Tarihi konak; eğitim merkezi olacak

Tarihi konak; eğitim merkezi olacak
11 Aralık 2019 Çarşamba Saat 14:06 1

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Turizm Fakültesine devredilen tarihi Şahtana Konağında öğrencilere uygulamalı eğitim verilecek.

Mardin Artuklu Üniversitesi,  PTT Genel Müdürlüğünden kiralanarak Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak kullanılan Şahtana Konağını Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesine devretti. Tarihi konakta hem uygulamalı eğitim verilecek hem de konağı işletecek üniversite öğrencileri kente gelen turistleri ağırlayacak.

Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü öğrencileri tarafından uygulamalı ders niteliğinde ikramların sunulduğu devir teslim programına;  MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile basın temsilcileri katıldı.

“Örnek bir tesis olacak”

Sosyal Tesis işletmesinin Fakülteye devredilmesi ile Turizm ihtisas üniversitesi olma hedefinin ilk adımının atıldığını belirten Rektör Özcoşar, “Bölgenin kadim şehri olan Mardin’in modern turizm uygulamaları ile şahlanacağına inanıyorum.  Mardin Turizminde kültür ve inanç bakımından üst düzey bir çizgi yakaladık. Kadim kültürümüze ait gün yüzüne çıkarılmamış yemek çeşitleri ile taçlandırılacak olan Otelimizi profesyonel yaklaşımlarla Mardin’in örnek bir tesisi olarak uygulamaya koyacağız.” dedi.

“Gelen misafirler kendilerini Osmanlı Sarayı’nda hissediyor”

Gastronomi alanında Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin ödül aldığını hatırlatarak konuşmasına devam eden Özcoşar, şunları söyledi:

“Mardin mutfağının yeni modern yorumlar ile dünyaya tanıtılmasını istiyoruz. Turizm Fakültemizde yer alan Gastronomi Bölümü, Mardin mutfağını zirveye taşıyacak, özgün ve etkin sunum hizmet kalitesine eşlik edecek tarihi mekân ambiyansı ile Osmanlı Saray’ını aratmayacak düzeye taşınacaktır.  Enerjik, etkin, dinamik kadromuz,  Mardin’in turizm sektörüne akademik bir yorum katarak konaklama inceliklerinin yeniden yapılandırılması sağlayacak ve bölgede fark yaratacaktır. Son dönemlerde burada ağırladığımız misafirlerimiz şunu söylüyor: ‘Kendimizi burada Osmanlı Sarayı’nda hissediyoruz.’ Hem verilen yemeklerin ambiyansı hem ortamın güzelliği hem de hizmetin kalitesi buraya gelecek misafirlerimize bu duyguyu hissettirebilecek kalitededir. Basından da bu konuda destek bekliyoruz.”    

Oteli öğrenciler işletecek

 MAÜ Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis İşletmesini devralan Turizm Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Lokman Toprak ise 19. yüzyılda mimarbaşı Sarkoz Lole tarafından yapılan tarihi binanın turizme açık olarak kullanılmasının önemine işaret etti.

Toprak, “Fakülte olarak işletmenin kısa sürede uluslararası hizmet standartlarına ulaştırılacağını ve gastronomi alanında ödül alan yemeklerin de misafirlere sunulacak. Öğrencilerimiz bu tarihi konakta yemekleri kendi elleriyle yapacak. Ardından bu yemeklerin servisini yapacak. Otelin odalarına bakacaklar. Yani burası komple öğrencilerimizin elinde olacak” dedi.

Basın toplantısı, tarihi konağın gezdirilmesinden sonra sona erdi.
YORUMLAR :::

  1. İçişleri Bakanlığı'nın çıkarttığı kişi üniversitede danışman olamaz
    26 Aralık 2019 Perşembe Saat 14:41 CEVAPLA
    Sayın Rektör İbrahim Özcoşar, üniversitenin kurumsal sayfasında bir soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı'nın artık müzede çalışmasına bile izin vermediği birinin Turizm ve Otelcilik Fakültesi'nin bir bölümüne danışman olarak atandığını görmek şok edici. Siz durumun farkında olmayabilirsiniz ama o kişiyle ve müzeyle yıllardır çok yakından çalışan Doç. Dr. Lokman Toprak'ın farkında olması gerekirdi. Bu konuda Valilik ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'deki yolsuzluk iddialarına tutuklama kararı

Mardin eski Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V [...]

1 gün önce...

Emekli Memur-Sen: Emeklilerin Taleplerini Gündeme Getirdi

Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Salih Çalhan, " [...]

1 gün önce...

Elektrik faturalarına yeni bir kalem daha ekleniyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla, bugüne [...]

1 gün önce...

Tarladaki anızı yaktı, komşu tarladaki borular kullanılamaz hale geldi

Mazıdağı ilçesinde, biçtiği arazisinde kalan anızl [...]

1 gün önce...

5000 kişiye iş imkanı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlığın [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN