Tarihi kentteki bozuk yol onarılmayı bekliyor

Tarihi kentteki bozuk yol onarılmayı bekliyor
07 Aralık 2016 Çarşamba Saat 18:09 1

Tarihi ve mimari dokusuyla açık hava müzesi görünümünde olan Mardin’in bozuk yolları mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Bir dağın tepesinde kurulmuş olan Mardin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biridir. İnanç ve kültür turizminin önemli merkezleri arasında da yer alan Mardin, adeta kaderine terk edilmiş durumda. Yolları bozuk olan mahalle sakinleri yolun bir an önce yapılmasını istiyor.

Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri arasında yer alan Artuklu ilçesi Mimarbaşı Sarkis Lole Kültür ve Sanat Sokağı’ndan geçmek zorunda kalanlar, bozuk yol engeline takılıyorlar.

Duruma tepkili olan mahalle sakinleri, Mardin Büyükşehir Belediyesi veya Artuklu Belediyesinin bozuk yolu bir an önce yapması gerektiğini ifade ettiler.

Mahalle sakinlerinden Ekrem Alkanoğlu, yollarının 4-5 yıldır bozuk olduğunu söyledi. Alkanoğlu, “Her sene bozulan yolu yapıyorlar, ama yine de bozuluyor. İyi usta göndermiyorlar. Belediyede bu yolu yapacak usta yok. Bu taşları, Diyarbakır ve Urfa’dan gelen ustalar yaptı. Buradakiler yapamıyorlar. Su şebekesi çekiminden sonra bu yol bir daha düzelmedi. Bir an önce bu yolun yapılmasını istiyoruz.” dedi.

“Bu manzara tarihi kente yakışmıyor”

Duruma tepki gösteren Nurettin Çapan ise şunları söyledi: “Bizler yolun yapılması için muhtara, belediyeye ve valiliğe gittik. Onlar da 'Ahmet’e, Mehmet’e gidin' diyorlar. Ama söyledikleri yerlere gitmemize rağmen bir sonuç alamadık. Mardin SİT alanı dediğimiz ve turistlerin uğrak yeri olan bu mahalleye bu manzara yakışmıyor. Gelen turistler, ‘Bu nasıl SİT alanı’ diyorlar. Çünkü yolda yürüyemiyorlar. Hastalarımız ve yaşlılarımız bu yoldan geçemiyorlar. Bir an evvel bu yol yapılsın, ayıptır.”

Başka bir mahalli ise birçok kuruma dilekçe vermelerine rağmen bir netice alamadıklarını söyledi. Mahalle sakinleri, bozuk yolun başında oturarak yolun yapılmamasına tepki gösteriyor.


YORUMLAR :::

  1. KAMUFLAF AVUKAT MÜVEKKİL
    07 Aralık 2016 Çarşamba Saat 18:19 CEVAPLA
    ELİMDE BOMBA GİBİ BİLGİLER VAR. MARDİN KENDİLERİNİ KAMUFLE ETMEYE ÇALIŞAN BİR AVUKAT VE MÜVEKKİL ABİNİN YILLARDIR SAKLADIKLARI SIRLARINI VE İŞLERİNİ OKUMAYA HAZIR OLSUN. AVUKAY DIŞARIDAN MÜVEKKİL İÇERİDEN. MARDİN'DEKİ EN ÖNEMLİ DEVLET KURUMLARIMIZDAN VE BAKANLIKLARIMIZDAN BAZILARI, BAROLAR BUNCA YIL BUNLARI NEDEN İFŞA ETMEDİ??? ARKALARINDA KİMLER VARDI???

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Memur-Sen zam teklifine ilişkin basın açıklaması düzenledi

Hükûmetin zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen, k [...]

1 gün önce...

Hasankeyf'in son hali

Batman’ın Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşkesinde [...]

1 gün önce...

Kart dolandırıcılarının kurbanı olmamak için ne yapılmalı

Yazılımı değiştirilmiş POS cihazlarıyla sipariş gö [...]

1 gün önce...

Huzur ve güven, Mardin'i turizm çekim merkezine dönüştürdü

TÜRKİYE'nin kültür ve inanç turizminin önemli merk [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7