Tarihi sinema alevlere teslim oldu

Tarihi sinema alevlere teslim oldu
05 Kasım 2019 Salı Saat 18:02 0

Mardin'in en eski sinemalarından biri olan İstiklal Sineması yandı. Yakın tarihte Köşk Sineması olarak film gösterimlerinin yapıldığı üç katlı sinema 10 yıl önce restore edilmiş ancak son dönemde ise depo olarak kullanılıyordu.

Mardin'in tarihi Cumhuriyet alt çarşıda bulunan tarihi İstiklal (Köşk) sineması alevlere teslim oldu. 

Gece geç saatlerde çıkış sebebi bilinmeyen yangını söndürmek için itfaiye ekipleri seferber olurken, yangının sinemaya bitişik olan İstiklal Kıraathanesi, bakkal dükkanı ve evcil hayvan satan Petshop dükkanını da kısa sürede kapladı. Yangının diğer binalara sıçramaması için çarşı esnafı ve mahalle sakinleri büyük mücadele verdi.

Yangın gece saat 10.00 sıralarında çıktı. Uzun süredir depo olarak kullanılan tarihi sinemada bulunan 250 filmlik arşiv, sinema gösteriminde kullanılan makina, sinevizyon gösteriminde kullanılan cihazlar ile Petshop dükkanında bulunan ve çoğunluğu Mardin Güvercinlerinden oluşan hayvanların telef olduğu yangında büyük maddi hasar oluştu.

Cumhuriyet Caddesi alt çarşıda bulunan tarihi sinemadan alevlerin yükseldiğini gören çevre sakinleri durumu itfaiyeye bildirerek yardım istedi. Üç katlı binayı ve yan tarafında bulunan üç iş yerini kaplayan alevler, kısa sürede iş yerlerinin tamamını kaplayarak büyüdü. Sinemanın bulunduğu sokağın darlığı ve gelişi güzel park edilen araçlardan kaynaklı olarak yangın yerine ulaşmakta zorlanan itfaiye ekipleri, yangına müdahele etmekte zorluklar yaşadı. İtfaiyenin çalışmalarına çevrede yaşayan vatandaşlar da evlerinden çektikleri hortumlarla destek vermeye çalıştı.

Çevre sakinleri, sinemadaki yangını duygu dolu gözlerle izlerken, çıkış sebebi henüz belirlenemeyen yangınla ilgili inceleme başlatıldı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bakan Soylu, gözaltına alınan TIR şoförüyle ilgili açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Evde Kal' çağrıla [...]

1 gün önce...

Sağlıkçı Gençler Evlerinde Yemek Yapıp Yaşlılara dağıtıyorlar

Mardinli gönüllü gençler hazırladıkları yemekleri, [...]

1 gün önce...

Virüs Türkiye'ye nasıl bu kadar hızlı yayıldı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koronavirüsün Türki [...]

1 gün önce...

Bakan Albayrak: 3 ay maaş desteği vereceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomik [...]

1 gün önce...

Mardinli Doktordan Korona’ya Özel Tedavi Yöntemi

Korona'ya karşı, Ozonterapi yöntemi sayesinde bağı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN