Temsili Deve Kervanı Kızıltepe'ye güzellik kattı

Temsili Deve Kervanı Kızıltepe'ye güzellik kattı
20 Şubat 2018 Salı Saat 15:41 0

Bir zamanlar deve kervanlarının geçiş yolu olan tarihi ve uluslararası İpekyolu, Kızıltepe Belediyesi tarafından yeniden eski günlerini andıracak şekilde deve motifi ile süslendi.

Kızıltepe Belediyesi tarafından Devlet Hastanesi Kavşağı'nda kervan başı ve merkebinin başını çektiği temsili deve kervanı Mardin Kızıltepe Karayolu üzerinde yeniden düzelenen bulvar yoluna yerleştirildi.

Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince vinçlerle kaldırılarak yeni yerlerine yerleştirilen Deve Kervanı yoldan geçen araç sürücülerinin meraklı bakışları arasında yerlerine kuruldular.

Kızıltepe Belediyesi tarafından Kızıltepe Devlet Hastanesi yolu üzerine deve figürlerinden oluşan kervan yapıldı.

Kızıltepe Belediyesi tarafından Devlet Hastanesi yolu üzerinde bulunan refüjlere deve heykelleri yerleştirildi. Kervan halinde peş peşe yerleştirilen heykeller, herkesin ilgi odağı oldu. Refüjlere yapılan insan, deve ve eşek figürü ile yıllar önce yaşanan manzara yeniden canlandırıldı. Asırlarca tarihi ipek yolunu kullanarak batıdan doğuya giden kervanları yeniden canlandırmak için yapılan çalışmalar vatandaşların büyük beğenisini topladı. Vatandaşların yakından incelediği kervanda bir insan figürü 6 deve ve bir eşek bulunuyor.

Kızıltepe’nin tarihine dikkat çekmek için böyle bir proje gerçekleştiren Kızıltepe Belediyesi, sanatsal çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Daha önce yaptığı dekoratif led ışıklandırma, başak motifleri ve saat kulesiyle ilçeye görsel açıdan zenginlik kazandıran Kızıltepe Belediyesi, şimdide yaptığı deve figürlerinden oluşan kervan ile Kızıltepe’yi daha estetik bir görünüme kazandırmaya çalışıyor.

Kızıltepe ile ilgili bugüne kadar yazılmış tek sözlü tarih eseri olan ve Kızıltepe'nin tarih, kültür ve sosyal yapısının ele alındığı "Ve Kızıltepe" kitabının yazarı olan Eğitimci - Yazar Mehmet Bedi Demir, Kızıltepe'ye kurulan Deve Kervanı heykelin güzel bir görüntü oluşturduğunu, geçmişte Kızıltepe'den geçen kervanların dere kenarında mola verdiklerini, dinlenip tarihi ulu caminin çevresinde bulunan han ve hamamlarda dinlenip beşeri ihtiyaçlarını karşılayıp, soluklandıktan sonra yollarına devam ettiklerini hatırlattı.

"İpekyolu'nun tarihini canlandıracak"

Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Orhan Veli Ertaş, Mardin turizmine ve tarihine dikkat çekmek için böyle bir projenin gerçekleştirildiğini belirtti. Ertaş, "Eskiden deve kervanları tarihi İpekyolu'ndan geçiyormuş. Projemizin başlangıç nedeni bu. Refüj çalışmalarımız devam edecek. Şu an deve kervanı var daha sonra atlarımız olacak" diye konuştu


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mahallesindeki ihtiyaç sahipleri için seferber oldu

Artuklu merkez Ensar Mahallesi Muhtarı İsa Dal, ke [...]

1 gün önce...

Bölünmez’den 500 bin liralık yardım

Türkiye dahil birçok ülkede etkisini gösteren Koro [...]

1 gün önce...

Molla Mahmut Kılınç dua bekliyor

Araştırmacı-Yazar Molla Mahmut Kılınç’ın Coronavir [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı geliyor

Kulislerden alınan bilgiye göre, 65 yaş üstü vatan [...]

1 gün önce...

Sağanak yağış sele dönüştü

Nusaybin'de meydana gelen sağanak yağış sonrası bi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN