Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden şap aşısı uyarısı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden şap aşısı uyarısı
21 Eylül 2020 Pazartesi Saat 08:37 0

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 1 Eylülden 16 Kasım tarihine kadar il genelindeki büyükbaş hayvanlara şap aşılaması yapılacağı ve yeni doğan buzağılara kulak küpesi takılacağı bildirildi.

Halk arasında tabak olarak da bilinen şap hastalığının bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalık olduğu ifade edilen açıklamada, “Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; süt hayvanlarda başta et ve süt verimi olmak üzere birçok hayvansal ürün kaybına neden olmaktadır. Özellikle buzağılar bu hastalığa çok hassas olup yüzde 80 varan oranlarda da ölümlere neden olmaktadır.” denildi.

Tüm il ve ilçelerde görevli veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenlerinin sahada olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şap hastalığına karşı ilimizde 1 Eylül 2020 tarihinden 16 Kasım 2020 tarihine kadar il genelindeki büyükbaş hayvanlara şap aşılaması yapılacak ve yeni doğan buzağılara kulak küpesi takılacaktır. Bu manada Covid-19 pandemi sürecinde kamuda esnek çalışmaya geçilmesine rağmen aşılama kampanyası süresince hayvan sağlığının korunması amacı ile tüm il/ilçelerimizde görevli veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenleri sahada olacaktır. Aşılama çalışmalarında hayvan sağlığının korunmasının yanı sıra buzağı desteklemeleri ve hayvan sevklerinde de aşılamanın mecburi olması sebebi ile yetiştiricilerimizin hayvanlarını aşılatmaları gerekmektedir.”

Alınan tedbirlere uymayanlara 13 bin 934 TL idari para cezasının uygulanacağı kaydedilen açıklamada, yetiştiricilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için belirlenen tarihte hayvanları işletmede hazır bulundurmaları ve aşılatmaları gerektiği ifade edildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

1 gün önce...

AK Parti muhtarlarla bir araya geldi

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti K [...]

1 gün önce...

Traktörden kaynaklı bir kaza daha: 2 yaralı

Mardin - Diyarbakır karayolunda traktör ile minibü [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in gezi rotasına girmesi için çalışmalar başladı

Nusaybin’in yeni dönemde turist ve gezi rotasına g [...]

1 gün önce...

Mardin Ovasında elektrik sorunu yüzünden çiftçiler mısır ekemedi

Girdi maliyetlerinin belini büktüğü çiftçiler, tar [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN