Toplantıya Ayşe Gökkan damgasını vurdu

Toplantıya Ayşe Gökkan damgasını vurdu
24 Eylül 2011 Cumartesi Saat 15:48 4

Tarihi Kentler Birliği'nin ŞanlıUrfa'da düzenlenen toplantısında 'Kürdistan' gerginliği yaşandı.300 civarında belediye başkanının yer aldığı toplantının açılışında söz alan Nusaybin Belediye Başkanı Bdp'li Ayşe Gökkan,toplantıyı karıştırdı.

Tarihi Kentler Birliği'nin ŞanlıUrfa'da düzenlenen toplantısında 'Kürdistan' gerginliği yaşandı. 300 civarında belediye başkanının yer aldığı toplantının açılışında söz alan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı Bdp'li Ayşe Gökkan, Kürtçe selamladığı meslektaşlarına, "Bu coğrafya birçok dili ve dini bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla bu tür toplantıların Kürdistan'da daha sık yapılması gerekir" dedi. Sözleri ile salonda gergin hava estiren Gökkan, bazı kişiler tarafından yuhalananınca toplantıdan ayrıldı. Toplantıya ev sahipliği yapan bağımsız ŞanlıUrfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise, "Toplantımızı sabote etmek istiyor. O kendi amacına ulaşmış olabilir ama bizi kimse bölemez. Bu tür olaylara pabuç bırakmayacağız" dedi.

353 belediyenin üye olduğu Tarihi Kentler Birliği'nin '2011 Yılı 2'nci Meclis Toplantısı' ŞanlıUrfa'da başladı. Dün geceden itibaren kente gelen 300 civarında belediye başkanı bu sabah, Belediye Nikah Salonu'nda düzenlenen birlik toplantısına katıldı. Toplantıya ŞanlıUrfa Valisi Celalettin Güvenç, Tarihi Kentler Birliği dönem başkanlığını da yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Bakanı Asım Güzelbey, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile çok sayıda davetli katıldı.

SALONDA SOĞUK HAVA ESTİ

ŞanlıUrfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Tarihi Kentler Birliği dönem Başkanı Asım Güzelbey'in açılış konuşmalarının ardından salonda bulunan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan söz istedi. Oturduğu yerden ayağa kalkan Ayşe Gökkan, meslektaşlarının çoğunlukta olduğu salonu Kürtçe 'Hoş geldiniz' diyerek selamladı. Daha sonra konuşmasını Türkçe sürdüren Gökkan, "Bu coğrafya Kürt, Arap, Zaza gibi çok dili barındırıyor. Yine birçok dine mensup insanlar bu topraklarda yaşıyor. Müslüman, Hıristiyan, Yezidi, Süryani, Alevi, Sünni; herkes bu topraklarda bir arada yaşıyor. Dolaysıyla artık böyle toplantıların Kürdistan'da daha sık yapılmasını istiyorum" dedi.

Bir anda salonda buz gibi hava esmesine yol açan Gökkan, meslektaşları tarafından yuhalanmaya başladı. Oluşan tepki üzerine Bdp'li Gökkan salonu terk ederek Mardin'e döndü.

FAKIBABA'DAN TEPKİ

Gökkan'ın salondan ayrılmasının ardından kürsüye çıkan ev sahibi ŞanlıUrfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, toplantının Bdp'li başkan tarafından sabote edilmesinden dolayı üzgün olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Burada şunu gördüm ve üzüldüm. Bir kişi buraya çıkarak bu güzel toplantımızı sabote etti. Biz güçlüyüz. Burada güçlü insanlar var, kendine güvenen bu insanlar hiçbir zaman bir kişinin sözüyle moralini bozmazlar. Burada ben Türk, Kürt ve Arapları temsil eden ve onlar tarafından seçilmiş bir insanım. ŞanlıUrfa'da Tarihi Kentler Birliği'nin yapıldığı bir şehirde Kürtlerle, Araplarla ilgili bir problem varsa onu benim söylemem lazımdır. Bir başkasının değil. Bugün burada yapılan bu konuşma bizim moralimizi bozmasın. Bana göre Türkiye'nin sorunu buradadır. Biz kuvvetli olarak 'Biz varız' diyeceğiz. Ben hem Türk, hem Kürt, hem de Arapları temsil ediyorum. Burada konuşma hakkı varsa, Kürtlerin bir problemi varsa başkanınız olarak ben varım. Yapmacık gündemlerle Türkiye'yi, ŞanlıUrfa'yı veya Güneydoğu'yu rahatsız etmek geçmişte de vardı, gelecekte de olacaktır. Bunlar niye bizim bu kadar güzel toplantımızı bozsunlar. Niye moralimizi bozsun, çok rahat ve sakin olacağız. Bizi dinlemiş olsaydı hanımefendi; ben buradaki kültürleri anlatacaktım. Burada amaç bu beraberliği bozmaktır. Bu Oyuna bizim gelmememiz lazım. O kendi amacına ulaştı. Bizim canımız burada, burayı bölmek isteyen önce hepimizi burada öldürmesi lazım. Onun için bunlara hiç pabuç bırakmayacağız. Biz burada bir ayrım yapmadık. Bu Tarihi Kentler Birliği Oyunu bozma yeridir. Bu ülkenin bölünmezliği bizim en önemli özelliğimizdir. Bir kişi bütün insanların huzurunu bozmaya yetiyor. Böyle bir demokrasi anlayışı olmaz."

Bir süre ara verilen toplantıda yaşanan gerginlik üzerine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği dönem başkanı Asım Güzelbey ise, "Bence çok üzerinde durulması gereken bir şey değil. Keşke arkadaşımız toplantının sonuna kadar kalsaydı. Bu kültürel mirasa, bu ülkenin nasıl sahip çıktığını görseydi. Şov yaparak belki birilerine prim sağlar, ama şehrine hizmet etme açısında kafamda soru işaretleri var. Bugün artık dünyada ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Keşke arkadaşımız şehrinin sorunun gündeme getirseydi, bu platformu şov amaçlı kullanmasaydı. Ama seçilmiş bir arkadaştır, yaptığı iş kendisini bağlar. Ama yapılan işin bu ortama uygun olmadığı inancındayım" dedi.

Tarihi Kentler Birliği toplantısı kısa aranın ardından 10 maddenin görüşülmesiyle devam etti.
YORUMLAR :::

 1. azad demir
  27 Eylül 2011 Salı Saat 13:33 CEVAPLA
  bu belediye başkanı nusaybine seçildiği günden beri nusaybin huzur görmedi yazık değilmi seni neye seçti nusaybin halkı ama sen ne anlarsınki belediyeciliktensana oy verdiğim güne lanet olsun
 2. Shwan
  25 Eylül 2011 Pazar Saat 10:06 CEVAPLA
  Fakıbaba gibi insanlara oy veren kürtler ne hissediyorlar acaba, Fakıbaba'nın söylediklerini okuduklarında. Bir söze, isme, coğrafya adına dahi tahamülleri yok. Kürtlere, kürt sözcüğüne nasıl olsun. Kürt diline, kültürüne tahamülleri yok, seçilmiş kürtlere nasıl olsun. Oy veren, destek olan bütün kürtler, sizin yaşadığınız coğrafyanın adı ne? Niye adınıza, yaşadığınız coğrafya adına tahamülü olmayan insanlara oy veriyorsunuz? Nedir sizin adınızdan, ırkınızın adından, yaşadığınız coğrayanın adından, öldürülen çocuklarınızdan önemli olan şey? Kürdistan sözcüğüne tahamülü olmayanlar, ben Kürdisatnlıyım, kürdüm. Gurur duyuyorum kimliğimle, yaşadığım kürdistnala. Son nefesime kadar kürd, kürd,stan diyenlere oyumu vereceğim. Desteğimi esirgemeyeceğim... Her biji...
 3. SEDEF
  25 Eylül 2011 Pazar Saat 10:05 CEVAPLA
  Keşke Mardin'e de öyle bir başkan gelse...Nusaybine'e yatmez biz de isteriz.BDP lütfen bize de Mardin'e de böyle bir başkan getirin.ne güzel Allah inancı yok, din inancı yok.Allahsız kitapsız.bir kafa Mardin'i yönetecek.Haydi Mardin halkı bizde böyle başkan isteyelim.Görürsünüz o zaman Mardin diye bir şey kalıyor mu?
 4. Nısebın
  25 Eylül 2011 Pazar Saat 00:38 CEVAPLA
  asıl sizin adamlarınızın yaptığı ayıp sayın fakıbaba ve güzelbey bir insan konuşurken dinlenir yuhalanmaz!!! bir de büyükşehir belediye başkanıymış yesinler !!

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

20 saat önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

12 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN