Tatilcilere Fatura Şoku!

Tatilcilere Fatura Şoku!
21 Ağustos 2015 Cuma Saat 18:39 0

Tatil dönüşü evlerine geri dönen vatandaşlar, DEDAŞ'ın yüksek faturaları karşısında büyük bir şok geçirdiler. Tatilde geçirdikleri 30-45 gün gibi uzun bir süreye rağmen evlerinde elektrik tüketimi yapılmış gibi gösterilerek kendilerine gelen faturalara tepki gösteren vatandaşlar, DEDAŞ'ın kendilerine kaçak elektrik tarifesi uygulamalarından şikayetçi oldular.

Kızıltepe'de öğretmenlik yapan R.D., 2 aydır şehir dışında olmasına rağmen kendisine elektrik kullanmış gibi 47 lira fatura geldiğini belirterek, "60 gündür Kızıltepe'deki evimin şalteri inmiş bir vaziyetteyken bu ay 47 lira elektrik faturası gelmiş. Apartman görevlisinin söylediğine göre tatilde olan diğer arkadaşlara da farklı meblağlarda faturalar gitmiş. Bunun bir hata değil bilinçli yapılan bir davranış olduğunu düşünüyorum."diyerek DEDAŞ'a tepki gösterdi.

Bazı abonelere ay içerisinde ikinci sefer giderek faturalarını okuyan DEDAŞ, bu abonelere de evde klimaları oldukları gerekçesi ile yüksek faturalar kesti. Bunun yanında DEDAŞ bazı abonelere de tebligat göndermeden elektriklerini kesmeden direk faturalarına kesme bağlama bedeli tahsil ettikleri ortaya çıktı.

Tüketici Hakları Derneği Mardin Şube Başkanı Musa Öztürk, DEDAŞ'ın borcunu zamanında ödememiş olan tüketiciler için Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 15 maddesinin ilgili hükümlerine göre bildirimde bulunarak veya hiçbir bildirime gerek duymadan ve buna bağlı olarak aynı yönetmeliğin 16.maddesi hükümlerine göre tüketicinin elektriğini kesmeden; elektriklerini kesmiş gibi işlem yaparak, hem kesme-bağlama bedeli tahsil edilmesinin hem de sözde kesme tarihten sonraki ilk tüketim faturasında yine Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 26.maddesinin 1- c) bendi uyarınca kaçak elektrik kullanımı gerekçesiyle; ceza uygulamasının yasalara aykırı olduğunu bildirdi. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 16.maddesinin 4-a bendine göre fiilen elektriği kesilmeyen tüketiciden kesme-bağlama bedeli talep edilemeyeceği, açıkça belirtildiğini anlata Öztürk, "Bu maddede fiilen kesilmeyen elektriğin, kesilmiş sayılamayacağı gayet açık olarak yönetmelikte yer almasına rağmen, yönetmeliği referans göstererek fiili olarak kesilmeyen bir elektrik tüketicisine kaçak tarifesinden fatura düzenlemek, tıpkı fiili olarak kesilmeyen elektrikten kesme-bağlama bedeli alınamayacağı gibi kaçak tarifesi uygulanamayacağını da göstermektedir. Fakat iş bu kadarla kalmayıp söz konusu ödenmemiş faturadan sonra düzenlenen ilk kaçak/usulsüz faturadan sonra şayet borç ödenmemiş ise devam eden tüm faturalar kaçak/usulsüz tarifesinden hesaplanmaya devam ediyor ve burada ise daha büyük bir usulsüzlük meydana çıkıyor ki gelen maillerden anladığım kadarı ile bu faturalar;DEDAŞ usulsüz olsa da, Fiili olarak elektriği kesilmemiş olan aboneye ikinci fatura döneminde Elektrik piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 30.maddesinin 4.fıkrasında belirtildiği üzere İkinci kaçak kullanımının tespit edildiği durumda faturalandırılmanın, yürürlükteki fonsuz tarifenin iki (2) katını uyguluyor."dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN