Toz Bulutu Mardin’de Hayatı Olumsuz Etkiliyor

Toz Bulutu Mardin’de Hayatı Olumsuz Etkiliyor
07 Mart 2011 Pazartesi Saat 16:50 2

Suriye üzerinden Türkiye'ye esen şiddetli toz fırtınası, Mardin ve ilçelerinde hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Güneyden esen rüzgar nedeniyle Suriye üzerinden gelen toz bulutu, kentte ve ilçelerde hayatı olumsuz etkiliyor. Görüş mesafesinin düşmesine neden olan toz bulutu nedeniyle sürücüler farları açık şekilde seyrediyor.

 Zaman zaman Suriye'de etkili olan kum fırtınası sınır boyundaki Mardin ve ilçelerini de önemli ölçüde etkiliyor. Nefes almayı güçleştiren toz bulutu, ulaşımda görüş mesafesinin düşmesine yol açtı. Mardin’i kaplayan toz bulutu yüzünden fotoselli sokak aydınlatma lambaları devreye girdi. 

Mardin Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, bölgede etkili olan toz bulutunun Suriye kaynaklı olduğunu ve yağış ile birlikte toz bulutunun etkisini kaybedeceğini belirtti.


UZMANLARDAN DIŞARI ÇIKMAYIN UYARISI

Uzmanlar, çocuk, yaşlı ve hastaları zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları konusunda uyardı. Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doktorlarından Op.Dr.Adem Özden ise bu tür havalarda yaşlılar ve çocukların dikkatli olmaları gerektiğini ifade ederek, "Astım ve bronşit hastalarının, küçük çocukların ve yaşlıların tozlu havalarda mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını öneriyoruz" açıklamasını yaptı.


AĞAÇLARA DA ZARAR VERİYOR

Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ay, yaptığı açıklamada, ağaç ve fidanların toz bulutundan insanlardan daha fazla etkilendiğini söyledi. Toz bulutunun ağaç ve fidanlar üzerinde bir tabaka oluşturduğunu belirten Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ay ise ''Toz bulutu son yıllarda tüm canlıları olumsuz etkilemeye başladı. Yaz aylarında tekrarlanan toz bulutu insanlar kadar bitkilere de zarar vermektedir. Bitkiler yağmur yağarsa ancak tozdan kurtulur'' dedi.


UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Tarihi kenti etkisi altına alan hava şartları nedeniyle uçak seferleri durduruldu. Suriye üzerinden esen rüzgarın etkisiyle başlayan ve yoğunluğunu artıran toz bulutu, Mardin'de hava ulaşımını da etkiledi.  Türk Hava Yolları'nın (THY) Ankara-Mardin seferleri, hava muhalefeti nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi. Toz bulutu nedeniyle Türk Hava Yolları'nın Ankara-Mardin ile Mardin-Ankara uçak seferlerinin karşılıklı olarak iptal edildiği bildirildi. Bu arada, uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle Ankara-Diyarbakır ve Diyarbakır-Ankara uçuşları için ek sefer yapıldığı öğrenildi.


KAYNAK: Nezir Güneş


YORUMLAR :::

  1. Hasan Hadi
    08 Mart 2011 Salı Saat 17:50 CEVAPLA
    Zeynep hanım, ne yapacak Mardin Valiliği tozun istikametini mi değiştirecek ? Töbe haşaa... Sakın Allah'ın işine karışayım demesin valilik, sonra çarpılır falan yazık olur...
  2. zeynep ay
    08 Mart 2011 Salı Saat 07:17 CEVAPLA
    mardin valiliği ne işe yarıyor bu tozda

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

6 saat önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

22 saat önce...

TOKİ'nin arsaları açık arttırma ile satışa çıkıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) onlarca nitelikte arsay [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

20 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN