Tarihi sinema alevlere teslim oldu

Tarihi sinema alevlere teslim oldu
05 Kasım 2019 Salı Saat 18:02 0

Mardin'in en eski sinemalarından biri olan İstiklal Sineması yandı. Yakın tarihte Köşk Sineması olarak film gösterimlerinin yapıldığı üç katlı sinema 10 yıl önce restore edilmiş ancak son dönemde ise depo olarak kullanılıyordu.

Mardin'in tarihi Cumhuriyet alt çarşıda bulunan tarihi İstiklal (Köşk) sineması alevlere teslim oldu. 

Gece geç saatlerde çıkış sebebi bilinmeyen yangını söndürmek için itfaiye ekipleri seferber olurken, yangının sinemaya bitişik olan İstiklal Kıraathanesi, bakkal dükkanı ve evcil hayvan satan Petshop dükkanını da kısa sürede kapladı. Yangının diğer binalara sıçramaması için çarşı esnafı ve mahalle sakinleri büyük mücadele verdi.

Yangın gece saat 10.00 sıralarında çıktı. Uzun süredir depo olarak kullanılan tarihi sinemada bulunan 250 filmlik arşiv, sinema gösteriminde kullanılan makina, sinevizyon gösteriminde kullanılan cihazlar ile Petshop dükkanında bulunan ve çoğunluğu Mardin Güvercinlerinden oluşan hayvanların telef olduğu yangında büyük maddi hasar oluştu.

Cumhuriyet Caddesi alt çarşıda bulunan tarihi sinemadan alevlerin yükseldiğini gören çevre sakinleri durumu itfaiyeye bildirerek yardım istedi. Üç katlı binayı ve yan tarafında bulunan üç iş yerini kaplayan alevler, kısa sürede iş yerlerinin tamamını kaplayarak büyüdü. Sinemanın bulunduğu sokağın darlığı ve gelişi güzel park edilen araçlardan kaynaklı olarak yangın yerine ulaşmakta zorlanan itfaiye ekipleri, yangına müdahele etmekte zorluklar yaşadı. İtfaiyenin çalışmalarına çevrede yaşayan vatandaşlar da evlerinden çektikleri hortumlarla destek vermeye çalıştı.

Çevre sakinleri, sinemadaki yangını duygu dolu gözlerle izlerken, çıkış sebebi henüz belirlenemeyen yangınla ilgili inceleme başlatıldı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sürücüyseniz yada Araç sahibiyseniz ceza yememek için bu testi mutlaka yapın!

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle zorunlu hale gelen [...]

1 gün önce...

Bıçakladığı şahsın başında ölmesini bekleyen zanlıya bakın ne ceza verildi?

Mahkeme, aynı dosyada yargılanan zanlının kardeşi [...]

20 saat önce...

Mardin kar yağışı ile uyandı

Sabah saat 04.00 sıralarında başlayan yoğun kar ya [...]

7 saat önce...

Kız Kur'an Kursu'nda Bed-i Hıfz Merasimi

Menci Duyan Kız Kur’an Kursu’nda öğrenim gören öğr [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN