Mardin’e Çevre Yolu Lazım mı?

20 Mart 2015 Cuma Saat 08:57

Yol ve yolların ehemmiyeti ile ilgili daha önce bir düşünce demeti sıraladığımı bilen biliyor.

Memleketi kimler yönetirse yönetsin; şayet şehrin yollarına, sokaklarına ve kaldırımlarına yeterince mesai harcamaz ve önemlilik arz etmezse; yönetsel grup ve takım olarak, hiç bir topluluk ve bireyin kalbinde uzun vadeli yer edinme şansına sahip ol(a)maz.

Hele bu pasiflik hallerine sürekli devam eder ve yerel yönetselin önemli bir ilkesi olan “şehri güzelleştiren yollardır.” Vecizenin gerekliliğine ihmal getirirse; toplumsal etnisite, kültürel ve mezhebi zeminde bir renk cümbüşü içinde yaşamlarını sürdüren halkların beğenisine ve desteklerine mazhar olamayacağı da aşikârdır.

Mardin, bu renk cümbüşünün verdiği farklılık/farkındalık imajı sayesinde; tüm yerel ve merkezi yönetimlerinin uygulayacağı güzellikleri hak eden bir şehirdir.

Bu vesileyle son sekiz yıldır; hem merkezi hükümettin, hem de yerel yönetimlerin; Mardin’in yollarına ve kaldırımlarına yeterince meyillenmemiş ve el atmamıştır. Aksine, olan yolların da daha fazla işgal edilmesine göz yumulmuştur. Millet ve kamuya ait yolların, kaldırımların ve caddelerin peşkeş çekilmesine müsaade edilmiştir.

Mardin’in insan kaynağı (nüfusu) ve vasıta âdeti, yıldan yıla artmaktadır. Bunun yanında şehrin göbeğinden geçen ve iki yönde akan yolu; Midyat, Nusaybin, Yeşilli, Dargeçit, Batman,  Diyarbakır, Şırnak-Cizre, Ömerli ve Savur’dan gelen ve giden vasıtaların yoğun bir şekilde kullandığı güzergâhlardır. Bunun yanında il’in kendisine ait trafik yoğunluğunu da bu güzergâha eklediğiniz zaman, iş tamamen çığırından çıkmaktadır.

***

Birde Ankara, İstanbul ve Diyarbakır trafiğini düşünün, Mardin trafiği bunların yanında masumdur.” Diyebilecek yöneticilerimizin varlığından haberim var. Vizon sahibi yöneticiler ve yerel idareciler; alacakları tedbirlerle önceden olacak vakaları tahmin eden kişilerdir. Biz trafik yoğunluğundan çok, şehrin alternatifsiz yollarından bahsediyoruz. Bu güzergâhlar için önlem alınmazsa ve Mardin için bir çevre yolunun acilliyetine inanılmazsa; trafik ışıklarında durma kuyrukları Diyarbakır yönüne gidenler için, Kadın Doğum Hastanesinin önünden başlar. Eski Mardin yönüne gidenler için de, kuyruk; Yeni Devlet hastanesini rahatlıkla geçer. Tek yol ve alternatifsiz güzergâhlarla trafik sıkışır, sinirler gerilir ve fatura hem yerel, hem de merkezi yönetime pay edilir.

Ne edilir ne edilmez..!

Şehrin içinden ilçelere giden vasıtalar için ve normal trafik akışının yoğunluğunu azaltmak için;  Mardin’e çevre yolu lazımdırrrrrrrrrrrrr…..!

Bir an önce yapılacak çevre yolu ile şehrin gelecekteki trafik akışı rahatlar, belirli vakitlerde trafik yoğunluğu azalır. Şehrin ortasından geçen yoldan dolayı; arabaların sebebiyet verdiği gürültü kirliliği sona erer. Egzoz dumanı ile şehrin havası kirlenmez ve çocuklarımıza temiz bir hava ve çevre hediye etmiş oluruz.

Mardin’e çevre yolunun yapılması için tüm sivil anlayışlarının ve STK’ların baskı unsuru olarak harekete geçmeleri ve bu uğurda kamuoyu oluşturmak için çaba göstermelerini temenni ediyorum. Aksi takdirde hepimiz; bu yol ve kaldırımlarda perişan oluruz…

Not: Trafik ışıklarının çalışmadığı (her halükarda çalışması gereklidir) dörtlü kavşakta; trafik kazasında, hayatın baharında yaşamını kaybeden “Zekiye Pala” öğretmenimize; Allah'tan rahmet diliyor. Sevenlerin, ailesinin ve eğitim camiamızın başı sağ olsun diyorum.

Vesselam…

Tekin Oruç


YORUMLAR :::

 1. duyarlılığınız için minnettariz.Mardine çok acil çevre yolu lazım
  22 Mayıs 2015 Cuma Saat 20:35 CEVAPLA
  Suleyman Turunc
 2. duyarlılığınız size minnettariz.Mardine çok acil çevre yolu lazım
  22 Mayıs 2015 Cuma Saat 20:34 CEVAPLA
  Suleyman Turunc
 3. duyarlılığınız size minnettariz.Mardine çok acil çevre yolu lazım
  22 Mayıs 2015 Cuma Saat 20:34 CEVAPLA
  Suleyman Turunc
 4. Nürettin Kasap
  22 Mart 2015 Pazar Saat 18:51 CEVAPLA
  Tekin Bey talebinizde çok haklısınız. Bu konuyu MÜSİAD olarak Ulaştırma Bakanlığı dahil bir kaç ortamda dile getirdik. Artuklu çevre yolları etüd çalışmaları yapılmış. Sürecin hızlı işlemesi için güçlü bir çalışma lazım. Aksi taktirde 5 yıldan önce başlanmaz.
 5. Hüseyin ATAÇ
  20 Mart 2015 Cuma Saat 21:06 CEVAPLA
  "Kalemine sağlık" Tekin Hocam. Herkesin dost sohbetlerinde yada kendi kendine dillendirdiği ancak, bir türlü yüksek sesle söylen(e)meyen MARDİN DE ÇEVRE YOLU/YOLLARI yada diğer adı ile MARDİN DE TRAFİK SORUNU nu yazdığınızdan sizi tebrik ediyorum. Önemli bir sorunu dile getirmiş oldunuz. Umarım bu konu şimdiden gündemi meşgul etsin.
 6. Ahmet Biçen
  20 Mart 2015 Cuma Saat 11:10 CEVAPLA
  Kesinlikle çevre yolu lazım biri Üniversitenin bulunduğu yerleşkenin sağından yeni TOKİ lerin arkasından Vadiyi takip ederek kızıltepeye, Diğeri de Üniversite Yerleşkesinin Solundan Zınnar mevkiinden midyata doğru 2 çevre yolu acilen gereklidir Valilik Karayolları ve Büyükşehir Belediyesine duyurulur

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Kafaya Göre Takılmak…! 16 Eylül 2019 Pazartesi Saat 21:17
2. Zeki Müren de Bizi Görecek mi? 14 Nisan 2019 Pazar Saat 12:07
3. Şehirler ve Kentler -2- 13 Eylül 2018 Perşembe Saat 14:31
4. Şehirler ve Kentler -1- 18 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 11:19
5. Trafo Mahallesi/Mehellâ Trafo… 03 Temmuz 2018 Salı Saat 09:48
6. Lagaluga Etme Bana… 03 Mayıs 2018 Perşembe Saat 09:55
7. Futbol ha...! 12 Ocak 2018 Cuma Saat 20:45
8. "PELUL" 26 Ekim 2017 Perşembe Saat 11:08
9. Sivil Kuruluş ve Kirlenme 24 Ekim 2017 Salı Saat 15:31
10. Muhafazakârlık, Sağcılığa Yaslanmak mıdır? 13 Temmuz 2017 Perşembe Saat 12:21

YORUMLANANLAR :::

Aksoy, Kılavuz Mahallesi Sağlık Evi'ni Yeniledi

Dargeçit'in Kılavuz Mahallesi'nde bulunan eski Sağ [...]

1 gün önce...

Rektör Özcoşar: Öğrenci Memnuniyetini Esas Alacağız!

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor [...]

1 gün önce...

İşte bölgedeki son durum Barış Pınarı Harekatı'nda ateşkeste son saatlere girildi!

Türkiye ile ABD arasında 17 Ekim'de varılan mutaba [...]

1 gün önce...

Miroğlu, programı terk etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge' [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar