Trabzonlular, Safitürk'ü Derik'te Andı

Mardin Trabzon Kardeşlik projesi kapsamında Trabzon'dan Mardin'e gelen 100 kişiden oluşan Trabzon heyeti, Mardin'e yapılan ziyaret programının son durağı olan Derik'te şehit kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün görev yaptığı hükumet konağı önünde anma töreni düzenledi.

GÜNCEL
PAYLAŞ:
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün hayalini gerçekleştirmek üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun himayelerinde gerçekleştirilen iki şehrin insanları arasında düzenlenen karşılıklı ziyaret programı kapsamında 4 günlük bir gezi programı için Mardin'e gelen Trabzon kafilesi ilçe ziyaretlerinin son durağı olan Derik'te temaslarda bulundular.

KARANFİL BIRAKIP, DUA OKUDULAR
Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külenkçi ile Mardin Trabzonsporlular Derneği Başkanı İbrahim Aydın'ın başkanlık ettiği heyet, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas ile Dünyanın yaşayan en uzun insanı olan Mardin-Derikli Sultan Kösen tarafından karşılanan heyet, Derik'te kaymakamlık binasında kurulan pusu sonucu şehit edilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitük için bir anma programı düzenledi. Kaymakamlık binası önünde yapılan anma programında Şehit Kaymakam Safitürk'ün ruhuna fatihalar ve yasinler okundu. Kaymakam Safitürk'ün şehit edildiği makam odasını da gezen heyet mensupları, Kaymakamın şehit olduğu alana karanfil bıraktı. Duygusal anların yaşandığı anma töreninde Derikli öğrenciler, kaymakam Safitürk için yazdıkları şiirler ve kompozisyonları okudu.

"KARDEŞLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAYACAK"
Törende bir konuşma yapan Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Merhum kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün ilçede görevde olduğu süre içerisinde Derik için hazırladığı projeleri anlattı, Kaymakam Kafkas, Şehit kaymakam Safitürk'ün hayalerinden birinin Mardinli ve Derikli öğrencilerin Trabzon'u ziyaret edip, bir Trabzonspor maçının sahada izlenmesi yönünde olduğunu hatırlatarak, bu hayalinin gerçekleşmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün hayali olan projeleri ve idealleri gerçekleştirmek üzere kendi talebi doğrultusunda Derik'te görev talebinde bulunduğunu ve kaydeden Kaymakam Kafkas, "Derikliler, Mardinliler olarak, Trabzonlu kardeşlerimizle gönül köprümüzü sürdürmekte ısrarcıyız. Yaklaşık bir ay önce Mardinliler olarak bizler Trabzon'da olmanın mutluluğunu yaşadık, bugün siz Trabzonlu kardeşlerimizi Derik'te ağırlıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Ben bu vesileyle Derikli vatandaşlarımız adına sizleri burada görüyor olmaktan dolayı duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Mardin-Trabzon arasında kurulan gönül köprüsü projesini hayata geçiren İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'ya Mardin Valimiz Sayın Mustafa Yaman'a projemizin uygulanmasında emeği olan Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külenkçi ile Mardin Trabzonsporlular Derneği Başkanı İbrahim Aydın'a emeği geçen ve bu projenin içerisinde yer alan herkese teşekkür ediyorum. Bizim bu kardeşliğimiz sürdüğü müddetçe, hiç bir illegal yapı, terör örgütü ve terör işbirlikçileri asla amaçlarına ulaşamayacaktır. İnşallah milletçe bir birimize kenetlenmeye devam edecek ve terör belasının üstesinden hep birlikte gelmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

KÜLEKÇİ: AYNI TOPRAĞIN HAMURUYUZ
Mardin Trabzon arasında yakalanan kardeşlik ikliminin tüm hızıyla süreceğini kaydeden Trabzon –Mardin kardeşlik projesi Trabzon sorumlusu Ahmet Külekçi ise, "Biz Trabzon’da Mardinli kardeşlerimizi ağırlamıştık. Şimdi onlar bizi ağırlıyor. Rahmetli Derik Kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk’ün hayali olan projeyi gerçekleştiriyor olmanın gönül huzuru içerisindeyiz. Bu projenin hayata geçirilmesinin talimatı bizzat Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından verildi. Her iki şehrimizin değerli valileri de ilçe kaymakamları da hiç bir fedakarlıktan kaçınmayarak bütün imkanlarını seferber ettiler. Bizler kafile olarak 4 gündür Mardin'deyiz. Gittiğimiz her yerde, görüştüğümüz her Mardinlinin bizim duygularımızdan farklı duygular içerisinde olmadığını memnuniyetle görmüş olduk. Bizler, aynı toprakların insanları, aynı vatanın evlatlarıyız. Bizi bölmek isteyenlere karşı en güzel cevabımızı bugün burada bir kez daha veriyoruz. Bu millet, bir ve beraberdir. Bunu asla bozamayacak, nifak tohumlarınız tutmayacaktır. İnşallah bu projeye yapılacak karşılıklı ziyaretlerle birlikte yeni aktivitelerle birliğimiz ve bütünlüğümüzü daha da pekiştirecek hep birlikte kardeşliğimizi bütün dünyaya haykırmaya devam edeceğiz." dedi.

Guinnes Rekorlar kitabında 2,51'lik boyu ile Dünyanın yaşayan en uzun insanı olarak yer alan Mardin Derikli Sultan Kösen'de Trabzonlu misafirlerle yakından ilgilenerek, her iki şehrin insanları arasında kurulan gönül köprüsünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mardin'i ziyaret eden Trabzonluları Mardin'e ağırlıyor olmanın heyecanını yaşadığını kaydeden Kösen, Kardeşlikten birlikten ve beraberlikten daha güzel bir duygunun olamayacağına işaret ederek, "Bugün çok heyecanlıyız. Trabzonlu kardeşlerimiz burada. İnşallah bu kardeşliğe yeni katkılarda bulunarak güçlendireceğiz. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum. Gerçekten çok güzel bir proje olmuştur."dedi

Trabzon'dan gelen heyet Dünya'nın en uzun insanı olan Sultan Kösen ile bol bol fotoğraf çektirirken, Trabzon –Mardin kardeşlik projesi Trabzon sorumlusu Ahmet Külekçi Sultan Kösen'i Trabzon'a davet etti.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle