Trabzon-Mardin kardeşlik köprüsü…Trabzon’dan yansımalar 2

Mehmet Abit Bayram


[email protected]

Trabzon-Mardin kardeşlik köprüsü…Trabzon’dan yansımalar 2

27 Mart 2019 Çarşamba Saat 16:42

Doğal bitki örtüsünün bir başka güzellik kattığı Trabzon’dan herkesi en derin muhabbetlerimle selamlıyorum. Trabzon şehrimizden kardeşlik köprülerinin tezahürlerinden bahsetmeye devam edeceğim. Bu güzel birlikteliğin devamı noktasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Atılan adımların, yeşertilen güzelliklerin semeresini hep beraber toplayacağız ondan hiç şüphem yok.

Trabzon’da yaşayan Mardinli kardeşlerinizin çok yoğun emekleri ve çalışmaları takdir toplamaktadır. Kısaca birkaç kardeşimizin çalışmalarından bahsetmek istiyorum. Bahar İnal Kastan, gördüğüm en çalışkan insanlardan biridir. Sürekli etrafına, topluma faydalı çalışmalar içindedir. Mardin’de yıllarca STK’larda hizmet ettikten sonra Trabzon’da faaliyet gösteren kısa adı “KEİADER” Kadın Eğitimi ve İstihdamı Arttırma Derneğinin kurucu başkanı olan Sayın Bahar Kastan, çok verimli çalışmalar ile kadının eğitimine ve hak ettiği değere ulaşması noktasında canla başla çalışan örnek insanlardan biridir. Daimî olarak başarı ve pozitif sonuç odaklı çalıştığı için yıllardır Trabzon’da başarılarını arttırarak devam ettirmektedir. Kendisini her daim takdir ediyor ve kendisini tanımaktan onur duyuyorum.

Yine yıllardır Trabzon’da yaşayan değerli Mardinli kardeşlerimizden olan saygıdeğer Mustafa Gökalp’tan bahsetmek istiyorum. Kendisi saklı kalmış değerlerden biridir. İnşaat teknikeri olan Sayın Gökalp, Yıllardır bir Mardinli olarak tarihi Ayasofya Müze ve camisinin adeta gönüllü mihmandarlığını yapmaktadır. Gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere yardımcı olmakta Trabzon’umuzun tarihini ve bütün güzelliklerini bıkmadan usanmadan anlatmaktadır. Her boş vaktinde Ayasofya’da kendisini bulmak mümkündür. Çocukluğundan bugüne Trabzon’da büyüyen Mustafa abimiz, Trabzon tarihine vakıf ehil insanlardan biridir. Gönüllü olarak Arapça tercümanlığı da yapan Mustafa Gökalp yine örnek alınacak değerlerden biridir.

Trabzon-Mardin kardeşlik köprüsü projemizin yine Trabzon’a kattığı değerlerden biri de şüphesiz kuruluşunu tamamlayıp dernekleşen “TÜM-ARAP-DER” Yani Tüm Arap Devletleri Dayanışma İşbirliği Eğitim Derneğinin kurulmasıdır. Trabzon’a çok sık gelen Arap ziyaretçilere ve yerleşik olarak kalan kardeşlerimizin her türlü toplumsal uyumlarına yardımcı olmak, rehabilite sorunlarını aşmada rehberlik etmek gayesi ile kurulmuştur. Tarafımızdan kurulan bu dernek birçok eksikliği giderme de kararlıdır. Kuruluşunda bizlere yol gösterici olan Sayın Bakanımız Süleyman Soylu ’ya ve değerli çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.

Trabzon’da çok gayretli çalışmaları olan Sayın Mustafa Ayhanlı bu dernekte etkin olarak çalışmaktadır. Trabzon’un yüz aklarından olan Mustafa Bey bir Trabzonlu duyarlılığını ziyadesiyle göstermiş ve bu derneğin kurulmasında çok etkin olarak yer almıştır. Yine Mardinli Rime ablamıza ve Sayın Cemal Özkurt’a ve İsmini sayamadığım bütün dostlarıma teşekkür ediyorum.

Bu gibi değerli projeler insanı duyarlılıkların artmasına, toplumda yeniden sevgi ve muhabbetin çoğalmasına, yaşadığınız her yerin gönül gözüyle bakınca ne kadar değerli olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Bir başka yazımızda buluşana dek herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


YORUMLAR :::

  1. Hasan Aslan
    31 Mart 2019 Pazar Saat 17:55 CEVAPLA
    Değerli yazınız için teşekkür ederim,kardeşliğe herzamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğum dünya coğrafyasında harcamış olduğunuz enerji ve gösterdiğiniz emek için mardinli sade bir vatandaş olarak çok teşekkür ederim.Kaleminize ,yüreğinize sağlık

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Kor ateşi 24 saat ellerinde taşıyanlar 11 Kasım 2020 Çarşamba Saat 10:58
2. Mardin-Trabzon Kardeşlik köprüsünün mimarı.... 15 Ekim 2020 Perşembe Saat 17:10
3. Ütopik Rüyalar 13 Ocak 2020 Pazartesi Saat 13:08
4. Trabzon-Mardin kardeşlik köprüsü: Trabzon’dan yansımalar 1… 16 Şubat 2019 Cumartesi Saat 13:26
5. Mardin’i sevmek… 12 Ekim 2013 Cumartesi Saat 12:45
6. Çıraklıktan, Ustalığa; Mehmet Beşir Ayanoğlu 21 Eylül 2013 Cumartesi Saat 23:20
7. Eğitimde Tükenmişlik Sendromu: Devam-Sızlık 15 Eylül 2013 Pazar Saat 18:22

YORUMLANANLAR :::

Tonlarca inşaat demiri ışıkta bekleyen aracın üstüne düştü

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde seyir halindeki kamy [...]

1 gün önce...

Baba mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Mardin'de son 2 semer ustasından biri olan Aydın İ [...]

1 gün önce...

Mardin'de Metamfetamin Ele Geçirildi!

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptığı [...]

1 gün önce...

Skolyoz tedavi edilmezse kalp ve akciğer sorunlarına yol açabiliyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emrullah [...]

1 gün önce...

Çiftçilerin buğday ekim mesaisi yüksek girdi maliyetleri gölgesinde başladı

Mezopotamya’nın verimli ve bereketli topraklarını [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN