Trabzon-Mardin kardeşlik köprüsü: Trabzon’dan yansımalar 1…

Mehmet Abit Bayram


[email protected]

Trabzon-Mardin kardeşlik köprüsü: Trabzon’dan yansımalar 1…

16 Şubat 2019 Cumartesi Saat 13:26

Trabzon’da yaşayan bir Mardinli olarak, kurulan kardeşlik köprülerinin insanımıza faydalarını sizlere aktarmak bana büyük bir mutluluk verecektir. Öncelikle projenin mimarı olan Bakanımız Süleyman Soylu ve ekibine projenin günümüze kadar yürütülmesini sağlayan sevgili gazeteci kardeşim Ahmet Külekçi’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Trabzon’da yaşamak insana farklı deneyimler ve kazanımlar sunmaktadır. Örneğin Akyazı da bir Trabzonspor maçı çıkışı, bir horonun ortasında veya kritik yapan birinden maçın analizini dinleyebilirsiniz. Zira acele etmeyin dinleyin bu güzel yorumları başka yerde bulamazsınız. Daha sonra Faroz’da tutamazsak ta balık için olta sallamak, semaver çayı eşliğinde hoş sohbetler yapmak, Ayasofya’da güneşin batışını izlemek tarifi imkânsız güzellikler ile dolu deniz esintileri ile…

Sayamayacağım kadar çok güzelliği olan bu kadim şehrin bir Mardinli mukimi olarak, kardeşlik köprülerinin aramızdaki muhabbeti ziyadesiyle arttırdığını görmek, bu samimi içi dışı bir olan Trabzonlu kardeşlerimle her türlü sorunu, dertleri birbirimizle paylaşmak işte kardeşliğin mana ve ehemmiyetinin en önemli göstergesidir.

Geçenlerde Uzun sokakta gördüğüm Ortahisar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç ile Mardin-Kızıltepe’de ki, hamsi şenliğinden ve akabinde Trabzon meydan parkında gerçekleşen etli bulgur şenliğinin kazanımlarından konuşurken yeni yapılabilir projelerden bahsetmem başkanın heyecanını arttırdı. Bu beni çok mutlu etti. Ne güzel köprüler kurulmuş dedim.

Mardin’de Valimiz Mustafa Yaman’ın bu güzellikleri sahiplenmesi, desteklemesi herkesi iyi bir dinleyici vasfı ile alakadar olması herkesi mutlu etti. İbrahim Aydın kardeşimizin Mardin’e adeta bir Trabzon havası kazandırması ve yoğun çabaları takdire şayandır. Basınımızın değerli emektarları ve Kadir Üründü arkadaşımın duyarlı iletişim çalışmaları bu kardeşlikleri güncel tutmaları da ayrıca övgüye layıktır.

Yapılan bu güzel çalışmalarla ikilikleri, önyargıları kıran toplumun bütün katmanlarını harmanlayan ve sadece kardeşlik ve sevginin en büyük ilaç olduğunu herkeslere gösteren insanımızın önünde hiçbir kötülük duramayacaktır. Bunların artarak devam edeceğini görmek beni çok ama çok mutlu ediyor.

Trabzon’a hiç gelmeyen Mardinli hemşehrilerimi kardeşliğin zirve yaptığı Trabzon’a bekliyoruz. Kurulan bu güzellikleri yerinde görmek ve hoş sohbet insanlarla dostlukları pekiştirmek en güzel kazanımlarınız olacaktır. Selam vererek paylaşarak anlatarak ve anlayarak kurulan kalbi köprülerin önemini hissedeceksiniz.

Ve tekrar tekrar kendimce bu güzel çalışmalara gönlü ile dokunan Mardin valisi Sayın Mustafa Yaman’a mükemmel ev sahipliklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Yine çok büyük emekleri olan Mardin Kızıltepe Trabzonspor Taraftar Derneği Başkanı İbrahim Aydın kardeşime, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı kıymetli arkadaşım Kadir Üründü ’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Trabzon tarafında Ahmet Külekçi’ye, Ortahisar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç ve sayamadığım herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kurulan bu kalbi kardeşliğin daim olmasını temenni ediyorum.


YORUMLAR :::

 1. Hasan Aslan
  31 Mart 2019 Pazar Saat 17:58 CEVAPLA
  Kardeşlik köprülerinde herzaman olabilmek,konuşması,giyimi ve yaşantısı farklı olduğu halde din kardeşliği sahnesinde bulunduğumuz ve şuuruna ulaşmaya çalıştığımız bu günlerde değerli yazınız için teşekkür ederim.Emeğinize yüreğinize sağlık
 2. Rime Gökalp
  21 Şubat 2019 Perşembe Saat 20:51 CEVAPLA
  Trabzonu tek kelimeyle çok güzel anlattın
 3. Abdülmecit AYDINOĞLU
  16 Şubat 2019 Cumartesi Saat 22:37 CEVAPLA
  Öncelikle tebrik ederim.Eşsiz doğal güzellikleri ile her köşesinde ayrı bir hazine barındıran Trabzonu farklı bir açıdan kaleme almışsınız.Kaleminize sağlık.Başarılarınızın devamını dilerim.
 4. Nurullah nimetoğlu
  16 Şubat 2019 Cumartesi Saat 19:26 CEVAPLA
  Mehmet bey bu güzel anlatımınızla insanın Trabzon'a gidesimiz geldi teşekkürler
 5. Rahime kizilboga
  16 Şubat 2019 Cumartesi Saat 16:48 CEVAPLA
  Her yazdiginiz bir baska guzel anlam dolu bu yazdiginizdan dolayi bir suru insana aydinlik oluyorsunuz .Bilinmeyen degerlerin farkina variyor insan

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Trabzon-Mardin kardeşlik köprüsü…Trabzon’dan yansımalar 2 27 Mart 2019 Çarşamba Saat 16:42
2. Mardin’i sevmek… 12 Ekim 2013 Cumartesi Saat 12:45
3. Çıraklıktan, Ustalığa; Mehmet Beşir Ayanoğlu 21 Eylül 2013 Cumartesi Saat 23:20
4. Eğitimde Tükenmişlik Sendromu: Devam-Sızlık 15 Eylül 2013 Pazar Saat 18:22

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteye Rektör Atandı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaş [...]

9 saat önce...

Temelli Mardin'de iddialara cevap vererek, siyasi partilere çağrıda bulundu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberindeki [...]

21 saat önce...

Kızıltepe'deki Su ve Elektrik kesintilerine tepki var

Kızıltepe'de son günlerde sık sık yaşanan elektrik [...]

1 gün önce...

Ağırakça'dan Cumhurbaşkanı Kararına Tepki

Resmi Gazetede yer alan kararname ile görevden alı [...]

1 saat önce...

Yaz mevsimi lezzetlerine yoğun ilgi

Tezgâhlardaki yerlerini alan yerli Midyat'ın organ [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7