Toplu ulaşıma traktörlü çözüm

Tamamı Mardin’li ustalar tarafından tasarımı ve üretimi yapılan ve ismi Sürgücü Barış ve Özgürlük Nostalji Treni konulan aracı gazetecilere tanıtan BDP’li Belediye Başkanı Emin Irmak, tarihi kentte hem turistlere nostalji yaşatmak hem de toplu taşıma sorununa çözüm bulmak için bu projeyi uygulamaya koyduklarını söyledi.

Mardin’in tarihi ve turistik ilçesi olan Artuklu’da belediye başkanı seçilen Emin Irmak tramway projesini yüksek eğim ve sit alanından dolayı yerine getiremeyince toplu ulaşım sorununa traktörün arkasına vagon taktırarak çözüm buldu.
Mardin’in en önemli sorununun trafik olduğunu belirten Irmak, bunu çözmek için ilk olarak Nostalji Trenini devreye soktuklarını belirtti. Artuklu ilçesinde giderek artan ve içinden çıkılmaz hale gelen iş gücü kayıpları ve fazla yakıt tüketimine neden olan trafik sorununu çözmek için mühendislere proje hazırladıklarını belirten Irmak, trafik yükünü hafifletmek ve kaldırımları araç işgalinden kurtarmak için Diyarbakır Kapı ve üç yol mevkiine Nostalji Trenlerinin çalışacağını ifade etti.

TRAKTÖRDEN BOZMA NOSTALJİ TREN
Gazetecilerle birlikte lokomotif görüntüsü verilen traktörün arkasında 2 vagon taktırılarak hizmete açılan Sürgücü Barış ve Özgürlük Nostalji Trenine binerek şehir turu atan Belediye Başkanı Emin Irmak, “Mardin’deki turizm sezonu Nisan ayında başlıyor ve Eylül’ün sonlarına kadar devam ediyor. Dolayısıyla bölgemiz sıcak bir iklime sahip. Misafirlerimiz hem güneşte yürütmemek hem de özellikle birinci caddede trafik yoğunluğu ve araçların kaldırımların üzerinde park etmesinden dolayı insanların kısıtlanan rahat hareket etme ve dolaşmalarını sağlamak için bur projeyi uygulamaya soktuk. Misafirlerimizin sıkıntıya girmesi hem Mardin’e yakışmayan hem bizim halkımızın kültürüne yakışmayan bir davranış biçimidir. Tabii ki insanlara da alternatif sunmak lazım. Biz şimdilik bir deneme sürüsü test sürüsünü başlattık. Şimdilik halkımızın buna karşılık tepkisi nasıl olur. Eğer halkımız esnafımız bunu kabullenirse ve bu yönde olumlu talepler olursa bu araçlardan beş tane daha yapıp yazın turizm sezonunda bu caddeyi trafiğe kapatarak Diyarbakır kapıda yeterli kadar otoparklar da oluşturmak süretiyle insanların bu cadde üzerindeki ulaşımını üstü açık ve nostaljik araçlarla sağlamayı hedefliyoruz. Bunu ileriki dönemlerde halkımızdan alacağımız olumlu ya da olumsuz tepkilere göre projelerimizi gerçekleştireceğiz. Ama gelen gelen ilk tepkiler gayet olumlu. Bu da halkımızın bu projeye sahiplendiğinin göstergesidir.”dedi.

TATAMI YERLİ TASARIM
Irmak Nostalji Treninin tamamen Mardinli ustalar tarafından tasarlanıp üretildiğine vurgu yaparak, “Tamamı yerli üretim olan bir araç. Bizim bölge insanının maharetinin bir göstergesidir. Hem tasarımı hem yapımı bize özgü. Mardin’de üstün sanatkarlarımzı var. Bunu da yapabiliyorlar. Bu araçta bunun bir göstergesidir.”şeklinde konuştu.

BDP’Lİ BAŞKANDAN VALİLİĞE GÜVENLİK TEPKİSİ
Irmak konuşmasında Mardin Valiliğine de balon turizmine güvenlik gerekçesi ile onay vermemesine tepki göstererek şunları söyledi:
“Burası bir turizm şehridir. Bugün dünyanın ve Türkiye’nin birçok yerinde turizm kentlerinde bu tür vasıtalar veya araçlar ulaşımda kullanılıyor. Neden Mardin’de olmasın mesela bugün Kapadokya’da balon turizmi var. Ve oraya giden turist sayısının yüzde ellisinden fazlası balona seyahat etmek için gidiyor. Biz bu konuda gerekli şirketlerle konuştuk. Valiye de müracaatımızı yaptık. Ancak valilik güvenli olmadığını söylüyor. Biz bunun arkasındayız ve bunu takip edeceğiz neden Türkiye’nin her yerinde balon uçurmak güvenli de Mardin’de neden güvenli değil? Türkiye’de yapılan istatistiklere göre güvenlik açısından Mardin birinci sırada yer alırken neden bu cevabı veriler biz bunu anlayabilmiş değiliz. Bunun peşini bırakmayacağız takipçisi olacağız.”
Sürgücü Barış ve Özgürlük Nostalji Trenine binen turistlerde verilen hizmetten memnun olduklarını dile getirerek “40 derece güneşin altında yürüyeceğimize bu araçla seyahat etmemiz bize hem nostalji yaşatıyor hem de tarihi kenti gezmiş oluyoruz.”ifadesini kullandılar.

YORUMLAR

  • Bu proje diye bahsedilen 10 senedir Yalova termal de var..birde traktor vagonuna hoparlör calsin..reyhani al sana çakma tramvayaktör.....

    İSME BAK BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK TRAKTÖRÜ ÜSTÜ AÇIK BİR OTOBÜS DAHA HAYIRLI OLURDU İLLADA NASTOLJİ OLACAKSADA FAYTONLAR NE GÜNE DURUYOR ANLAŞILAN BİR BİT YİĞENİ VAR BU İŞTE VEYAHUT İLERİ ZEKA ÜRÜNÜ BİR FİKİR DİKKAT EDERSENİZ ELEŞTİRİRKEN ALTERNETİF ÇÖZÜMLERDE SUNMUŞ OLDUM

Yorum Ekle