince az da olsa hasretimiz diniyor. Bizim isteğimiz tekrardan Süryanilerin Türkiye'ye, anavatanlarına dönmeleridir.

Avrupa'dan gelen Süryanilerin, 1 ay boyunda Midyat'ta kalacakları öğrenildi.YORUMLAR :::

  1. Mehmet
    24 Ağustos 2019 Cumartesi Saat 15:25 CEVAPLA
    Sistem malesef göçe zorluyor.
    Yerlerine araplar bil8ncli yerleştiriliyor.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Çelik: Vali Yaman'a sahip çıkmak Mardinlilerin görevidir!

Kanaat Önderi İşadamı Süleyman Çelik, bir hentbol [...]

1 gün önce...

Demirkaya: Halk Kütüphanesi inşasına bu yıl başlanacak

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kız [...]

1 gün önce...

PKK'ya ağır bir darbe daha

Mardin’de bir haftadan beri Bagok kırsalında devam [...]

1 gün önce...

Eşeklere çarpmamak için Kaza yaptılar

Midyat ilçesinde yola çıkan 3 eşeğe çarpan otomobi [...]

1 gün önce...

Mardin İl Ticaret Müdürlüğü görevine yeni atama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Mardin'in de bul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN