Tarih Zulümatına (mülakat) tutumunuz ne olacak sayın Rektörüm?

23 Eylül 2020 Çarşamba Saat 12:49

Güz Döneminde ilan edilen Tarih Doktora Programına başvuranlar arasındaydım. Bu kez Güz Döneminde açılan Doktora Programına baş vurdum ve 11 Eylülde mülakata katıldık sonuçlar ise 14 Eylülde açıklandı. Benim açımdan sonuç üzücü ve hakkımın yendiğini biliyorum. Çünkü mülakatta çok iyi bir performans sergiledim. Komisyon üyelerinden biri olan Ercan Gümüş ortaya koyduğum performansı kendisini tatmin ettiğini ifade etti. Diğer üyeler de sessiz kalarak sorulara verdiğim cevapların yeterli olduğunu teyit eden bir hava ortaya koyduklarını sezinledim ancak sonuç tam tersi oldu.

Sayın Rektörüm,

Önce mülakat komisyonuna sunduğum materyallerden söz edeyim.

Öncellikle, ‘Cumhuriyet Döneminde Mardin’de Basının Gelişimine Matbaacılığın Etkisi’ konulu bir makale sundum.

Sonra doktora araştırmamı sağlayabilecek belirlediğim üç konuyu paylaştım. Şöyle:

 1-İkinci Meşrutiyet Dönemi Kürt Basınının Kürtlerde Milliyetçilik Bilincinin Gelişimine Etkisi

2- Halkevlerinden TÖBDER’e Mardin’de Sivil Toplum Anlayışının Oluşumu

3- Adalet Partisi İktidarının Mardin İlinin sosyal-ekonomik yapısına Etkileri (1960-1980 Yılları arası Askeri Darbeler Dönemi)

Sıraladığım bu konuları başka üniversitelerde hoca arkadaşlarımla paylaştım, değerlendirmelerini aldım. Sonuç: Belirlediğiniz bu konular çok kuvvetli doktora konularıdır.

Daha sonra komisyon üyelerinin soruları gelmeye başladı. İlk soru ‘biz seni tanıyoruz’ ama ‘tamam’ dedim.

Ara Dönem doktora alımında beni tanıdıkları halde yine aynı soruyu sormuşlardı. O dönemin üyeleri yine Ahmet Kütük, Caner Yelbaşı ve Feridun Bilgin idi. Doğrusu biz seni tanıyoruz demeleri hoşuma gitmişti ama ara dönemin sonuçları açıklanınca benim açımdan fiyasko olmuştu. Sevincim sadece ‘seni tanıyoruz’ ifadesi ile sınırlı kalmıştı. O zaman sordukları sorulara yine verdiğim cevaplara itirazları olmamıştı ama sadece Osmanlıcamın zayıf olduğunu dolayısıyla kazanamamayı buna bağlamıştım. Bu nedenle sessiz kalmayı tercih etmiş hatta komisyona belli oranda hak da vermiştim. Bir de doktora mülakatına araştırma konusu olabilecek her hangi bir akademik problemi sunmamıştım, biraz da deneyimsizlikten oldu bu.

Tabi bu mülakata bir kaymakam da katılmıştı. Koruma görevlileriyle yukarı çıktı ve neredeyse kırmızı halı ile karşılandı kaymakam bey. Hoca odalarının bulunduğu koridora girdi, mülakat başlayana kadar da orda kaldı. Hatırladığım kadarıyla da ilk o çağrılmıştı. O gün bütün adaylar olarak kendimizi bu manzara karşısında ezik hissettik, elenmiş saydık. Nitekim de öyle oldu. Halbuki kaymakam beyin korumaları mülakatın yapılacağı kata çıkmamaları gerekiyordu. Telsizlerle, silahlarla ne işleri vardı orada? O da her hangi bir aday gibi, bizim gibi tek başına yukarı çıkmalıydı.

Bütün bu olanlar bana, daha önce halk olarak yaşadığımız bir olayı anımsattı:

Süleyman Demirel Başbakan sıfatıyla 1993'te Diyarbakır’da Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile beraber halka hitaben söylediği "Kürt realitesini tanıyoruz" cümlesini kullanmıştı. Bu söz o zaman bölgede büyük umutlar doğurmuş, sevinçlere yol açmıştı. Çünkü büyük bir ‘Devlet Aklı’ sayılan Süleyman Demirel’den gelmişti bu söz. Ve herkes şu kanaatte kapılmıştı: Demek ki devlet akıl ve kurumlarıyla değişmekte, gerçekleri görmekte ve akan kan artık duracak, bölgeye huzur gelecekti. Fakat onlar Diyarbakır’da ayrıldıktan sonra lafı uzatmayayım ‘Faili Meçhul’ cinayetler silsilesi başladı bölgede. Bölge halkı bu ortamda tabiri caizse biçilmişti.

11 Eylülde yapılan mülakatta da “Seni tanıyoruz” sözü yine kullanıldı komisyon tarafından. Kendi kendime “Eyvahhhh” dedim ‘Bunlar beni biçecek’ ama buna takılacak zamanım yoktu. Bir önceki mülakatta sorulan sorular soruldu hemen hemen. ‘Tez yazarken zorlandın mı?’ mesela. Allah aşkına tez yazarken veya bir yazı yazarken kim zorlanmaz? Herkes demiyor mu “Akademik süreç çok meşakkatlidir” diye.

Bu arada Osmanlıca durumu da soruldu. Gösterilen metni okudum. Osmanlıca bilgimin geliştirilebilir olduğu algısı oluştu. Ayrıca Cumhuriyet Dönemi çalışıyorum, Osmanlıca da ilk etapta çok gerekli değil, ancak bir tarihçinin Osmanlıca bilmesi gerektiğini de biliyorum.

 Sonra metodoloji ve teknikle ilgili ayrıca tarih felsefesiyle ilgili bilgim yoklanmaya çalışıldı. Verdiğim yanıtların doğru olduğu belirtildi. Hatta Ercan Hoca verilen yanıtlar nedeniyle tatmin olduğunu da açıkladı. Ama bütün bunlara rağmen sonuç yine hüsran oldu benim açımdan.

Sayın Rektörüm,

Sıkıntılı bir süreçten geçtiğinizi biliyor, ruhi haliyetinizi tahmin etmek zor değil. Siz göreve başlarken ‘Hayırlı Olsun’a geldik Mardin ve İlçelerinden neredeyse gelmeyen STK ve aydın ve kanaat önderi kalmadı. Kızıltepe Gazeteciler Derneği Başkanı olarak ben ve değerli yönetim kurulu üyeleri arkadaşlarım da bu kervanın yolcuları olduk. Bütün bu ziyaretlerden çıkan mesaj size verilen destek ve sizin adaletsizliğe karşı bir yönetim tarzı ortaya koymanız, anlamına geliyordu. Tabi bu bir kişinin tek başına yapabileceği bir iş değil. Üniversitenin yeniden yapılanmasında kurduğunuz ekiple ancak başarılı olabileceğiniz mümkündü. Bu gerçek gıyabınızda sürekli paylaşıldı.

Ben o zamanlar bir yazımda, ‘eğer ekibi dürüstçe çalışırsa yönetim olarak başarılı olabilecektir’ mealinde bir ifade kullanmıştım. Tabi bu, genel geçerliği olan bir tespit. Havanın aleyhinize giderek esmeye başladığını görmekteyiz. Bunun nedenlerinden biri kurduğunuz ekipte bazı unsurların sizi zor durumda bırakacak uygulamalar içine girmeler kanaati oluşuyor. Tabi bu bir kanaat.  Bunun örneklerinden biri benim doktora zulümatında yaşadıklarım, başıma gelenler. Bu anlamda başka bölümlerde yapılan alımlarda da adaletsizce yaklaşımların olduğu bana gelen duyumlar arasında. Gazeteci olmam ve sesimi bu anlamda duyurabilmem nedeniyle zulme uğradıklarını düşünenler arayarak paylaşımda bulundular.

Özetle durum bundan ibarettir Sayın Rektörüm.

Hakkımı yiyen komisyon üyeleri Ahmet Kütük ve Caner Yelbaşı’yı Yüce Rabbimin adaletine havale ediyorum. Xwedê heqê min û mirovên weke min nehêle.

Binlerce insan, arkadaş ve dostlar durumdan haberdar oldu. 33 yıllık gazetecilik hayatım boyunca bu halka asla yalan yazmadım, bu kez de öyle. Hissiyat, sorumluluk ve ulaşan belgelere göre yazdım hep. Emin olun kendi durumumu yazınca da sıkılıyordum, keşke böyle bir durum yaşanmasaydı, diye iç geçiriyordum.

Şunu da hatırlatmak isterim ki, rektör olarak atandığınız zaman şehirde bir sevinç dalgası yaşanmıştı ama gelinen noktada bu dalgaların boyları kısalmaya başladığını sezinliyorum umarım yanılıyorum. Bu durumda size ulaşmaya çalışırken zorluklar çekmekteyiz, telefonu elimize alırken aramakta tereddütler yaşamaktayız.

Ortaya koyacağınız durum merak ediliyor, şahsınız nezdinde yenilen hakkımın iadesini talep ediyorum.

Saygıyla…


YORUMLAR :::

 1. Hakkı Seven
  25 Eylül 2020 Cuma Saat 15:25 CEVAPLA
  Faraç Bey, öncelikle gönderdiğim yorumu yayınlamakla gösterdiğiniz medeni tavırdan dolayı takdiri hak ettiğinizi belirtmek isterim. Ancak bu, yukarıda da belirttiğim gibi sebep ve sonuç ne olursa olsun hocaların isimlerini hedef göstermeye yönelik yazı yazmayı asla haklı göstermez. Hele bu yazı kişisel bir kazanç elde etmeye yönelikse inandırıcılığı da olmaz. Benden söylemesi.
 2. A.Baran
  25 Eylül 2020 Cuma Saat 09:43 CEVAPLA
  Üniversitede hocalar kadroları gönüllerince kullanıyor. Hak adalet kalmamış. Yaşayan dillerdeki bir hoca ilgisi olmayan bir bölüme gececek. Neden mi? makam elde etmek için üniversiteyi basamak olarak kullaniyorlar
 3. A.Baran
  25 Eylül 2020 Cuma Saat 09:28 CEVAPLA
  Üniversitede hocalar kadroları gönüllerince kullanıyor. Hak adalet kalmamış. Yaşayan dillerdeki bir hoca ilgisi olmayan bir bölüme gececek. Neden mi? makam elde etmek için üniversiteyi basamak olarak kullaniyorlar
 4. Hakkı Seven
  24 Eylül 2020 Perşembe Saat 16:05 CEVAPLA
  Faraç Bey, sebep ve sonuç ne olursa olsun hocaların isimlerini bu şekilde hedef göstererek yayınlayamazsınız. Hasbelkader elinde yarel bir köşe geçmiş bunu bir silaha dönüştürüp haysiyet cellatlığına soyunamazsınız. Sözü ettiğiniz hocaları çok yakından tanıyan biri olarak söylüyorum: O hocalar haksızlık edecek hocalar değildir. Ispat olarak da yazmış olduğunuz bu yazılardır. Hele ki şu ikinci yazının başlığı sizin doktora öğrencisi olamayacağınızın net göstergesidir. Öncelikle "zülümat"ın ne olduğunu öğrenin sonra doktoraya müracaat edin tavsiyesinde bulunuyorum. Yayınlamayacağınızı bile bile yazıyorum inşallah beni mahcup edersiniz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. HDP'de yapılan iç sorgulamalar üzerine 23 Ekim 2020 Cuma Saat 20:54
2. Şenol Güneş'in Milli Takımı 15 Ekim 2020 Perşembe Saat 17:41
3. Kızıltepe mahallelerinin sokakları ne zaman tamamlanacak? 07 Ekim 2020 Çarşamba Saat 13:21
4. Hangi CHP? 30 Eylül 2020 Çarşamba Saat 12:00
5. Artuklu Tarih Bölümü Doktora Mülakatında Rezalet 15 Eylül 2020 Salı Saat 19:26
6. "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" 01 Mayıs 2020 Cuma Saat 02:19
7. Artuklu Üniversitesi'nin Korona Performansı 21 Nisan 2020 Salı Saat 01:33
8. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
9. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
10. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'deki yolsuzluk iddialarına tutuklama kararı

Mardin eski Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V [...]

21 saat önce...

Macron'un İslam'ı Hedef Alan Sözlerine Tepki!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam dini hakkında [...]

1 gün önce...

Elektrik faturalarına yeni bir kalem daha ekleniyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla, bugüne [...]

17 saat önce...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren teklif Meclis'te kabul edildi!

Meclis'e sunulan 43 maddelik teklifin 30'u kabul e [...]

1 gün önce...

Kaymakam Temizkan, küçük Arin'e sahip çıktı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN