Tarihsel dönüşümün yaşandığı şehir Mardin

Mardin denildiği zaman... Mardin denildiği zaman akla ilk olarak, dillerin ve dinlerin buluştuğu, hoşgörünün kalplerde yer bulduğu ve taşın şiirleştiği bir şehir gelir. Neden mi?

MOIL’in kurucusu ve ortaklarından Sayın Süleyman BÖLÜNMEZ’in Mardin’e hediye ettiği, Artuklu Üniversitesi uhdesinde eğitim faaliyetini gerçekleştirecek olan ve kendisinin, kıymetli validesinin ve rahmetli babasının ismini taşıyan Süleyman Bölünmez Güzel Sanatlar Fakültesi, Hacı Ahmet Bölünmez Edebiyat Fakültesi ile Hacı Suphiye Bölünmez İlköğretim okulunun yanı sıra Nusaybin’de Süleyman Bölünmez İlköğretim okulunun toplu açılışına katılarak bu mutluluğa ortak olma heyecanını yaşadık.

Açılışa, devletin temsilcileri, iş adamları, spor camiası gibi birçok kesimden kişi katıldı. Demirören şirketler grubunun yönetim kurulu başkanı Erdoğan DEMİRÖREN’den, GENPA holding yönetim kurulu başkanı Zeynel Abidin ERDEM’e, İçişleri eski bakanı Abdulkadir AKSU’dan, İstanbul eski valisi ve Mardin milletvekili Muammer GÜLER’e kadar birçok siyasi ve bürokrat katılımcılar arasındaydı. Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINÇ da açılışa canlı yayın ile katılarak duygu ve düşüncülerini paylaşıp bu tür hizmetlerin önemini dile getirdiler.

Süleyman BÖLÜNMEZ, inşa ettiği bu eğitim kurumlarıyla, sadece Mardin’e değil daha da önemlisi insanımıza yatırım yapmıştır.

Sahip olduğu bu vizyondan dolayı kendisini tebrik eder, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bu türlü eserleri diğer iş adamlarımızın da bir an önce hayata geçirmelerini temenni ederim.

***

Mardin denildiği zaman...

Mardin denildiği zaman akla ilk olarak, dillerin ve dinlerin buluştuğu, hoşgörünün kalplerde yer bulduğu ve taşın şiirleştiği bir şehir gelir.

Neden mi?

Bu sorunun cevabı Mardin’in, M.Ö. 4000 yıllarına dayanan tarihi ile Sümer, Hitit, Asur, Roma, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı gibi birçok köklü devlet ve imparatorluğa ev sahipliği ve başkentlik yapmasında saklıdır.

Mardin, üniversitesine her ne kadar 2007 yılında kavuşmuş gibi gözükse de aslında Mardin, zamanın üniversiteleri sayılan medreseler şehriydi. Birçok medeniyete beşiklik yapmış bu şehre, Artuklu hükümdarları medreseler inşa ederek bir medeniyetin yükselmesinde eğitimin önemini göstermişlerdir.

Bu medreselerden bazıları;

1177 yılındaikinci Kutbeddin İlgazi zamanında yaptırılan “Sıtti Radaviye” ya da “Hatuniye” Medresesi, 1214 yılında Artuk Aslan tarafından yaptırılan “Şehidiye Medresesi”, 1385 yılında Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılan “Zinciriye” ya da diğer adıyla “Melik İsa Medresesi”, “Hüsamiye Medresesi”, “Muzafferiye Medresesi” ile Akkoyunlu hükümdarı Kasım Bin Cihangir zamanında yaptırılan “Şah Sultan Hatun Medresesi” bunlardan bir kaçıdır.

Tarihinde bu kadar çok eğitim kurumuna sahip olmuş bir şehir için “Artuklu Üniversitesi”, eğitime adanmışlığın, aslına dönüşün ve bir o kadar da geç kalınmışlığın simgesidir.

***

Mardin’de tarihsel dönüşüm...

Mardin’in caddelerini ve sokaklarını dolaştığımda, 2009 yılında ziyaret ettiğim şehirden çok farklı bir ortam ile karşılaştım. Adeta, büyük bir yıkıma girişilmiş.

Mardin’in meşhur tarihi evlerinin üzerlerine inşa edilen beton yığınları, toplu olarak yıkılmaya başlanmış ve şehrin tarihi dokusu, yıllardır arasında kaybolduğu çarpıklıktan çıkarak adeta yeniden doğmuştur.

Valilik, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve üniversitenin, şehri tarihi dokusuna yeniden kavuşturmak için adeta geceli gündüzlü çalıştıklarını, değişimi gözlerinizle gördüğünüzde daha da iyi anlayabiliyorsunuz.

“Gündüzü seyranlık gecesi gerdanlık Mardin Kalesi”de kendisine tahsis edilen ödenek ile restorasyonu tamamlanarak turizme açılacağı zamanı bekliyor.

Mardin, bu bakımdan bana ümit oldu. Şehir sadece kentsel bir dönüşüm yaşamıyor, tarihsel ve daha da önemlisi zihinsel bir dönüşüm yaşıyor. Sokakları, caddeleri, kendinizi zamanın donmuş bir anında yaşadığınız hissini veriyor adeta.

Yeni yapılan Hilton, Erdoba Elegance ve ismini sayamadığım diğer oteller gibi birçok binanın, çevre mimarisi dikkate alınarak inşa edilmiş olması bu zihinsel dönüşümün devam edeceğini göstermesi bakımından önemli bir işarettir.

Son çeyrek yüzyılda yanlış bir yapılaşma sürecinden geçen İstanbul bugün benzer bir kentsel dönüşümden geçmektedir.

İki büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’umuzun da sadece kentsel dönüşüm ile kalmayıp Mardin gibi tarihsel dönüşümünü de hızla tamamlayacağını temenni ediyorum.

Dr. Yıldıray YEDİKARDEŞ / Rotahaber
[email protected]

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle