Tarihi sinema arşivi ile birlikte kül oldu

Tarihi sinema arşivi ile birlikte kül oldu
06 Kasım 2019 Çarşamba Saat 17:03 0

Mardin’in merkez Artuklu İlçesinde bulunan ve içinde sinema, kafeterya, depo ve market olarak kullanılan tarihi üç katlı binada gece henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Yangın nedeniyle tarihi bina ile sinemada bulunan 290 filmlik 50 yıllık arşiv, sinema gösteriminde kullanılan makine ve sinevizyon cihazları kullanılamaz hale geldi. 300 yıllık binadaki petshopta bulunan hayvanlardan bazıları telef oldu.

Mardin'in tarihi Cumhuriyet çarşısında bulunan ve daha önce istiklal mahkemesi olarak hizmet veren binada hizmet veren İstiklal sineması alevlere teslim oldu. Gece geç saatlerde çıkış sebebi bilinmeyen yangını söndürmek için itfaiye ekipleri seferber olurken, yangının sinemaya bitişik olan İstiklal Kıraathanesi, bakkal dükkanı ve evcil hayvan satan petshop dükkanını da kısa sürede kapladı. Üç katlı binanın ahşapla ayrılan bölümleri yıkılırken büyük maddi hasar oluştu. Yangının diğer binalara sıçramaması için mahalle sakinleri büyük mücadele verdi.

Bina sahibi ve sinema işletmeni olan Mahsum İlhan, 300 yıllık tescilli binada çıkan yangının binayı kullanılamaz hale getirdiğini söyledi. İtfaiyenin yangına hem geç müdahale ettiğini hem de yanlış yöntemlerle yangının daha da büyümesini sağladığı ileri sürerek, "100 yıl İstiklal Mahkemesi, 100 yıl da sinema olarak kullanıldı. Orta katı sinemaydı. İki katı çöktü. Restore edilmişti. Sinema olarak açılacaktı. Hepsi iş-kur elemanı acemi personelleri itfaiyeci olarak gelip müdahale etmek istediler. Önce yok hortum yetişmiyor dediler, sonra getirdikleri hortumları ellerinde patladı. Sonra yanlış yöntemle hem yüz yıllık sinema arşivimizin kül olmasına hem de yüzlerce hayvanın telef olmasına sebep oldular. Belki 10 dakika söndürülecek yangın 6 saat sonra ancak söndürelebildi. Maalesef iki katı yıkıldı. Binanın hepsi tahrip oldu. 300 yıllık tarihi yok ettiler. Buraya bir çivi çakmak için bile birçok yerden izin almamız lazım. Devletin bize el uzatmasını bekliyoruz."dedi.

Türkiye'de nadir bulunan yerli ve yabancı 290 filmin yanmasının üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden İlhan, "Afişler, fragmanlar, arşivlik filmlerin hepsi gitti. Türkiye'nin hiçbir yerinde olmayan arşiv vardı. Hepsi yandı" diye konuştu.

Çevre sakinleri, sinemadaki yangını duygu dolu gözlerle izlerken, çıkış sebebi henüz belirlenemeyen yangınla ilgili inceleme başlatıldı.

Mardin'de bir dönem İstiklal Mahkemesi, daha sonra Köşk Sineması olarak hizmet veren yaklaşık 300 yıllık 3 katlı tarihi binada yangın nedeniyle büyük hasar oluştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İŞTE AYRINTILAR İnfaz düzenlemesi komisyondan geçti

İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti [...]

1 gün önce...

Kopan elektrik teline basan çoban, vefat etti

Derik'te, hayvanları otlattığı sırada kopan elektr [...]

1 gün önce...

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

17 saat önce...

Karı koca birkaç saat arayla Covid-19’dan vefat ettiler

Kızıltepe ilçesinde, Coronavirus tedavisi gören ka [...]

1 gün önce...

Sosyal yardım paraları evlere tek tek teslim ediliyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde ekonomik istikrar ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Arasan
Mehmet Arasan

Ölüm Üzerine...

1
M.Burhan Hedbi
M.Burhan Hedbi

Toplumsal pişmanlık ...

2
Osman Yıldız
3
Kadir Üründü
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Sen Neymişsin Corona

5
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz?

6
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Bu Günler de Geçecek

7