Temelli Mardin'de iddialara cevap vererek, siyasi partilere çağrıda bulundu

Temelli Mardin'de iddialara cevap vererek, siyasi partilere çağrıda bulundu
21 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 16:45 2

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberindeki HDP’li milletvekilleri ve görevden alının Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile birlikte partisi tarafından düzenlenen basın açıklamasına katıldı. Açıklamanın yapıldığı yerin kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman'ın çalışmalarının yer aldığı görüntülerin yer aldığı sinevizyonun altında olması dikkat çekti.

Sabah saatlerinden itibaren basın açıklamasının yapılacağı Karayolları Parkında geniş güvenlik önlemleri alan polis, toplanmak istenen gruplara sık sık Mardin Valiliğinin açık alanlarda aldığı eylem yasağı kararını hatırlatarak dağıttı. TOMA ve zırhlı araçlarla girişi kapatılan parka giriş yapmak isteyen partililere polis izin vermedi. Çevik Kuvvet ve barikatlarla grubu engelleyen polis ile HDP’li vekiller arasında uzun süre tartışmalar yaşandı.

AHMET TÜRK DE POLİSLERLE TARTIŞTI

Engellemeler sırasında açıklamaya katılmak isteyen partililere de polisler tarafından müdahale edildi. Engellemelere Ahmet Türk de tepki göstererek bir süre polis amirleri ile tartıştı.

HDP Milletvekili Ömer Öcalan’ın polis amirleri ile yaptığı görüşmeler sonucunda sadece HDP’li Sezai Temelli, milletvekilleri ve belediye başkanlarının açıklama yapılacak yere geçişlerine izin verildi.

KAYYUM KARARINI ELEŞTİRDİ

Açıklama yapılacak yere milletvekili ve belediye başkanları ile kol kola girerek geçen Temelli, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye'nin karanlık tarihine bir karanlık sayfa daha eklendi. 3 belediyemize el konuldu, belediyelerimiz gasp edildi seçilmişlerin iradesi yok sayıldı. Bir basın açıklamasından bile ürker hale gelindi. Bu fotoğraf budur işte. Bu fotoğraf halkın iradesini, halkların iradesin, yok saymaktır. Bu fotoğraf bir darbe fotoğrafıdır. Bu darbeye karşı buradayız. Halkımızla birlikte demokrasiyi savunmaya, halkın iradesini savunmaya devam edeceğiz. Kürt düşmanlığından beslenen, savaştan ve zulümden beslenen bu anlayışa karşı sokaklarda barışın hakikatin barışın sesini yükseltmeye devam edeceğiz.”dedi.

HDP KADIN PARTİSİDİR

Devletin anayasal bir devlet olmaktan çıktığını ileri süren Temelli şunları söyledi:

“O yüzden tüm Türkiye’ye sesleniyoruz. Bir hukuk devleti, anayasal bir devlet için demokrasiye duyarlı bir devlet. Şimdi itirazımızı mücadelemizi her yerde yükseltmeliyiz. Bakın suçlamalara bakın aklını yitirmiş insanların neler ifade ettiğini çok iyi anlarsınız. Diyorlar ki eşbaşkanlık sistemi var. Evet var. Eşbaşkanlık sistemi suç değildir. Suç olamaz. Tam tersi kadını yok sayma karşı işlenen bir suça karşı ile mücadeledir. Bir kadın özgürlüğü mücadelesidir eşit temsiliyet mücadelesidir. HDP bir kadın partisidir. Olduğu her yerde eşit temsiliyetle ile hareket eder. Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi verir. Eşbaşkanlık budur; eşbaşkanlıklarımız belediye meclis üyeliklerinin birinci sırasında seçilen arkadaşlarımızdır. Siyaseten kadını yok sayanlara karşı, kadın emeğini sömürenlere kadına şiddeti olağanlaştıranlara karşı bugün kadınlar vardır eş temsiliyette bunun en önemli mücadele hattıdır. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz Tüm Türkiye’deki kadınlara sesleniyoruz. Hangi siyasi görüşte olursanız olun hangi inanca sahip olursanız olun bu kadın mücadelesinde omuz omuza verme zamanıdır. Kadınları yok sayan bu eril zihniyete bu erkek egemen zihniyete karşı bu mücadele de buluşma zamanıdır.”

İDDİALARA CEVAP VERDİ

HDP’li belediyelerin kaynakları dağa gönderdikleri iddialarına da cevap veren Temelli, “Diyorlar ki belediyenin imkanlarını biz çarçur ediyormuşuz oraya buraya gönderiyormuşuz. Son 4 ayda belediyelere geldik. Borçlanan değil borç ödeyen belediyeler olduk. Hukukta ne yazıyorsa onu uyguladık. Daha önce de olduğunu gibi her türlü denetime açıktır. Bir tek suç belgesi bulamadılar. Bizim belediyelerimize dair bir tek suç belgesi bulmuş değiller. Ama kendi dönemlerinde yani kayyım dönemlerinde yapmadıkları yolsuzluk kalmadı. Yolsuzluk, hırsızlık, talan neymiş görün. İşte talana karşı bu yolsuzluğa karşı belediyelerimiz halkın iradesiyle göreve geldikleri günden bugüne tam 4 aydır halkın bir kuruşunun heba olmaması için emek verdiler. Kendilerinin olmayan borçları bile ödediler. İşte bu yalana ve talana karşı çıkmalıdır tüm halkımız. Bu yalana karşı durmalıdır Türkiye’nin her yerinde durmalıdır.”diye konuştu.

SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI YAPTI

Siyasi partilere de bir çağrı yapan Temelli, “Ülkeyi yangın yerine çevirdiler. Ülkenin ormanlarını yaktılar, yetmedi şimdi bu halkın vicdanını yakma peşindeler. Bu yangına karşı, ülkeyi yangın yerine çevirenlere karşı, yangına benzin dökenlere karşı Türkiye’nin her yerinde yan yana gelmeliyiz. Halklarımızın iradesini güçlendirmeliyiz. Buradan bütün siyasi partilere çağrı yapıyorum. Bütün siyasete çağrı yapıyorum. Eğer bugün bu gaspa karşı çıkmazsanız, siyaseten artık yoksunuz. Çünkü siyaset halkın iradesiyle var eder kendisini. Halkın iradesi bir yerde gasp ediliyorsa bilin ki siz de artık yok sayılıyorsunuz. Yok olmamak için yok sayılmamak için tüm siyasi partiler şimdi bu halkın iradesini yok sayan bu iktidara karşı sesini yükseltmeli, iradesini ortaya koymalıdır. Bu mücadelede bizim yanımızda yer almalı. Mardin halkının yanında yer almalı. Bugün belediyemizi gasp edenlere karşı dikilmeli, itirazını yükseltmeli. Türkiye’deki bütün STK’lere, sendikalara, tüm demokratik kitle örgütlerine herkese sesleniyoruz, emekçilere sesleniyoruz. Bugün toplu iş sözleşmesi ile sizin hakkınızı gasp edenlerle burada bizim belediyelerimizi gasp eden anlayış aynıdır. Türkiye’deki tüm gençler, tüm emekçiler, tüm kadınlar, tüm STK’ler şimdi ses çıkarmalı. Şimdi sokağa çıkmalı, mahallesine, sokağına, işyerine, ilçesine iline sahip çıkmalıdır. Bu haksız saldırıyı ancak omuz omuza vererek yan yana gelerek durdurabiliriz.”ifadelerine yer verdi.

SIK SIK ARBEDE YAŞANDI

Temelli’nin açıklaması ardından dağılmayan grup, partinin il binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe müdahale etmek isteyen polis ile HDP’li vekiller arasında sık sık arbede yaşandı. Temelli ve beraberindekiler, daha sonra partinin il binasına geçti.YORUMLAR :::

  1. Mehmet
    22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 07:01 CEVAPLA
    Ülkenin ormanlarını yaktılar demesi komik olmuş. Btö o yangınları iftiharla sahipleniyor, haberi yok heralde. Sizinkiler yakıyor sezai efendi.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ömerli ilçesinin alt yapısı yenilenecek

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Vefa borcunu ödemek için memleketine 5 yıldızlı otel yaptırdı

Pandemiye rağmen kendi memleketine 5 yıldızlı otel [...]

1 gün önce...

İkinci el aracını satan ev alıyor

İkinci el araç fiyatlarının 1,5 yıl içerisinde yüz [...]

1 gün önce...

HÜDA-Par iki aile arasındaki husumeti barışla sonuçlandırdı

Dargeçit İlçesinde 3 yıl önce çıkan kavga nedeniyl [...]

1 gün önce...

Pazarcı esnafından ihtiyaç sahiplerine ücretsiz sebze ve meyve

- Mardin'de pazarcı esnafından ihtiyaç sahiplerine [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN