TMMOB, taşınmazların satışına itiraz etti

TMMOB, taşınmazların satışına itiraz etti
29 Mayıs 2020 Cuma Saat 20:11 0

Mardin Büyükşehir Belediyesinin satışa çıkardığı taşınmazlara itiraz eden TMMOB Mardin temsilcisi, satışa çıkarılan alanlar arasında ortaöğretim tesis alanı, sağlık tesis alanı olduğunu iddia ederek karara itiraz etti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin satışa çıkardığı 30 ayrı taşınmaza dair Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin Temsilciliği itirazda bulundu. TMMOB Mardin Temsilcisi Mehmet Aslan adına hazırlanan itiraz dilekçesi belediyeye vererek, taşınmaz satışlarının durdurulması istendi.

Satışa çıkarılan taşınmazlarla ilgili geniş bilgilere yer verilen dilekçede, “Satışa çıkarılmış olan tarla ve arsa vasıflı taşınmazlar arasında uygulama imar planında kamu alanı olarak bulunan park, ortaöğretim tesis alanı, sağlık tesis alanı, çocuk oyun alanı, otopark ve kültürel tesis alanı gibi sosyal donatı alanları da bulunmaktadır” denildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:BASINA VE KAMUOYUNA

Mardin Büyükşehir Belediyesinin 2886 sayılı Devlet ihale kanununa istinaden ihale ile 20 Mayıs- 28 Mayıs- 2 Haziran 2020 tarihlerinde satışa çıkarmış oldukları tarla ve arsa vasıflı taşınmazlar arasında uygulama imar planında kamu alanı olarak bulunan Park, Ortaöğretim tesis alanı, Sağlık tesis alanı, Çocuk oyun alanı, oto park ve Kültürel tesis alanı gibi sosyal donatı alanları da bulunmaktadır.

Kentlerin İmar Uygulama Planları sosyal donatı alanları, konut alanları, ticaret alanları, sanayi alanları ve rekreasyon alanları ile bir bütün düşünülerek tasarlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan 1/100000lik çevre düzeni planı ile kent nüfus projeksiyonları göz önüne alınarak ve mekânsal planlama yönetmeliği normlarına göre kamu ve sosyal donatı alanları hesaplanarak planlama yapılmaktadır. Sosyal donatılara ve kamu donatılarına çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin erişimine rahat olacak şekilde tasarlanmaktadır. İlgili kamu alanlarının satılması durumunda kamusal alan kullanım erişimleri kısıtlanacaktır.

Emsal ve yoğunlukları belirsiz parsellerin değerinden daha düşük bir bedel ile satılacağı aşikârdır. Detaylarını paylaştığımız söz konusu parsellerin imar planı revizyonu aşamasında satışa çıkarılması beraberinde soru işaretlerini akıllara getirmektedir. Bu nedenle bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekmektedir.

2019 yılında seçimlerden çok kısa bir süre sonra anayasa ve hukuka aykırı olarak seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanmış olan kayyımların belediye yönetimi üzerinde sınırsız yetkiler kullanması kabul edilebilecek etik ölçülerden uzaktır. Aynı zamanda yönetimde meşrulukları da tartışmalıdır.

TMMOB Mardin İl koordinasyonu olarak 20.05.2020 tarih ve 15167 sayılı kayıt numarası ile yapılan, arsa satışlarına yönelik gerekçeli itirazımızı ve kaygılarımızı kanuni dayanakları ile Mardin Büyükşehir Belediyesine iletmiş bulunmaktayız. Konunun takipçisi olacağımız kamuoyu ile paylaşıyoruz

SATIŞA ÇIKARILAN KAMU ALANLARI:

 1. Artuklu İlçesi Nur Mahallesi 3.694,94 m2 li 1034 ada 1 nolu parseli imar uygulaması görüp, uyguma sonrası tamamı Ortaöğretim tesis alanında kalmaktadır. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı mümkün değildir. 
 2. Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 327 ada 1 nolu parseli 14.155 m2 olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  
 3. Artuklu İlçesi Diyarbakırkapı  mahallesi 2,236,41 m2 li 389 ada 3 nolu parseli imar planında otopark alanı olarak geçmektedir. Otopark alanları tescile tabii olmayan (park ve yol) nitelikte olduğundan kamu tescilsiz terk edilmesi gerekirken, otopark alanı olarak geçen yer hem tescil yapılmıştır, hem de arsa vasfında tescili yapılmıştır.Bu tescil hatalı olmakla beraber, bu sebeple kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı mümkün değildir. 
 4. Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 436 ada 1 nolu parseli 36.925,24 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir. 
 5. Artuklu İlçesi Diyarkapıkapı mahallesi 703 ada 8 nolu parseli 39.027,19 m2 li ile 703 ada 7 nolu parseli 47.125,76  olup ta mamı imar planında park olarak kalmakla beraber jeolojik olarak uygun olmayan alan ve önlemli alan sahasında kalmaktadır.Satışı yapılsa dahi imara açılması jeolojik olarak sakınca barındıracaktır. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  
 6. Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 318 ada 1 nolu parseli 2582,20 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 7. Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 360 ada 1 nolu parseli 3642,14 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  
 8. Artuklu İlçesi Nur mahallesi 1019 ada 1 nolu parseli 3186,74 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir. 
 9. Artuklu İlçesi Nur mahallesi 1024 ada 1 nolu parseli 2200,00 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir. 
 10. Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 401 ada 6 nolu parseli 6023,52 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.  
 11. Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 288 ada 1 nolu parseli 12541,19 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak çocuk bahçesi,kültürel tesis alanı,sağlık tesis alanı ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan kamu alanları niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.   


KAYNAK: http://www.tmmob.org.tr/icerik/tmmob-mardin-ikkdan-kamu-alanlarinin-satisina-itiraz-aciklamasi


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

4 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

15 metrekarelik dükkandan ismini dünyaya duyurdu

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 15 metrekarelik dükk [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN