Tahir Elçi soruşturması çok yönlü sürüyor!

Tahir Elçi soruşturması çok yönlü sürüyor!
30 Kasım 2015 Pazartesi Saat 09:36 0

DİYARBAKIR Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin çatışmalarda hasar gören Dört Ayaklı Minare'de dün basın açıklaması yaparken 2 polisin şehit edilmesinden sonra, o bölgede çıkan çatışmada ensesinden tek kurşunlu vurularak yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor.

Soruşturma için görevlendirilen 4 müfettiş Diyarbakır'a gelerek çalışmalara başlarken, olay anında bulunan ve ateş eden polis memurları ile basın mensuplarının ifadeleri alındı. Dün gece bir kez daha keşif yapmak ve Elçi'nin öldürülmesine yol açan mermi çekirdeğini bulmak için olay yerine giden güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu sadece bazı kovan ve bazı çekirdekler alınabildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, olay bölgesinde gerekli güvenlik sağlandıktan sonra ayrıntılı bir keşif yapacaklarını söyledi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin merkez Sur İlçesi Yenikapı Sokak'ta bulunan ve önceki çatışmalarda hasar gören kentin simgelerinden tarihi Dört Ayaklı Minare'deki basın açıklamasının ardından, çıkan çatışma sırasında ensesinden giren tek kurşunla hayatını yitirmesinden sonra başlatılan soruşturma sürüyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz başkanlığında 3 başsavcı vekili ve 5 cumhuriyet savcısının yürüttüğü soruşturma devam ederken, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen 2'si polis, 2'si mülkiye başmüfettişi olmak üzere 4 müfettişin dün ve bugün Diyarbakır'a gelerek çalışmalara başladı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Ankara'dan kentte gelen müfettişler, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde soruşturmanın son aşaması hakkında bilgi aldı. Sur İlçesi'nde önce 2 polisin şehit edilmesi ve ardından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinden sonra Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında kriz masası oluşturuldu.

OLAY YERİNDE BAZI KOVAN VE ÇEKİRDEKLER ALINDI

Tahir Elçi'nin yaşamını yitirdiği bölgede dün saat 16.30 sıralarında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, ilgili savcılar ve Diyarbakır barosundan iki avukatın katılımıyla keşif yapıldığı sırada, PKK'lı teröristlerin roketatar ve otomatik silahlı saldırısı nedeniyle gerçekleştirilemedi. İlçede sokağa çıkma yasağının ardından dün saat 19.30 sıralarında yapılmak istenen keşif çalışması, saldırı ve çatışma çıkması nedeniyle bir kez daha yapılamadığı öğrenildi. Keşif yapmaya çalışan görevliler sadece bazı boş kovan ve çekirdekleri alırken, teröristlerin saldırısının sürmesi üzerine bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

TAKSİCİ GÖZALTINDA, GAZETECİ VE POLİSLERİN İFADELERİ ALINDI

Tahir Elçi'nin yaşamını yitirmesinden hemen önce meydana gelen ve 2 polis memurunun şehit olduğu olayda 2 PKK'lı teröristin bulunduğu taksinin şoförü gözaltına alınırken, sorgusunun sürdüğü belirtildi. Tahir Elçi'nin vurulduğu sırada yanında bulunan ve ateş eden polis memurları ile olaya tanık olan gazeteciler ile esnafın ifadeleri alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, olay ile ilgili soruşturmanın tüm yönleriyle devam ettiğini ve olay sırasında gazetecilerin çektiği görüntüler ile bazı vatandaşların cep telefonları ile çektiği görüntülerin de incelendiğini söyledi.

KEŞİF ÇALIŞMASI ENGELLENDİ

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgede zaman zaman çatışmaların çıkması nedeniyle şimdiye kadar geniş kapsamlı bir keşif çalışması yapılamadığını söyleyen Başsavcı Solmaz, "İki kez bölgede keşif yapılmak istendi ama yaşanan saldırı nedeniyle yapılamadı. Güvenlik sağlandıktan sonra bölgede detaylı bir keşif çalışması yapmak istiyoruz" dedi. 2 polisi şehit ettikten sonra kaçan 2 PKK'lı teröriste ateş eden polislerin silahlarının da soruşturma kapsamında balistik incelemeye gönderildiği ve incelemenin sürdüğü öğrenildi.

ELÇİ'NİN YANINDAKİ SİLAH POLİSİN ŞEHİT EDİLMESİNDE KULLANILMIŞ
PKK’ LILARDAN BİRİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi sırasında yanında bulunan tabancanın, Elçi'nin vurulmasından önce 2 polisin şehit edilmesinde kullanılan tabanca olduğu ve PKK'lıların polisin ateşinden kaçarken attığı tabanca olduğu belirtildi. 2 polisin şehit eden ve Tahir Elçi'nin bulunduğu sokağa girip koşarken polisin ateş açtığı ancak vuramadığı PKK'lılardan birinin Mahsun Gürkan olduğu tespit edilirken, diğer teröristin kimliği tespit edilmeye çalışılıyor.

Sur İlçesi'nde uygulanan sokağa çıkma yasağından sonra başlatılan operasyonun devam ettiği ve zaman zaman silah ile patlama sesleri duyuldu. Yetkililer, 2 polisi şehit ettikten sonra Yenikapı Sokağa girip kaçan ve hendeklerin bulunduğu tarafa geçen 2 teröristin polislerin açtığı ateş sırasında yaralanmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi..


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Yeşilay, Yeşil Oda Projesinde Pilot İl Mardin

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve İçişleri Bakanl [...]

1 gün önce...

Artuklu Belediyesi Parklar Konusunda Başarıyla Çalışıyor

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, ilçede [...]

1 gün önce...

Teşekkür Mesajı Minnetle Teşekkür

95 yaşında bir hasta düşünün...

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN