TGS Mardin’de 5n1k Sendika diyecek

TGS Mardin’de 5n1k Sendika diyecek
23 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 17:09 0

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Mardin üyesi ve aynı zamanda Arena Gazetesi'nin Sayfa Editörü İbrahim Hakkı Laleoğlu, TGS hakkında açıklamalarda bulundu.

Gazetemizin sorularını Yanıtlayan Laleoğlu, TGS’nin gazeteciler için neden önemli olduğunu açıkladı.

SİZİ TANIYALIM.
İbrahim Hakkı Laleoğlu, “Öncelikle 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın bayramını kutluyorum. Urfa Siverekliyim. Yaklaşık 15 yıldır basın sektörünün birçok departmanlarında çalıştım. Halen Mardin Arena Gazetesi’nde sayfa editörlüğü, muhabirlik ve köşe yazarlığı yapmaktayım.”
MARDİN’DE NEDEN SENDİKA ÇALIŞMASI
Laleoğlu, “Ekonomik ve sosyal haklarımızı savunmak, kalemimiz üzerindeki baskıların kaldırılması için, Basın emekçilerinin toplumda zedelenmiş itibarını tekrardan oluşturmak saygın bir konuma getirmek. İş yerlerimizde demokratik ve katılımcı bir yönetim oluşmasına yardımcı olmak. karşılaştığımız sorunlar karşısında hukuki destek almak. Baskı ve şiddete karşı örgütlü bir şekilde yerel ulusal ve uluslar arası kurumlar ile dayanışma içinde olmak için Türkiye Gazeteciler Sendikasının çalışmasını örgütlenmesini başlatmış olduk.”
NEDEN TGS
Laleoğlu, “Basın iş kolunda bir çok sendika var ama
TGS ,Basın emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklarını savuyor
TGS Kalemimiz üzerindeki baskıların kaldırılması için mücadele ediyor
TGS Karşılaştığımız sorunlarda bize hukuki destek sağlıyor
Sendikasız çalışmak, haklarından mahrum olmak, anayasa ve yasalara aykırı koşullarda çalışmak, keyfi uygulamalara maruz kalmak demektir. Bu tür sorunlarda yanlız kalmamak için demokratik bir ülkenin inşası için Basın sektöründe çalışan arkadaşlarımızı sendikaya üye olunmasını istiyoruz.
Sendikasız kalındığında karşılaştığımız sorunlarla baş başa kalmış olacağız. Bizlere yapılan bir haksızlığa karşı ne yerel ne ulusal nede uluslararası basın kuruluşları senden bir haber olmuş olacak.
Dolayısıyla basında çalışan arkadaşlarımıza ricamız şu olacak yaptığın meslek saygın bir meslek riskli bir meslek dolayısı ile geleceğini, mesleğini riske atmamak için sendikaya üye ol diyoruz.”
TGS İLE BASIN ÇALIŞANLARI NASIL BİR KONUMA GELMİŞ OLACAK.
Laleoğlu, “Öncelikle arkadaşlarımızda bir özgüven duygusu yaratmış olacak. Kaleminden dolayı korkmayacak, işsiz kalma korkusunu üzerinden atmış olacak, gelebilecek her türlü baskı ve şiddete karşı hukuki destek görecek. Mesleki gelişim için dayanışma içinde olacağı arkadaşları olacak.
Uluslararası Gazeteciler federasyonunca (FIJ) düzenlenen uluslararası basın kartı sahibi olabilecek.
Uluslararası Gazeteciler federasyonunca (FIJ) düzenlenen uluslararası basın kartı Birleşmiş milletler ve Avrupa Birliği nezdinde kabul edilen bir gazeteci kimlik belgesidir.”
TGS MARDİN’DE NELER YAPACAK
Laleoğlu, “Eğer ki yeteri kadar üye sayısına ulaşırsak temsilcilik açmış olacağız. Temsilcilikle Basın mesleğinde çalışan arkadaşlarımızı mesleki olarak daha iyi bir duruma gelmesi için seminer ve eğitici kurslar düzenleyeceğiz. Sorunlarını paylaşabilecekleri çözüm yolları bulunacağı bir kurumu olmuş olacak. Mardin basını Yerelden başlayarak ulusal ve uluslararası saygın birer basın mensupları arasına girmesi için çalışmalar yürütecek. Basın mensuplarına dönük gelebilecek her türlü baskı ve haksızlığa karşı yanında olacak.”
BASIN MENSUPLARININ BU GÜNKÜ DURUMUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ.
Laleoğlu, “Bugün Mardin’de basın görevi icra eden arkadaşlarımız maalesef gelecekleri hakkında umut var olduğunu söyleyemeyeceğiz. Ucuz iş gücü olarak görülüyorlar. Birçok yerde olması gereken saygınlığı görmediklerini görüyorum. Mesleği icra ederken birçok kaygı ve endişe içinde olduğunu gördüm. Mesleki yetersizliğimizi tespit ettik. İşyerinde yeteri kadar mesleki eğitimin verilmediğini dolaysıyla çalışırken eksikliklerinden kaynaklı sorunlar yaşıyor. Birçok basın çalışanı arkadaşımız sigortasız bir şekilde çalışıyor. Ve bu durumunu kanıksamış hatta şükür eder bir durumu var. Yani anlayacağınız halkın adına gören duyan ve konuşan insanların yaşam koşulları hiçte iyi bir durumda değil. Arkadaşlarımızda Günü kurtarayım anlayışıyla yaşadıklarını görüyorum. Buda beni ciddi anlamda özüyor ve kaygılandırıyor.”
TGS BASIN EMEKÇİLERLE NEYİ HEDEFLEYECEK
Laleoğlu, “TGS öncelikle insanca bir yaşamı hedefleyecek. Basın mensuplarının toplumda saygın bir konuma gelmesi için çalışacak. Hiçbir göç ve kuvvetin baskısına sessiz kalınmaması için çaba sarf edecek. Basın mensuplarına dönük uygulanacak baskıya karşı sessiz kalınmaması gerektiği konusunda ciddi anlamda çalışmayı hedefleyecek. Yerelden ulusala hatta uluslar arası meslek örgütlerini harekete geçirerek hızlı bir şekilde cevap olacak. Yani her türlü açıklamayı barışçıl protestoyu ve hukuki yollar ile baskı ve şiddeti ortadan kaldırması için çalışma yürütecek.”
BU GÜNKÜ BASIN MENSUPLARININ ÖRGÜTLENDİKLERİ DERNEK CEMİYET VB. KURUMLAR HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ
Laleoğlu, “Öncelikle basın mensuplarının örgütlendikleri cemiyetleri reddetmek anlamsız olur. Ama şunu belirteyim basın mensuplarının ekonomik sosyal haklar ve mesleki olarak çalışmaları çok zayıf. Görevlerini yeterince yerine getirmediklerini görüyorum. Sendikal çalışmalarımız içinde ayrıca bu cemiyetler ile dayanışma içinde olarak basın mensuplarına daha faydalı olabilecek tüm çalışmaların içinde olacak hatta gerekirse öncülüğü edecek.”
BASIN MENSUPLARI HALK NEZDİNDEKİ ZEDELENMİŞ İTİBARINI TEKRARDAN KAZANMASI SAYGIN BİR YERE KAVUŞMASI İÇİN NELER YAPACAK.
Laleoğlu, “Arkadaşlarımızda ne olursa olsun kalemin satılmasının kabul edilemeyeceği bilinci yaratacağız. Hiç bir parti kurum ve kuruluşun basın mensuplarına satın alınabilir düşüncesinin yersiz ve asla olamayacağını göstereceğiz. Arkadaşlarımızın da bu hassasiyetle hareket etmesi için Basın ahlak ilkelerini her defasında hatırlatacağız. Aksi durumlarda gazetecilik ahlakına uymayan davranışlar olarak lanse edeceğiz. Yani ya basın ahlakına göre hareket etmesi gerektiğini ya da piyasada basın mensubu olarak kendisinin göstermemesi gerektiğini belirteceğiz. Yani Saygın bir mesleği yaptığının bilincinin yerleşmesi ve topluma da bunu göstermesini sağlayacağız.”
BASKI VE ŞİDDET GÖREN BASIN MENSUPLARINA NE TÜR DESTEKLERİNİZ OLACAK.
Laleoğlu, “Öncelikle hukuki yollara başvuracağız grev ve protesto eylemeleri ile çalışan bir arkadaşımızın baskı görmesini engellemeye çalışacağız. Yani Kendisine ve baskı yapan kesimlere basın mensuplarının yalnız olmadığını barışçıl yollarla göstereceğiz. Yani kamuoyu oluşturacağız.”
BASIN MENSUPLARININ DURUŞU SİZCE NASIL OLMALI.
Laleoğlu, “Bence mesleğinin ahlak ilkelerine bağlı kalmalı. Asla kalemini hiç bir şey karşısında satmamalı. Gelecek baskılara karşı dik durmalı yılmamalı. Kendisini mesleki olarak yetkin kılmak için eğitim çalışmaları içinde durmalı devamlı kendisini yetiştirmeli.”
MARDİN BASINI HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ.
Laleoğlu, “Mardin çok renkli çok kültürlü çok inançlı bir toplum dolayısıyla basın mensupları içinde bu farklılıkları görüyoruz. Beni sevindiren en güzel yanı ise farklı dillerden farklı dinlerden kültürlerden gelmiş basın mensubu arkadaşlarımızın birlikte çalışması birbirleri ile ilişki halinde olmamaları çok güzel. Bu daha da geliştirilmeli ve zedelenmesine asla izin verilmemeli.”
ÜCRET VE ÖZLÜK HAKLARIN ELDE EDİLMESİ İÇİN NELER YAPACAKSINIZ.
Öncelikle bunları tespit edeceğiz özelikle sigortasız çalışanlar konusunda asla tolarans tanımaycağız. Gerekli yerlere resmi başvurularımızı yapacağız. Ya sigortalı çalıştıracak ya sigortalı çalışacaklar. Yani asla geleceklerinin çalışmasına izin vermeyeceğiz.”
BÖLGENİN ÇOK RENKLİ ÇOK KÜLTÜRLÜ YAPISI VE YAŞANAN BARIŞ SÖZRECİ İLE İLGİLİ MARDİN BASINI NASIL BİR ROL ALMALI.
Laleoğlu, “Evet, çok kültürlü bir şehirde yaşıyoruz. Dolaysıyla mesleğimizi icra ederken bu çok kültürlü yapıyı dikkate alarak haberlerimizi yapmalı. Asla bu kültürler arasında ayrım yapmamalıyız. Hatta yok olmayla karşı karşıya kalmış kültürlerin tekrardan canlandırılması ve yaşatılması içinde bilgilendirici haberlerin yapılmasını isterim. Ülkemizde yanlışlardan kaynaklı yaklaşık 35 yıldır çatışma yaşandı 4 bin köy başlatıldı 4 milyon insan yerinden yurdundan sürgün edildi. On binlerce insan hayatını kaybetti cezaevlerimizde artık yer kalmaz oldu. Gelinen noktada taraflar şunu anladık ki şiddet sorunu artık çözmüyor sorunun çözümü için taraflar görüşmeler yapmaya başladı bölgemizde çatışmalar yaşanmıyor diyebileceğiz bir duruma geldi. Şimdi bu süreçte Mardin basını da özerine düşeni yapmalı kışkırtıcı kavgacı savaş dilini bırakıp artık barışçıl bir dil kullanması gerektiğini düşünüyorum. Eskiden savaş muhabirliği yerine artık barış muhabirliği dönemini başlatmak gerekir.”
SON OLARAK TGS NASIL ÜYE OLUNUR.
Laleoğlu, “Sigortalı çalışıyorsanız (212’li veya değil) TGS’ye üye olabilirsiniz.
-Üyeliğiniz, sendikamız çalıştığınız kurumda yetkili hale gelinceye kadar saklı kalacaktır.
-Sendikalı olmak için PTT şubelerinden alabileceğiniz e-devlet şifresi ile sisteme girmeniz. Daha sonra
http://www.tgs.org.tr/sendikali-ol/ internet adresinde belirtilen adımları takip ederek üye olabilirsiniz.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

13 saat önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN