Tarihi Ulucami'de cuma namazı hazırlığı

Tarihi Ulucami'de cuma namazı hazırlığı
27 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 13:50 1

Korona virüs önlemleri nedeniyle ibadete kapatılan ve 29 Mayıs'ta cuma namazıyla yeniden ibadete açılacak Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunana Artuklu dönemine ait olan tarihi Ulu Cami dezenfekte edildi, avlusu köpüklü suyla yıkandı.

Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında 16 Mart'ta camiler ibarete kapatılmıştı. İçişleri Bakanlığının yayımladığı yeni genelge ile birlikte camiler 29 Mayıs'ta yeniden ibate açılacak. Artuklu döneminin 3 önemli eserinden biri olan Kızıltepe’deki 800 yıllık tarihi Ulu Cami, ibadete açılmadan önce Kızıltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince temizlendi. Cami içerinden kadınlar minber ve mihrakı cam siliciler ve ilaçlı suyla sildi. Ekipler halıları dezenfekte etti. Cuma namazının kılınacağı caminin, iç avlusu da köpüklü suyla yıkandı. Namaz kılınacak noktalar, sosyal mesafeye uygun olarak işaretlenecek.

Kadınlar içeride erkekler dışarıda temizlik yaptı

Caminin içinin ve dışının büyük bir titizlikle temizlendiğini anlatan Ulu Cami imamı Abdulğani Bilen, "Kızıltepe Belediyesi içini ve dışını büyük bir gayretle, güzel bir şekilde temizledi. Erkeği ve kadınıyla gelip caminin içini, mihrabını, pencerelerin, minberini güzel bir şekilde temizliyorlar. Hem içeride hem dışarıda temizliğini yaparken dezenfekte ederek yapıyorlar. Dışarısını da köpükle yıkayarak ve çimleri keserek en güzel şekilde temizliğini yapmaya çalışıyorlar" dedi.

Maske ve seccade uyarısı

Sosyal mesafe kuralına göre namazın avluda kılınacağını belirten Bilen, "Cuma günü yine sosyal mesafe korunarak herkes maskeli ve seccadesini getirecek ve avluda namaz kılınacak. Seccade ve maskesiz kimse evinden çıkmasın. Cemaatimizi bu şekilde bekliyoruz. Hayırlı olsun" diye konuştu.

Camiye komşu olmasına rağmen 2 aydır gelemediğini ifade eden cami cemaatinden Mehmet Sait Davutoğlu, "2 aydır bu cami kapalı. Biz Müslümanız burada caminin komşusuyum gelip namaz kılamıyorduk. Ramazan ayı gitti burada bir gün namaz kılmadık. Teravihi burada yapmadık, bayram namazını kılmadık. Yani şimdi camimiz açılıyor bundan daha güzel bir şey mi var. Şimdi camimiz açılıyor bizim için dünyaya bedeldir" şeklinde konuştu.
YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    28 Mayıs 2020 Perşembe Saat 11:30 CEVAPLA
    Aman ha! Zaman hamaset zamanı değil, bilim ve akıl zamanıdır. Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sulama tankerine çarpan kurye vefat etti

Kızıltepe refüjdeki ağaçları sulayan belediye araz [...]

1 gün önce...

Miroğlu: Bakanlar kurulu'ndan müjdeli haberi bekleyeceğiz!

Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanl [...]

1 gün önce...

Mahkeme maske cezasını iptal etti: Devletin günde 3 maske vermesi lazım

Maske takmadığı için ceza yazılan kişinin cezası m [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

17 saat önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

16 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN